ANASDER’den Sektörel Sorunların Çözümü için İki Önemli Ziyaret

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2021 by Yaprak Aktaş Yazdır

Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER) temmuz ayı içerisinde Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf İnce’yi ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir’i makamında ziyaret etti.

13’üncü Genel Kurul sonrası yeni yönetimle birlikte Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf İnce’yi ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’i makamında ziyaret eden ANASDER Başkanı Hakan Başkaraağaç, toplantılarda yerli asansör sanayisinin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi. Sektörel sorunların çözüme ulaştırılması ve yerli asansör sanayisinin kalkınması amacıyla gerçekleştirilen ziyaretlerde firmaların içine düştükleri ekonomik darboğaz da masaya yatırıldı.

Cezalar iptal edilmeli

Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf İnce’ye yapılan ziyarette Şube Müdürü Mehmet Cevher de toplantıya katılanlar arasındaydı. ANASDER, yerli asansör firmalarının ödeme konusunda zorluk yaşadığına dikkati çekti ve Covid-19 döneminde daralan sektörün iyice sıkıntıya düştüğünü dile getirdi. Asansörlerin eksikliklerinin tamamlanması için Yönetmelikte belirtilen 60 günlük sürenin pandemi nedeni ile yetmediği, sürenin uzatılması gerektiği ve ceza almış firmaların cezalarının iptal edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Yerli asansör firmaları üç yıl içinde kapanabilir

ASO Başkanı Nurettin Özdebir’i de makamında ziyaret eden ANASDER yönetimi, asansör sektöründeki sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Yapılan toplantıya ASO Başkan Yardımcıları Seyit Ardıç, Mete Çağlayan ve ASO Yönetim Kurulu Üyesi Birol Duygu ile Meclis Üyeleri Gürhan Cihaner ve Serdar Aksöz de katıldı. ANASDER Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başkaraağaç, yerli asansör sektörünün sorunlarının çözülmemesi hâlinde, firmaların üç yıl içerisinde kapanabileceğini, bunun olmaması için de önlemler alınması gerektiğini ifade etti.