ANASDER, Piyasa Gözetimi Denetimi Bilgilendirme Toplantısı Yaptı

Yayın Tarihi 1 Nisan 2016 Dürdane Abdal Yazdır

ANASDER’in düzenledigi toplantıda, Piyasa Gözetim Denetim Yönetmeligi ve mesleki yeterlilik konuları gündeme geldi.

ANASDER (Anadolu Asansörcüler Derneği), Piyasa Gözetimi Denetimi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. 1 Nisan 2016 tarihinde, Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Ankara Sanayi İl Müdürü Vehbi Konarılı, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in yanı sıra Ankara’daki birçok asansör firması yetkilisi katıldı.

Vehbi Konarılı, Nurettin Özdebir ve ANASDER Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Cihaner’in konuştuğu toplantıda, Piyasa Gözetim Denetim Yönetmeliği, Piyasa Gözetim Denetim faaliyetlerinin Ankara’daki uygulamaları ve mesleki yeterlilik konuları gündeme geldi. ANASDER Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Cihaner de konuşmasında bu iki konuya ağırlık verirken sektörün genel sorunlarına da değindi.

Mesleki eğitim ve sertifika zorunluluğunun, en önemli sorunlardan biri olan taşeronlaşmayı artıracağına işaret eden Cihaner, bu konuda şunları söyledi: “Mesleki eğitim ve sertifika zorunlulukları doğru olmakla birlikte, zaten bulamadığımız nitelikli eleman sorununu daha da derinleştirecek ve taşeron-götürücü dediğimiz tarafı geliştirecektir. Bizden eğitim ve belge alan personeller sorumluluk ve riskin daha az olduğu taşeronluğa soyunacaklar. En önemli sorunlarımızdan biri de taşeron götürücü meselesidir. Az sayıda, doğru düzgün iş yapanları ayrı tutuyorum. Bizim imkânlarımızla müteahhitle tanışıyor ve ikinci işi kendisi alıyor, bizden çok para kazanıyorlar. Hiçbir sorumlulukları yok. Yaptıkları her hatayı biz düzeltiyoruz. Vergi ödemiyorlar, iş güvenliği maddelerini uygulamıyorlar, sözleşme yapmıyorlar, mühendis ve işverenleri dinlemiyorlar, işe başladıktan sonra mazeretleri bitmiyor ve bankamatiklerden ayrılmıyorlar. Pahalı mal ve malzememizi onlara teslim ediyoruz, tahrip ediyorlar. İşverenimiz çoğunlukla ya müteahhit ya da yönetici olduğundan çok zor ve kıt koşullarda tahsilat yapabilmekteyiz.”

Gürhan Cihaner, mimariden kaynaklı sorunların asansörcüye yüklenmemesi gerektiğinin de altını çizdi. Garantinin, asansör servise alındıktan sonra başlaması gerektiğini belirten Cihaner, A tipi muayene kuruluşları arasındaki farklı uygulamaların da sektörde mağduriyete neden olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından, ikinci kuşağa ulaşan 30 firmanın, birinci kuşak sahiplerine hizmet plaketi verildi.

Plaket Verilen Firmalar
Firma Adı Plaket Alanlar
1 Anıl Asansör Salih Anıl
Şeref Demir
2 Ankara Asansör Hasan Koçak
3 Asılar Asansör Mehmet Mutlu
4 Aspar Asansör Ali Aksöz
5 Ayes Asansör Mustafa Cansız
6 Can Asansör Seyfi Aydınoğlu
7 Çağdaş Özas Asansör Ahmet Şimşek
Yusuf Atik
8 Çağın Asansör Turan Tuncay
9 Delta Asansör Osman Hayda
10 Demas Asansör Muzaffer Serin
11 Di-As Asansör Ali Ay
12 Emas-Gez Asansör M.Akif Temelli
13 Gentur Asansör Turgay Turhan
Nurettin Özdebir
14 Güven Çelik Halat Eşref Gürler
15 Karademir Asansör Şerafettin Karademir
16 Merih Asansör Yusuf Atik
17 Mert Asansör Hasan Bektaş
18 Mitas Asansör Timur Kılıç
19 Rabalift Asansörleri Raif Başkaraağaç
Vehbi Konarlı
20 Servon Asansör Hamza Kılıç
21 Star Asansör Ali Sarıtarla
22 Süperastem Asansör Yüksel Dağ
23 Uğur Asansör Ali Uzundikme
24 Ulaşır Asansör Tahir Karatekelioğlu
25 Uzay Asansör Bahadır Altun
Gürhan Cihaner
26 Ümit Asansör Ahmet Tosun
27 Ünsal Asansör Ali Ünsal
28 Yükseliş Asansör Yüksel Tepe
29 Zeynel Asansör Mehmet Balcı
30 Zümrüt Asansör Fatih Şan