Ametal’den Yeni Üç Tip Elektronik Yük Ölçme Sistemi

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2021 Yazdır

Komple asansör sistemleri ve komponent üretim ve satışı yapan Ametal, asansör kabininde taşınan yükü tespit etmeyi sağlayan yeni ürünü LWS 3FE Elektronik Yük Ölçme Sistem’ini tanıttı.

LWS 3FE isimli yük ölçme sistemi uygulama yerine göre farklılık gösteren üç modele sahip:

  • LWS 3FE: Kabin tabanına monte edilen sensörler aracılığı ile yük ölçümü yapan sistem. Maksimum 8 noktadan ölçüm yapabilir.
  • LWS 3FE 211: Taşıyıcı halatlara monte edilen sensörler aracılığı ile yük ölçümü yapan sistem. Maksimum 8 halattan ölçüm yapabilir.
  • LWS 3FE 311: Halat şişesinden ölçüm yapan sistem. Çalışma prensibi Ametal tarafından tasarlanmış dünyada ilk ve tek model olup Maksimum 8 halat şişesinden ölçüm yapabilir.

Asansör kabininde taşınan yükü tespit etmeyi sağlayan sistemin genel çalışma prensibi kabindeki yükün sensörler aracılığı ile tespit edilmesine dayanıyor. Güç ünitesi ise ana ünite olarak tüm sistemlerde aynı. Tespit edilen yük; önceden asansör için belirlenen aşırı yük, minimum yük ve tam yük değerlerinin altına iner veya üstüne çıkarsa kumanda tablosuna bağlanan kontaklar aracılığı ile sistem sinyal veriyor

Dünyada ilk ve tek model

Çalışma prensibi Ametal tarafından tasarlanmış dünyada ilk ve tek model olan LWS 3FE 311 diğer modellerden farklı olarak halat şişesi üzerinden ölçüm yapıyor. Bu modelde sistemin başarısı, ürünle teslim edilen bombeli pulların kullanılması ile mümkün olabilmektedir. Bombeli pullar, kabin son kata geldiğinde halat şişelerinin eksenel hareketlerinden doğacak ölçüm hatalarını minimize etmekte oldukça başarılı performans sergilemektedir.

Öne çıkan özellikler:

  • Üretimin tamamı AMETAL’in kendi fabrikasında yapılıyor.
  • Tüm modeller 3 temel fonksiyonda hassas ölçüm ve kolay programlama sağlıyor. Montaj süresi de oldukça hızlı olup dakikalar içinde ürünün montajı tamamlanır,
  • Sistem 24VDC veya 220VAC olarak tercih edilebilir. Böylelikle farklı ülke ve bölgelerde kullanılabilir,
  • Sensör sayısı ihtiyaca göre artıp, azalabilir. Bu özellik doğru ürün ve doğru bütçe ile iş yapmayı sağlıyor. Her sensör takribi 800 kg yük ölçüyor ve sensörler birbirlerinden bağımsız olarak ölçüm yapıyor.
  • Halattan ölçme yapan ürün modeli (LWS 3FE 211) asansör revizyonlarında montaj kolaylığı yaratıyor, sonradan asansör sistemine dahil edilebilir.

Sensörler üzerinde bulunan ve değişik halat çaplarına göre dizayn edilen pimler, maksimum ölçüm hassasiyeti ve uzun ömürlü kullanım imkanı sağlıyor.