Ametal’den Antivandal Butonlar

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2020 Yazdır

Sektörün önde gelen komple asansör sistemleri, komponent üretimi ve satışı gerçekleştiren Ametal, vandalizme karşı üst düzey dayanıklı yapıları olan iki tip butonu ile sektörün ihtiyacını karşılıyor.

Önlenmesi zor olan bir insan davranışı olarak karşımıza çıkan vandalizme en sık kamuya açık asansörlerde, kullanıcın temas halinde olduğu kat ve kabin butonyerleri maruz kalıyor. Kasıtlı tahribata maruz kalan asansör malzemeleri çoğu zaman uğradığı tahribattan dolayı kullanım dışı kalabiliyorlar.

Ametal IB-INOX S ve IB-INOX M olarak tanımladığı vandalizme karşı üst düzey dayanıklı yapıları olan iki tip butonu, EN 81-71 Tip 2'ye göre test edildi ve sertifikalandırıldı.

Vandalizm’e karşı üst düzey dayanıklı yapıları olan butonyerler için darbe, yanma ve suya karşı dayanıklılık. (IP X3), ile kasıtlı tahribatlara karşı dayanıklılık testleri gerçekleştirildi.

Vandalizm beklentisi yüksek seviyede olan ve kasıtlı tahribatın olması muhtemel alanlarda (Spor stadyumları, Tren istasyonları, Hastanelerin acil servis bölümleri, Sosyal konut alanları vs.) EN 81-71 kapsamında Kategori 2 olarak değerlendirilip, anti vandal butonların kullanılması gerekiyor.

EN 81-71 Standardı; Kasıtlı tahribata karşı dayanıklı asansörleri 3 kategoride tanımlamıştır.

Kategori 0; EN 81-20 temel kurallarını sağlamak üzere tasarlanmış asansörlerdir.

Kategori 1; EN 81-20 kurallarını ve orta düzeyde kasıtlı tahrip girişimlerine karşı korunmayı sağlamak üzere tasarlanmış asansörlerdir.

Kategori 2; EN 81-20 kurallarını ve ileri düzeyde kasıtlı tahrip girişimlerine karşı korunmayı sağlamak üzere tasarlanmış asansörlerdir.