Alman Devinden Üretimi Yerelleştirme Hamlesi

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

thyssenkrupp Elevator, Hindistan’da hızla ilerleyen kentsel gelişimi destekleyerek Pune’da birinci sınıf kalitede asansör üretim tesisini 12 Mayısta hizmete açtı. Firma, yeni ve büyük bir eğitim merkezi ile de bölgedeki yetenekleri sektöre kazandırmayı hedefliyor.

Gelişmekte olan bina ve altyapı taleplerini karşılamak için lokal olarak üretilen birinci sınıf devinim ürünlerini tedarik etmeye hazırlanan firma, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için üretim ve mühendislik yeterliliklerinin yerelleştirilmesini hedefliyor. thyssenkrupp, asansör imalatı, dağıtım merkezi ve eğitim tesislerinden oluşan Çok Amaçlı Tesisini (Multi Purpose Plant-MPP) Hindistan, Maharashtra, Pune’un Chakan Sanayi Bölgesinde hizmete açtı. 3 milyar rupi (44 milyon avro) yatırım yapılan 20.000 m² alana sahip yeni endüstriyel tesis, başlangıçta 6.000 asansör ünitesi üretim kapasitesine sahip olacak. İhtiyaç dahlinde gelecekte 10 binin üzerinde ünite üretimine kadar genişletilebilme özelliğine sahip.

Üretimi yüzde 95 oranında yerelleştirmeyi hedefleyen thyssenkrupp, bu hedefi gerçekleştirmeye yönelik olarak açtığı Pune fabrikası ile Hindistan inşaat sektöründe geniş kapsamlı faaliyet göstermeyi hedefliyor.

Firma fabrika açılışının yanı sıra saha teknisyenlerinin yetiştirilmesi için yapılan Seed Campus adı altındaki yeni eğitim merkezini de hizmete açacak. Bu tesis ile bölgedeki işletmelerin hizmet sunumunu ve verimliliği artırmak için hazırlanan, Hint hükümetinin de daha kapsamlı eğitim programları doğrultusunda yerel bilgi ve becerilerin geliştirilmesini desteklemeyi hedefliyor.

Bununla ilgili olarak thyssenkrupp Hindistan CEO’su Ravi Kirpalani şunları söyledi: “Hindistan’daki şehirlerin nüfusu dünyanın en hızlı büyüyen nüfuslarındandır.

Vatandaşların yüzde 30’u şu anda kentsel alanlarda yaşıyor ve bu sayının 2030 yılına kadar yüzde 40’a ulaşması bekleniyor. Hükümet şu anda yeni konut kompleksleri, havaalanları, alışveriş merkezleri, demiryolu istasyonları ve limanlar inşa etmeye odaklanmış durumda. Yeni yerel üretim tesisimizin de hükümetin bu planlarına daha iyi destek verecek olmasından oldukça mutluyuz. Yeni Çok Amaçlı Fabrikanın Chakan Sanayi Bölgesinde hizmete girmesiyle, thyssenkrupp hem lokal bölgenin kalkınmasının desteklenmesinde hem de Hindistan’ın sürdürülebilir ve etkin bir şekilde kentleşerek büyüme hedeflerine katkıda bulunulmasında önemli bir rol oynamayı hedefliyor.”

thyssenkrupp Elevator’un Üretim Genel Müdür Yardımcısı Peter Allaart ise şöyle konuştu: “Yıllardır thyssenkrupp’un gerçekleştirmek istediği planları arasında yer alan asansör imalatının yerelleştirilmesi, Hindistan’daki faaliyetlerimizin artmasında çok önemli rol oynadığı için bu yeni tesisin kısa bir süre içinde açılıp faaliyete girmesinden gurur duyuyoruz. Bu tesis sadece imalat için değil, aynı zamanda bölgedeki yeteneklerin sektöre kazandırılması için de hizmete açılmıştır. Yeni Seed Campus eğitim merkezi hem lokal bölgenin kalkınmasına destek vermede hem de ülkedeki yeteneklerin yerelleştirilmesi için Hindistan’ın daha geniş kapsamlı hedeflerine katkıda bulunmada önemli bir rol oynayacak.” dedi.