AKE’den Deneyimsiz Genç Mühendislere Yönelik İstihdam Garantili Eğitim

Yayın TarihiEylül-Ekim, 2020 Yazdır

Antalya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet yürüten AKE Asansör, 25’inci yılında “Genç Mühendislere İstihdam Garantili Meslek Eğitimi AKE MEP Projesi” ile yılda 40 mühendise eğitim ve iş imkânı sunuyor.

İş deneyimi olmayan mühendislere deneyim kazandırmak adına mesleki eğitim projesi başlatan AKE, ilk etapta 20 mühendis için bir eğitim programı hazırladı. Elektrik, elektronik, makine ve mekatronik alanlarından mezun mühendislere kişisel, mesleki ve kurumsal gelişim eğitimleri veren AKE Asansör, üç ay sürecek eğitimlerin sonunda karşılıklı anlaşmaya vardığı mühendisler ile çalışmaya devam edecek. Ayrıca kariyerini farklı alanlarda sürdürmek isteyen mühendisler için de istihdam yönlendirmesi yapacak. AKE-MEP adı verilen uygulama için her yıl 2 faklı eğitim modülü oluşturulacak. Yılda 40 genç mühendisin istihdam edilip eğitim ve iş imkânı sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında farklı mühendislik dallarından en fazla bir yıl tecrübesi bulunan 20 mühendis, AKE Asansör ve Yürüyen Merdiven firmasının üretim tesislerinde mühendis, usta ve ustabaşılar ile birlikte uygulama yapıp, yetkili ekip ve yöneticilerden de sektör ile ilgili teorik eğitim alacaklar.

Konuyla ilgili bilgi veren AKE Asansör ve Yürüyen Merdiven Genel Müdür Yardımcısı Canan Keskin Gürkan, “Sektörümüzde mühendis ve teknik insan olmak dünyada geçerli ve ihtiyaç olan bir iş kolu. Asansör ve yürüyen merdiven sektöründe Türkiye’nin geniş ürün yelpazesi ile hem üretim hem montaj hem de teknik servis hizmeti veren tek firmasıyız. Gençlerin işimizi sevmesini sorumluluğumuz olarak benimsiyoruz. Yılda iki defa bu projeyi açma kararı aldık. Üretim, montaj ve teknik servis ile çalışma alanlarımızın geniş olmasının avantajı ile toplam 40 personel istihdamlık alanımız var. Şu an 20 arkadaşımız bu programa dahil oldu. Türkiye’nin çeşitli mühendislik bölümlerinden mezun olmuş genç deneyimsiz arkadaşlarımız da bu programa katıldılar” dedi.

Projeyi tamamlayan mühendislerin sınava tabi tutacaklarını da belirten Gürkan, “Daha sonra da karşılıklı görüşüp onlardan geri bildirimler alacağız. Onlar bizden, biz de onlardan memnun olursak, yerleri hazır. Başlayacakları pozisyona göre ücretlerini de alacaklar. Şu an İşkur’dan ücretlerini alıyorlar. Program bittikten sonra yerleştirilecekleri alana göre ücretlerini almaya devam edecekler. Şu an için burada çalışmak istemiyorsa, bu mesleği sevdiyse fakat memleketine döndüyse, asansör firması kurmak istiyorsa kendilerine bayilik kurma konusunda yardımcı olacağız. Ya da başka firmada şansını denemek istiyorsa, iş bulma konusunda yardımcı olacağız. Buradaki amacımız, bizim sektörümüzü sevdirmek” diye konuştu.

AKE-MEP projesinin amacı ve firma olarak geçmiş yıllarda yaptıkları eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Gürkan, “2005 yılından itibaren mesleki staja çok önem veriyoruz. Düzenli olarak üniversite öğrencilerine özel staj programı sunuyoruz. Antalya OSB’de bulunan meslek lisemizde oluşturduğumuz asansör ve yürüyen merdiven sınıfımızda öğrencilerimizin, aldıkları teorik eğitimi pratik olarak görmelerini ve uygulamalarını sağlıyoruz. Onları meslek büyükleri ile buluşturup deneyim paylaşımının yapıldığı bir ortam oluşturuyoruz. Bu programlardan edindiğimiz tecrübeyi daha ileri bir seviyeye taşımak, genç mühendislerimizin de gelişimlerine katkı sağlamak istediğimiz için bu projeyi hayata geçirdik” dedi.

Bu sosyal sorumluluk projesinin içinde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Fabrika Direktörü Tezer Özgöçer, Genç bir mühendisken kendisinin de iş ararken zorluklar çektiğini anımsattı. Özgöçer, “Her iş görüşmemde tecrübenin ön plana çıktığında, tecrübesizliğinden dolayı girmek istediği işlere giremediğimi iyi bilen biriyim. Okuldan yeni mezun olan pırıl pırıl arkadaşlarımıza sektörde tecrübe kazandırıyoruz. dedi.