AKE Asansör, İkinci MEP Eğitimlerine Başladı

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2021 by Bihter Nalbant Yazdır

Üniversiteden yeni mezun olmuş genç mühendislere kapılarını açan AKE Asansör ve Yürüyen Merdiven şirketi, 2020 yılının Ağustos ve Kasım ayı süresince gerçekleştirdiği Meslek Edindirme Projesi’nin (AKE-MEP) ikincisine şubat ayı itibariyle başladı.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette bulunan AKE Asansör, Yürüyen Merdiven ve Engelli Sistemleri üretim ve satış firması, 700 başvuru arasından seçilen 23 kursiyer ile Meslek Edindirme Projesinin 2. Etabını tamamlayacak.

Kursiyerlerin yüzde 30’u kadın mühendislerden oluşuyor

Yüzde 30’nun kadın mühendislerden oluşan kursiyerlerin, meslek eğitimleri mayıs ayına kadar sürecek. Asansör, yürüyen merdiven, engelli sistemleri, kaset pano bölümlerinde görev alacak kursiyerler, ayrıca satın alma, üretim planlama ve lojistik departmanlarında da eğitim görecekler. İŞKUR desteği ile yürütülen ve yoğun talep gören projede eğitimin sonunda en az 15 deneyimsiz mühendis daha firma bünyesinde çalışmaya başlayacak.

Üniversiteden yeni mezun olan ve her iş başvurusunda önlerine çıkan ‘deneyim’ şartını aşamayan genç mühendislere kapılarını açan firma, yoğun ilgi üzerine projenin ikinci etabını kursiyerlerle düzenlediği toplantı ile başlattı.

“Deneyim şartı aramadan deneyim kazandırmaya devam edeceğiz”

Deneyimli mühendis arayan firmalardan farklı olarak yeni mezun gençlere öğrenme imkânı sağlayıp deneyim kazanmalarını desteklediklerini belirten AKE Asansör Genel Müdür Yardımcısı Canan Keskin Gürkan, Mesleki Eğitim Projeleri ile ilgili şunları söyledi:

"Mesleğimizi gelecek nesillere sevdirmek, ülke istihdamına katkı sağlamak için elimizi taşın altına koymak istedik. İlkini başarıyla tamamladığımız projemizin ikincisine de hazırlandık. Tüm dünyada asansör ve yürüyen merdiven üretimi gelişmekte olan bir sektördür. Biz de sektörümüze gençleri yetiştirerek katkı sağlıyoruz. Mesleki Eğitim Projemize Endüstri Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu kursiyerler katılabilmektedirler. İlk eğitime 19 kursiyer katıldı ve eğitimin sonunda 18 kursiyeri istihdam ettik. İkinci eğitimin sonunda en az 15 kursiyeri istihdam etmeyi planlıyoruz. AKE MEP 2. aşamamıza katılan mühendislerin yüzde 30'u kadın. Ayrınca program boyunca AKE bünyesinde çalışan uzman mühendisimiz mentör olarak seçilmiş olup AKE MEP 1'den mezun stajyer mühendisimiz de mentör yardımcısı olarak kursiyerlerimize eğitimleri boyunca eşlik edecek. Deneyim şartı aramadan deneyim kazandırmaya devam edeceğiz."

Proje deneyimsiz mühendisler için umut oldu

Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat ise AKE Asansör Yürüyen Merdiven ve Engelli Sistemleri'nin düzenlediği projenin deneyimsiz mühendisler için umut olduğunu, sektörde istihdam yaratması açısından örnek bir uygulama olduğunu vurguladı. Toplantıda Mesleki Eğitim Projesi Koordinatörü Zeynep Yalçıner de kursiyerlere eğitim süreçleri hakkında bilgi verdi.

“Daima yenilikçi projelerle sektöre katkı sağlamayı amaçlıyoruz”

Toplantının kapanış konuşmasında AKE Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Keskin, yeni mezun mühendislere deneyim kazanmaları konusunda tüm imkânları eğitim projesi ile sağladıklarını, fabrikanın ana bölümlerini oluşturan asansör, yürüyen merdiven, engelli sistemleri, kaset pano departmanlarında mentörler eşliğinde eğitimlerini alacaklarını belirtti. Keskin, "Daima yenilikçi projelerle sektöre katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Genç mühendislere başarılar diliyorum" dedi.