Akademilerde Eğitim Verecek Öğretmenlerin Eğitimleri Tamamlandı

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2020 Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol doğrultusunda asansör sistemleri dalı üzerine açılan akademilerde eğitim verecek öğretmenlerin alana yönelik bilgilerinin arttırılması amacıyla 14-18 Ekim 2019 tarihleri arasında, Ankara’da Merih Asansör Akademisi’nde “Eğitimcinin Eğitimi” başlıklı beş günlük bir eğitim semineri verildi.

ASFED tarafından verilen eğitim, “Asansör Montaj ve Bakım Teknikleri” başlığı altında toplandı. 30 saatlik eğitim, dört gün teori bir gün uygulamalı olarak gerçekleştirildi. Ayrıca ASFED’in ilkini 2018 Öğretim yılında açtığı okulun ardından Eskişehir ve Kayseri’deki asansör akademilerinin de çalışmaları hızlandı.

Bu kurs aracılığıyla işin mekanik kısmına yöneldik

Milli Eğitim ile yapılan protokol doğrultusunda, ASFED Akademilerinde eğitim verecek öğretmenlerin alana yönelik bilgilerinin arttırılması amacıyla verilen eğitimi, ASFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Makina Mühendisi İbrahim Özçakır verdi. Eğitimleri ASFED adına hazırlayan ve sunan Özçakır, beş günlük eğitim sürecini şöyle değerlendirdi; “Federasyonumuzun yapmış olduğu protokolün gereği olarak, açtığımız akademilerin eğiticilerine, alana yönelik bir kurs düzenledik. Okullarımızda eğitim veren hocalarımızın hepsi ağırlıklı olarak elektrik bölümü eğitmenleri olduğu için, biz kursumuz aracılığıyla işin biraz daha mekanik kısmına yönelmek istedik. Kursumuzun dört gününü Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaptık. Son gününü de imalat sahasında uygulamalı bir eğitim verebilmek adına Merih Asansör’de gerçekleştirdik. Burada kabin ve kapı montajı ile ilgili uygulamalı bir dersin ardından hem görsel hem de teknik bir gezi ile eğitimimizi tamamladık” dedi.

Amacımız asansör alanında en iyi eğitimi verebilmek

Kursun amacının asansör montajında en iyi eğitimi verebilmek olduğunun da altını çizen Özçakır; “Eğitim boyunca en çok üzerinde durduğumuz şeylerden birisi de, sahada çocukların karşılaşabilecekleri problemler oldu. Eğitimcinin eğitimi ile en büyük amacımız asansör alanında en iyi eğitimi verebilmek. Faydalı geçtiğini umut ediyorum. Hocalarımızda oldukça memnun ayrıldı. Sadece bir haftalık eğitim süresinin kısa olduğunu belirttiler. Herhalde bundan sonraki protokolde ve ilerleyen dönemlerde süre konusunu yeniden değerlendirerek daha verimli çalışmalar yapacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ankara, Eskişehir ve Kayseri’den gelen 13 öğretmen, beş günün sonunda yapılan sınav ile eğitimlerini tamamladılar. Öğretmenlerin sertifikaları ise ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik tarafından verildi.