Ziehl-Abegg Türkiye’de 10. Yılını Kutladı

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

Boğaz gezisinde konuşmalar, akşam yemeği ve geleneksel eğlenceler yer aldı.

Ziehl-Abegg Türkiye, özel misafirlerden ilham verici konuşmalar, dansçılar ve geleneksel Türk müziğinin yer aldığı Boğaz’da akşam yemeği gezisinde asansör motorları, tahrikleri, kontrol mühendisliği ve bileşenleri gibi ürünler sunduğu 10. yılını kutladı. Rapor edilen alt kuruluş satışları kuruluşundan bu yana altı kat artış gösterdiğinden ve satışlar büyümeye devam ettiğinden moraller yüksekti.

Yazarınız, Genel Müdür M.Ömür Aydoğan dahil olmak üzere İstanbul’un Ataşehir semtindeki Ziehl-Abegg Türkiye ofisinin altı çalışanıyla birlikte davet edilen yaklaşık 100 konuk arasındaydı. Konuklar arasında müşteriler, Almanya’daki şirket merkezinden Ziehl-Abegg yönetim kurulu üyeleri ve Yeditepe Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi A. Nilüfer Eğrican ve İSKİD (İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği) Başkanı Taner Yönet gibi Türk toplumunun ve endüstrisinin üyeleri bulunmaktaydı. Yönet, Ziehl-Abegg’in Türkiye’de kendine yer edinmeden çok önce iki dünya savaşından sağ kurtulduğundan bahseden uzun tarihi hakkında konuştu.

“Ziehl-Abegg, yenilikçiliği çok önemseyen bir şirkettir. Doğadan aldığı ilham, tüm ürünlerinde açıkça görülebilir. Ayrıca, Ziehl-Abegg, vantilatör pazarında da lider bir şirkettir. Türk pazarına bu alandaki katkılarından dolayı minnettarız,” dedi.

Ziehl-Abegg başlangıçta havalandırma üzerine odaklanmış olsa da, bugün şirket dünya çapında tahrik sistemlerinde pay sahibi. 1910’da Berlin’de Emil Ziehl tarafından kurulduğundan beri bu aileye ait olan şirketin merkezi 2. Dünya Savaşı’ndan beri Kuenzelsau, Almanya olup, havalandırma, tahrik teknolojisi ve ilgili sistemler konusunda küresel bir lider haline geldi. Uzmanlık alanları arasında asansörlere (ayrıca tıbbi teçhizat ve derin denizaltı su altı araçlarına) güç sağlayan elektrikli motorlar bulunmakta.

Birçok asansör sisteminde Ziehl-Abegg elektrik motorları, tahrik üniteleri ve diğer bileşenler sadece Türkiye’de değil, Türk imalatçıları tarafından uluslararası düzeyde de satılmaktadır. Bileşenleri, Türkiye genelinde birçok bina sisteminde bulunabilir.

Etkinlikte, Ziehl-Abegg Yönetim Kurulu Başkanı Peter Fenkl, Türk yan kuruluşunun güçlü gelişmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye, yüksek büyüme potansiyeline sahip önemli bir ulusal ekonomi. Bu pazarda bu kadar başarılı bir faaliyet gösterdiğimizi görmek güzel. Türk meslektaşlarımıza çıkardıkları güzel işlerden dolayı teşekkür ediyorum.”

Yıldönümü kutlamasında, Ziehl-Abegg’in soğutma ve iklim teknolojisi yeni ZAbluefin pervane teknolojisiyle dikkatleri üzerine çekti. Şirket şöyle açıkladı:

“ZAbluefin, % 15 daha fazla verim elde etmek için deniz derinliklerinden gelen bilimsel bilgileri kullanır. Pervanenin üzerinde yumrucuklar (küçük kabartılar) olan kıvrımlı arka bıçakları, kambur balinadan esinlenmiştir. Sonuç olarak optimum akış açısını sağlayan ve bıçak yüzeyindeki akış bölünmesini azaltan, dolayısıyla ses çıkışını yayarak gürültüyü azaltan bir pervane elde edildi.”

Gecenin sonunda konuklara, “Ziehl-Abegg’den dokunulabilir bir parça” olarak ZAbluefin pervane bıçağından yapılmış tatlı kâseleri sunuldu.

Ziehl-Abegg Türkiye, başarıyla yeni pazarlara girdiğini ve birçok yeni müşteri kazanma konumunda olduğunu belirtmektedir. Aydoğan ve iş arkadaşları gelecekteki birçok yıldönümünü kutlamayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.