TASİAD’dan Sektörün Gelişmesi Adına Önemli Adım

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) asansör sektörünün mesleki, teknik ve profesyonel anlamda gelişmesine yardımcı olmak amacıyla bir dizi okul ziyaretlerinde bulundu.

İlk olarak Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencilerine yönelik Yönetim Kurulu Eğitim Komitesi faaliyetleri kapsamında 16 Mayıs 2017 tarihinde sektör tanıtımı yaptı. Dernek, daha sonra ’da yönetim kurulu ve eğitim komitesiyle birlikte Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksekokulu Rektörü Prof.Dr. Mahmut Özer’i 6 Haziran 2017 Tarihinde makamında ziyaret etti.

Yaklaşık 170 öğrencinin katıldığı Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleşen sektör tanıtımında, TASİAD Başkan Yardımcısı Betül Yılmaz ve Yön.Kur.Saymanı Yasemin Bulut hazır bulundu. İlk olarak Derneğin tanıtımı ve sektör hakkında bilgilerin verildiği seminerde, Betül Yılmaz, “Derneğimiz Marmara Bölgesi ve diğer bölgelerde asansör sanayicileri ile her türlü mesleki, maddi ve manevi yardım sağlamak, birbirlerine, üçüncü şahıslara, kurum ve kuruluşlara kanunlar çerçevesinde yardımcı olmak gibi amaçlar üzerine kurulmuştur.” dedi.

TASİAD yaptığı toplantılar eğitim çalışmaları ve etkinliklerle 29 yıldır asansör sektörüne hizmet eden önemli ve güçlü bir dernek olduğunun altını çizen Yılmaz, “Dernek olarak önceliğimiz; üretimi ve montajı doğru, bakımları zamanında ve standartlara uygun yapılmış asansörlerin yapımı ve kullanımını sağlamaktır.” dedi. Yılmaz daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü; “Yıllık ortalama 30-40 bin adet asansör montajının gerçekleştiği ülkemizde resmi kayıtlara göre asansör sektöründe faaliyet gösteren 1700 üzerinde firma bulunmaktadır. Bu firmalarının büyük çoğunluğu asansör montaj firmalarından oluşmaktadır. Asansör montaj, bakım ve onarım olarak sektörde çalışan insan sayısının ise sanayi sicil kayıtları baz alındığında toplam çalışan sayısı 22.522 kişi olduğu görülmektedir. Dikey yapılaşmanın artması ile birlikte sektörümüze duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bu ihtiyaca paralel olarak da sektörümüzün en büyük sıkıntısı olan nitelikli eleman ihtiyacında ciddi artışlar gözlenmektedir. Sektörümüzün ihtiyacı olan teorik ve uygulama bilgilerine sahip nitelikli elaman ihtiyacının kaynağının Mesleki eğitim kurumları yani Meslek liseleri ve Meslek Yüksek Okulları olduğu aşikârdır. Bu sebeple meslek liseleri ve meslek yüksekokulları ile işbirliği içerisinde hareket etmek derneğimizin temel hedeflerinden biridir.” dedi. Yılmaz son olarak “Dernek üyelerimizin ihtiyacı olan nitelikli eleman ihtiyacının sizler tarafından karşılanacağını düşünmekteyiz. Gerek staj dönemlerinde gerekse mezuniyet sonrasında çalışma imkânlarının sizlere sunulacağı asansör sektörünün siz meslek lisesi öğrenciler için ciddi iş kaynağı olduğunu kesinlikle göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır.” diyerek sunumunu tamamladı.

Daha sonra mesleki kariyerlerinde asansör sektöründe kaliteli birer eleman olmaları yönünde öğrenciler ile soru-cevap yöntemi ile tanıtımlarını gerçekleştirdiği seminere öğrencilerin ilgisi Tasiad Yönetim Kurulu Eğitim Komitesini memnun etti.

Derneğin 2. Durağı ise Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksekokulu Rektörü Prof.Dr. Mahmut Özer’i ziyareti oldu. Gerçekleşen bu ziyarette, asansör sektörünün mesleki, teknik ve profesyonel anlamda gelişmesine yardımcı olmak amaçlı derneğin eğitim programı kapsamında neler yapılabileceği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.