IEES 2019

Yayın TarihiMart-Nisan, 2020 by Angela C. Baldwin Yazdır

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumunda bir araya gelen uzmanlar iki tam gün boyunca bilgilerini paylaştılar.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu (IEES) 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde Las Vegas’ta Bally’s Hotel and Casino’da yapıldı. Dünyanın her yerinden 100’den fazla katılımcının ağırlandığı sempozyumun ev sahipliğini ise Elevator World, Inc. ve Liftinstituut Solutions B.V. yaptı.

Sempozyumun bu sene ki teması; “Asansör ve Yürüyen Merdivenlerin Kullanım Süreleri Boyunca Güvenliğinin Temini: Bakım ve Muayene” oldu. Konu üzerine 10 ülkeden gelen firma yetkilileri tarafından 20 sunum gerçekleştirildi. Açılış oturumunda, Liftinstituut Solutions Yönetim Kurulu Başkanı Marco Waagmeester bir konuşma yaparak; sempozyum için neden Las Vegas’ın seçildiğini şu şekilde anlattı:

“ Las Vegas deyince aklınıza ne gelir? Kumar oynamak. Bizim söylediklerimizin tam tersi. Güvenlik konusunda kumar oynamayız. Bizim görevimiz güvenliği sağlamak. Bakım ve muayene birbiriyle ilintili konular olduğu için güvenlikle ilgili olarak da bu konulardan bahsetmemiz bir tesadüf değildir.”

Elevator World Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı T.Bruce MacKinnon ise ABD’de düzenlenen ilk IEES’te hazır bulunan katılımcıları selamlayarak ‘güvenlik’ konusunun önemine dikkat çekti. MacKinnon:

“Bu etkinliğin ilki IEES-2018’i İstanbul’da düzenledik. Önemli bir konu olan güvenlik konusunda bu yıl da ABD’de Liftinstituut ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Burada asansör firmalarında çalışan uzmanlar, dünyanın dört bir yanından gelen danışmanlar, Nevada’nın baş asansör müfettişi, Asansör Endüstrisi Çalışmalarını Koruma Fonu üyeleri, Walmart’tan temsilci de olmak üzere pek çok önemli insan var. Bu iki gün boyunca burada yapılacak sunumları beğeneceğinizi umuyorum” dedi.”

Sempozyumun “Risklerin Azaltılmasında Bakım ve Muayenenin Rolü” başlıklı ilk sunumu Louis Bialy & Associates’ten Lou Bialy tarafından yapıldı. Bialy personelin karşı karşıya kaldığı risklerden, 2003-2016 yılları arasında yapılan asansörlerle ilintili ölümle sonuçlanan kazaların artışından ve güvenliğin temininde risk değerlendirmesinin ne denli önemli bir rolü olduğundan bahsetti. “Her hayat önemlidir, bu yüzden güvenliği artırmak için çok iş yapıldı. Güvenliği sağlamak için asansör ekipmanlarının bakımı ve muayenesinin yapılması zorunludur, ”dedi.

Bialy’nin sunumu sempozyumun temasına dair geniş açıdan bakarken Robert Kaspersma’nın “Yenilikçi Tasarımlar: Bakım ve Muayene Zorlukları Yaratır mı?” başlıklı sunumuna doğal bir geçiş yapılmasını da sağladı. Liftinstituut’ten Kaspersma’ya göre, “Yenilikçi tasarımlar söz konusu olduğunda Lou Bialy’nin de değindiği gibi işe risk değerlendirmesi yaparak başlarsınız. Yenilikçi tasarım sektörümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. Güvenliğin yalnızca asansör kullanan halk için değil, bakım mühendisi ve müfettiş için de sağlanması önemlidir.”

Bialy ve Kaspersma’nın sunumlarının ardından Kuzey Carolina Üniversitesi Mimarlık Tarihi profesörü Dr.Lee E.Gray “Asansör Bakımı ve Muayenesi: Öneriler, 1890’dan 1940’a kadar yayınlanan Standartlar ve Düzenlemeler” konulu sunumuyla sempozyuma tarihsel bir bakış getirdi. Önceki iki sunumda çok daha sıkıcı bir sunum yapacağına dair espri yapan Gray şunları söyledi: “Elimde seksi slaytlarım yok ama asansör standartlarının tarihini gelişimine dair bilgiler var. Bu sunum dünya çapındaki standartların evrim tarihinden söz ediyor.” Doğrusunu söylemek gerekirse, Gray dinleyicileri Danimarka’dan Avustralya’ya, Berlin’den Finlandiya’ya ve ABD’den İtalya'ya götürerek hiç de sıkıcı olmayan bir seyahate çıkardı.

İlk kahve molasında katılımcılar, sempozyumda açılan 11 standı ziyaret etme fırsatı buldu. Standlar oturumun yapıldığı salonunun arka tarafındaki duvara sıralanarak ilgilenenlerin rahatlıkla ziyaret edebileceği şekilde düzenlendi. Dört çekilişten biri sabah kahve molasının sonunda yapıldı. Kazanan şanslı 100 US Dolarlık nakit ödül kazandı. Bir yürüyen merdiven kadar uzaklıktaki kumar seçenekleri göz önünde bulunduğunda gayet yararlık bir çekiliş yapılmış oldu.

Gray’in ardından sunulan bildiriler arasında İrlanda’daki Shanderry Elevator and Escalator Consultants’tan Max Guijt “Asansörler ve Yürüyen Merdivenlerin Kullanım Süreleri Boyunca Güvenliğini Azaltabilecek Faktörler” başlıklı, Boeing 737 MAX’te yaşanan aksaklıklar ile asansör sektörünü karşılaştıran sunumu yer aldı. “Uçağı kullananlar teknolojiyi ve bilgisayar sistemlerini bilmiyordu” diyerek pilotların yaşanan kazaları önleyemeyeceklerine değindi. “Aynı durum asansör sektörü için de geçerli değil mi? Elbette geçerli,” dedi. Sunumunda bilirkişi olarak çalıştığı vakalara dair grafik örneklere yer verdi ve kalite kontrol sistemlerinin rolünden ve ihtiyacından ederek sözlerine “Daha iyisini yapabiliriz, yapmalıyız da” diyerek son verdi.

Liftinstituut Solutions BAE’den Erol Akçay “Bakım: Kaliteyi Arttırmanın Doğru Yaklaşımı” başlıklı sunumuyla önleyici bakımdan çok hala düzeltmeye yönelik bakımın yapıldığından söz etti. “Düzenli servis elemanlarının sıra dışı durumlara yönelik inisiyatif almalarına izin verilmemektedir” diyerek, sözlerine “Bakım daha değiştirilebilir hale gelmelidir” şeklinde devam etti.

Toplantı salonunun bitişiğindeki bir başka bir salonda verilen öğlen yemeği neşeli sohbetlerle dolup taştı. Yapılan sohbetlerde sabahki oturumlardan, kişisel iş deneyimlerinden ve yemeklerden (yemekler o kadar güzeldi ki) söz edildi.

Sabah oturumunun moderatörlüğünü Liftinsintituut’ten Marjon Oosting yaparken öğleden sonra ise bu görevi Bialy üstlendi. Oosting’in bulaşıcı coşkusu ile Bialy’nin bilgi ve deneyimi birleşince ortaya harika bir ekip çıktı. Bialy’nin öğleden sonraki ilk konuşmacıyı büyük bir özgüvenle tanıtmasıyla birlikte günün geri kalan kısmı başlamış oldu. Toshiba Elevators’tan Mohamed Ibrahim’in “Dikey Taşıma Sistemlerinde Güvenlik – Çileli Bir Yolculuk” başlıklı sunumunun ardından ATIS ELEVATOR Inspections LLC’den Charlie Slater “ABD’de Hükümet tarafından Değerlendirilen Asansör Muayeneleri” başlıklı bir sunum yaptı. Mitsubishi Electric Corp.'tan Naohiko Suzuki tarafından yapılan “Mitsubishi Asansörlerin Uzaktan Bakım Hizmeti” konulu sunum oldukça ilgi çekti.

Öğleden sonra verilen kahve molasında günün ikinci çekilişi yapıldı ve kazanan şanslı katılımcı Elevator World kitabevinde kullanılmak üzere 200 Dolarlık bir çek kazandı. Herkesin yerini almasının ardından öğleden sonraki oturum NEII and Brian Blackaby of B. Blackaby and Associates’ten Kevin Brinkman’ın “Asansör ve Yürüyen Merdiven Sektöründeki En İyi Siber Güvenlik Uygulamaları”sunumuyla başladı. Otis Türkiye’den Onur Artıkoğlu’nun “Sürdürülebilir Bakım Üzerindeki Teknolojik Etkiler”konulu sunumunun ardından Hollanda merkezli DLR Adviesgroep B.V.’den Reinier Geradts ve Jeroen Bazuin ise “Binalara Yönelik Ulaşım Çözümleri Güvenilirliğinin ve Sürekliliğinin En Üst Düzeye Çıkarılması” konusunda birlikte bir sunum yaptılar.

Akşam yemeği için konuklar Bally’s Otelinin çok yakınında yer alan Caesars Palace’a götürüldü. Dışarıda serin ve evlerinde karla boğuşanlar açısından mükemmel bir hava vardı ve Las Vegas Noel ruhuna uygun süslenmiş haliyle ışıl ışıldı. GAla yemeğinin verildiği Carmine’s NYC aile restoranı kimseyi hayal kırıklığına uğratmadı. Sıcak ve samimi atmosferi, mükemmel yemekleri ve servisi ile günün güzel bir biçimde sona ermesini sağladı. Restoran o kadar otantik ki kendimizi adeta İtalya’da sandık ta ki sahneye Elvis taklidi yapan birisi ile iki dansçı kız çıkana dek. Konuklar dansçı kızlarla ve sahte “Kral” ile fotoğraf çektirmek için sıraya girerek yemeklerini Elvis’in sevilen şarkıları eşliğinde yediler. Unutulmaz bir akşam yaşandı ve herkesin torunlarına gösterecekleri fotoğrafları oldu.

İkinci Gün

GAL Manufacturing Corp.’tan Carl Burch “Kusurlu Kapı Devre Kontağının Takip Edilmesi” konulu sunumu ile ikinci gün başladı. Burch, izleyicilerin birçok sorusunu yanıtladı. Türkiye’deki Merih Asansör’den Emre Köroğlu “Kablosuz Bağlantı ve Uzaktan İzleme Özellikli Bir Kapı Sürücüsü ile Artırılmış Güvenlik ve Öngörücü Bakım” konulu sunumuyla yine kapılardan söz etti ve saha çalışanların karşı karşıya kaldıkları risklerin azaltılması ihtiyacına değindi. “Bakım işini düzgün yapmalıyız. Amaç riskin azaltılması, bakım bütünlüğünün ve öngörücü bakımın temin edilmesi gerekli.. Saha çalışanları ve nihai kullanıcılar için güvenlik beklentilerinizi yükseltin,”dedi.

Günün sonraki konuşmacısı olan TÜV Rheinland’den Manuel Diez rakip bir firma yani Liftinstituut tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşuyor olmanın pek de alışıldık bir durum olmadığına dair bir espri yaparak sunumuna başladı. Fakat, TÜV Rheinland ve ISO’da yapılanlardan söz etme fırsatını kaçırmak istemediğini sözlerine ekledi. “Global bir standardizasyona gitmek büyük bir girişim. Bu daha önce hiç yapılmamıştı. Başarmanın eşiğindeyiz,”dedi. Diez firmasının güvenlik konusundaki düşüncelerinden bahsederek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir ürünün sadece ilk kalitesini kontrol etmenin ürünün kullanım süresi güvenli olacağını göstermediği kanıtlanmıştır. Bundan daha önemli bir iş yapmıyoruz, bu yüzden bu işi güvenli bir şekilde yapmak için zaman ve çaba harcamalıyız.. "

Kahve molasının ardından Apple Airpod çekilişi yapıldı ve kazanan şanslı çocuğuna harika bir yılbaşı hediyesi götürecek olmanın sevincini yaşadı. Çekilişin ardından Otis’ten Onur Artıkoğlu “FlexGrouping - - Dayanıklı Binaların Nihai Esnekliği” başlıklı sunumunda çift katlı asansörlerde kullanılabilen bir dağıtım sistemi olan SuperGroup’u anlattı.

Daha sonra VDA’dan Robert Cuzzi ve Harry Vyas sahneye çıkarak “Güvenliği ve Güvenilirliği Artırmak için Zorunlu Dikey Taşıma Periyodik Muayene ve Test Programının Başarılı bir Uygulaması –NYC Modelinin bir Benzeri” konusunda bir sunum yaptılar. Cuzzi sunumuna başlamadan önce sempozyum ile ilgili yorumlarını dile getirdi:

"Burada olmaktan mutluyum. Bu, harika bir sempozyum. Gerçekten harika. Geride kalan bir buçuk gün içinde harika sunumlar izledim. Ana hedefimizin kazaya ve ölüme sebebiyet vermemek olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Bu tarz olayların hiç yaşanmamasını istiyoruz. New York bu konuda neler yaptığına baktı ve bunu değiştirmek üzere zor bir karar verdi.”

TAK Mathews'in "İtfaiye ve Tahliye Asansörleri ve MRL’ler” başlıklı sunumunda, tahliye durumunda makine dairesiz asansörlerin kullanımının zorluklarından bahsetti:

“Tahliye durumunda makine dairesiz asansörlerin kullanılmasının diğer asansörlerden farklı riskleri vardır. Bunu inkâr etmeyi bırakıp bir sorunumuz olduğunu kabul etmeliyiz. Bütün dünyadaki itfaiyecilerin makine dairesiz (MRL) asansörler konusunda eğitilmesi şart.”

Öğlen yemeğinin ardından Formula Systems’ten Cornelius Walls “Ezber bozan teknoloji ile Standartlardaki Değişime Ayak Uydurmak” konulu kendi bildirisinin yanı sıra, Elevator Safety Solutions’tan John Koshak’ın sempozyuma katılamaması nedeniyle onun da sunumunu yaptı. Koshak’ın bildirisinin başlığı ise “3 Boyutlu Asansör Boşluğu Kapısı Koruması”idi. Her iki sunum da büyük ilgi ile karşılandı.

Sempozyumun son bireysel sunumu Hong Kong Üniversitesi’nden Albert So’dan geldi. So,Hong Kong’da fren arızası nedeniyle yaşanan ve ölümle sonuçlanan bir kazadan esinlenerek “Gerçek Zamanlı Asansör Freni Gözlem Sistemi Geliştirmek” konulu bir sunum yaptı.

Kapanıştaki panelden önce bir çekiliş daha yapıldı ve kazanana Amsterdam’da yapılacak olan 2020 IEES için 1.000 Dolar değerinde bedava bir bilet takdim edildi. Moderatörlüğünü Bialy’nin yaptığı panele Artıkoğlu, Kaspersma, Mathews ve asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen yolların düzenlenmesinden sorumlu bir birim olan İşletme ve Sanayi Departmanının Mekanik Uygunluk Bölümü Müdürü Brennan Paterson katıldı. Geniş kapsamlı tartışmaların yapıldığı panelin ardından gün sona erdi. Bialy panelin sonunda şunları söyledi:

“ Burada kötü insan yok. Hepimiz doğru şeyi yapmaya çalışan iyi insanlarız. Süper bir sempozyumu geride bıraktık. Dünyanın dört bir yanındaki asansör sektörü çalışanlarına içinde bulunduğumuz alışılmış normların dışına çıkıp etkileşimde bulunma ve fikir, düşünce ve deneyimlerini paylaşma şansı sunuldu. "

MacKinnon da aynı duygularda sempozyumun kapanış oturumunda şöyle dedi:

"Umarım bu etkinlik sizin için faydalı olmuştur. Bu tarz şeyler yapmak bizim asıl işimiz değil fakat bu tür çalışmalar sektöre değer kazandırır ve güvenlik başından beri EW için önemli konulardan biri olmuştur. Bütün konuşmacılara, katılımcılara ve konuklara teşekkürü bir borç bilirim.”

Waagmeester Liftinstituut adına teşekkürlerini iletirken herkesi 7-8 Aralık tarihlerinde Hollanda’nın Amsterdam kentinde düzenlenecek olan IEES-2020’ye davet etti. Daha fazla bilgi için https://elevatorsymposium.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.