MAKALE

Hidrolik Asansörlerin Avantaj ve Dezavantajları

Hidrolik asansörler çok uzun yıllardır bir dikey taşıma elemanı olarak kullanılmaktadır. Akışkan bir sıvının kuvveti alan ve debi ile orantılı bir şekilde hareket etmesi prensibine dayalı birçok farklı tasarım tipine sahip makinelerdir.

Devamı için...

Hidrolik Asansör Öldü mü?

Halen kullanılıyor olsa da hidrolik asansörlerin modası geçmiş görünüyor.

Devamı için...

Asansör Modernizasyonu Nedir ve Neden Gereklidir?

Asansörlerin verimli çalışabilmesi, gelişen ve değişen ihtiyaçların karşılaması amacıyla mevcut sistemin revize edilerek yenilenmesi, mevcut ünitelerin bir üst standarda yükseltilmesini sağlar.

Devamı için...

Asansörlerde bakım ve modernizasyon yıllar içinde birbirinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Günümüzde kullanılmakta olan asansör sistemleri kullanım amaçlarına uygun olarak çeşitli gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanıp üretilmeltedir.

Devamı için...

Yangına Dayanlıklı Asansör Kapıları

Günümüzde kullanılmakta olan asansör sistemleri kullanım amaçlarına uygun olarak çeşitli gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanıp üretilmeltedir.

Devamı için...

Kaplumbağa İçin Ağlamak!

“Yaşadığımız bu güzel ülkenin hiçbir zaman “C” planı olmadı, daima ABD planları devreye sokuldu” Uğur Mumcu

Devamı için...

Asansörlerde Yazılım ve Elektronik Elemanların Güvenlik Aygıtlarında Kullanılmasının Getirdiği Riskler

Teknoloji ilerledikçe özellikle yazılım ve elektronik alanında yaşanılan gelişmeler asansörleri de etkilemekte ve kumanda sistemleri daha fazla veriyi daha kısa zamanda işleyerek gittikçe daha “akıllı“ hale gelmektedir.

Devamı için...

Zihniyet

“İnsanlar gördüklerine değil de duyduklarına inanmaya başlamışsa doğruları anlatmak giderek zorlaşır.”

Devamı için...

Mevcut Asansörlerde Engelleri Kaldırmak

OECD-AB ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i engelli bireylerden oluşmaktadır.

Devamı için...

Mimar Gözüyle İstanbul’daki Asansörler

İstanbul 16 milyonluk nüfusuyla Türkiye’de yatay ve düşey ulaşım sistemlerini en yoğun kullanan kent olma özelliği taşıyor.

Devamı için...

Yaşadığın Şehirli Olmak!

İstanbul hakkında yazmam istendi. İlk bakışta kolay bir iş gibi gelebilir, oysa zor iştir İstanbul hakkında yazmak.

Devamı için...

Asansör Sektörümüz Küresel Pazara Hazır

Çin’de içilen bir çorbanın ardından dünyaya yayılan Korona virüs, yer kürenin küresel köy olarak tanımlanmasındaki haklılığı bir kez daha ortaya çıkarmış durumdadır.

Devamı için...

Asansörlerde Yolcu Tahliyesinde Riskler

Asansörlerde mahsur kalan yolcuların tahliye edilebilmesi standartların oldukça üzerinde durdukları bir konudur. Yolcuların ara katta herhangi bir sebeple duran bir asansör kabininden kurtarılmaları gereklidir. Bu amaçla çeşitli tedbirlerin alınması bir zorunluluktur.

Devamı için...

Acil Durumlarda Makine Dairesiz (MRL) Asansörler

Yer tasarrufu sağlayan tasarım, itfaiyeciler ve acil durum tahliyesi esnasında kullanıma yönelik hayati kriterleri karşılamalıdır.

Devamı için...

Sismik Bölgelerde Asansör Sistemlerinin Değerlendirilmesi

Türkiye coğrafyası tarihte yaşanmış birçok depremin izlerini taşımaklatadır. 30 Ekim 2020 tarihinde Ege denizinde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası depremlere karşı yapısal önlemlerin önemi birkez daha hatırlandı.

Devamı için...

Matematik, Din Dersi ve Toplum

İnsanlık tarihine baktığımızda, yaşanan art arda değişimlerin, devrimlerin olduğunu görmekteyiz. İnsanlığın ilerlemesinde en önemli devrimin günümüzden 12 bin yıl öncesinde yaşanmış tarım devrimiyle gerçekleştiğini biliyoruz.

Devamı için...

Sismik Bölgelerde Asansör Emniyeti

Son zamanlarda yer kürede çok sayıda doğal afete tanık olduk. 2004 yılı içinde Florida, Amerika dört önemli fırtına tarafından vuruldu. Ivan tayfunu Florida ve Gulf kıyılarını ciddi bir biçimde yıktı. Hint Okyonusunda yakın geçmişte meydana gelen deprem ve sonrasındaki tusunami 220,000 kişinin ölümüne, evlerin ve şehirlerin zarar görmesine veya inanılmayacak şekilde yıkılmasına neden oldu. Bunlar karşılaştığımız sonuncu felaketler olmayıp, diğerleri kaçınılmaz olarak izleyeceklerdir.

Devamı için...

Binalarda Su Basmalarının Asansörlere Etkileri

Asansör kuyularında su bulunması sıkça rastlanılan bir durumdur. Özellikle yer seviyesinin altından başlayan kuyu diplerine sürekli olarak su sızması görülebilmektedir

Devamı için...

COVID 19 Çerçevesinde Asansör Kullanım Talimatı

Yolcu güvenliği ve saha çalışması için önlemler ve yönergeler

Devamı için...

Eğitim-Üretim ve Zenginleşme

Benim tarafımda emin olduğum şey; işimi severek yapıyorum ve herkese de tavsiye ediyorum; ne yaparsanız yapın ama severek yapın.

Devamı için...

Özel Asansör Uygulamaları ve Kullanılan Kılavuz Standartlar

Günlük hayatta kullandığımız pek çok kaldırma makinasına asansör dememize karşın, Asansör Yönetmeliği ve asansörlerin montaj standardı olan EN 81-20 bu cihazların çoğunu kapsamamaktadır.

Devamı için...

Online Asansör ve Yürüyen Merdiven Eğitimleri

Geçtiğimiz yıl sonunda Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüsü artık günlük yaşamımızı ciddi şekilde etkilemiş durumda. Bu süreç, hayatımızı ve ekonomimizi etkilemeye ve değiştirmeye devam ediyor.

Devamı için...

Koronavirüs’ün Öğrettikleri...

“En Hakiki Mürşit İlimdir Fendir!” “Efendiler! Dünya’da her şey için; maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir.İlmin ve fennin haricinde yol gösterici aramak gaflettir, cehalettir, sapkınlıktır.”

Devamı için...

İşveren Uygulamaları Yönünden Koronavirüs Salgını Kapsamında Hukuki Meseleler

Yeni Koronavirüs Hastalığı nedeni ile alınması gereken kişisel tedbirlerin yanında işverenler yönünden alınması gereken tedbirler bir kısım hukuki değerlendirmeleri de beraberinde getirmekte olup bu yazımız kapsamında kısaca işveren nezdindeki hukuki meseleler değerlendirilmeye ve yasal dayanakları izah edilmeye çalışılacaktır.

Devamı için...

Mutlakiyetçilik!

“Geçmisini Bilmeyen Bir Toplum Gelecgine Yön Veremez.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Devamı için...

Tüketim Çılgınlığına Diderot Etkisi!

'Üretmeden tüketen milletler, önce haysiyetlerini, sonra da hürriyetlerini kaybederler. Mustafa Kemal ATATÜRK'

Devamı için...

Interlift 2019 Augsburg Fuarı Ardından..

15-18 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Interlift 2019 Augsburg Fuarı’nda bulunan Türk katılımcı sayısının 60’ın üzerinde olduğunu standımızı ziyarete gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yüksek Mimar Sayın Ümit Ünal Bey ifade ettiğinde; Türk asansör sektörünün, ihracatın önemini kavradığını düşünüyor insan.

Devamı için...

Dil Çürümesi ve Geri Kalmışlık Üzerine Düşünceler..

Anadolu 10 bin yıllık geçmişiyle nice medeniyetlere kucak açmış, Asya’dan uzanıp gelen kuzeyinde Karadeniz’e, güneyinde Akdeniz’e, batısında Ege’ye dayanan eşsiz bir toprak parçası, her karışı tarih kokan bir yarım adadır.

Devamı için...

Birey, Toplum ve Özgürlük!

'Kendi özgürlüğümüzü hissettiğimiz oranda başkasının özgürlüğüne saygı duyarız; başkası bizden ne kadar çok şey beklerse, biz de başkasından o kadar çok şey bekleriz. Jean Paul Sartre'

Devamı için...

Asansörler için Evrensel Tasarım İlkeleri: Erişilebilirlik

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde asansör sektörünü ilgilendiren önemli değişiklikler yaşanmaktadır. “Asansör Anayasası” diyebileceğimiz 2014/33/AB Asansör Yönetmeliği; “Tasarım Rehberi” olarak isimlendirebileceğimiz TS EN 81-20/50 standartları; ardı ardına yayımlanan yönetmelikler ve nihayet 2018 yılı sonunda yayımlanarak yürürlüğe giren EN 81-70:2018 ve EN 81-28:2018 standartları bunlardan birkaçıdır.

Devamı için...

Standartlara Uygun Asansör Kurulumu Güvenliği Garanti Eder mi?

Asansörlerin üretim ve kurulumları, dünya çapında çoğunluğu Avrupa ve kuzey Amerika tabanlı standartlara dayandırılarak gerçekleştirilmektedir.

Devamı için...

Yerli ve Milli Üretim!

1960 Yıllarda Türkiye’nin kalkınma planında öncü sektör imalat sanayisiydi. Türkiye o yıllarda gelişmiş ekonomilere yetişebilmek için çareyi üretimde görmüştü. O yılların sloganı “kalkınmanın lokomotifi imalat sanayi olacaktır” şeklindeydi. “60’lı yıllar ilkokul yıllarım; yerli malı, yurdun malı” haftası etkinliklerini bugünki gibi hatırlıyorum...

Devamı için...

Gerçek Yapısal Reformlar Atatürk Devrimleridir!

Yapısal reform nedir? Bir toplumun yapısını ileriye doğru değiştirebilmektir. Türkiye’de değişim, 3 Kasım 2002 Genel Seçimleri sonrasında başladı.En başta ekonomisi büyüdü, insanların gelirleri arttı; kişi başı milli gelir ilk defa 10 bin700 Dolar(USD) seviyesine çıktı ve uzun bir süre orta gelir tuzağı diye adlandırılan 10.000 USD seviyesinde kaldı, daha yukarı yönde ilerleyemedi!

Devamı için...

Gerçek Ötesini Tercih Etmek!

Türkiye’de ilk kez Mahvi Eğilmez (YMM, yeminli mali müşavir) yazmıştı Gerçek Ötesi Tercih konusunu, toplumumuzu anlatan yanı ilgimi çekmişti.

Devamı için...

Asansör Periyodik Muayenesi ve Son Düzenlemeler Hakkında

Ülkemizde asansörlerin periyodik şekilde kontrol edilmesi, 2008 Kasım ayında yayımlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği ile zorunlu hale gelmiş, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren kontroller fiili olarak başlamıştı.

Devamı için...

Minimalizm ve Kara Cumalar!

'Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.' Platon

Devamı için...

Yol Haritası

Üzerinde uzun zamandır çalıştığım bu yol haritasının, doğru ürün tercihi için faydalı olacağını düşünüyorum. Parça parça hazırladığım ve toparlaması bir haftadan fazla zaman alan bu çalışmanın sade ve anlaşılır olması benim için çok önemliydi.

Devamı için...

IEES – 2018, Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu

Merhaba sevgili okurlarim, Liftinstituut Solutions B.V.olarak, Elevator World Inc.ile birlikte planladiğimiz ve geliştirdiğimiz Uluslararasi Asansor ve Yuruyen Merdiven Sempozyumu(International Elevator & Escalator Symposium - IEES – 2018) ilk kez 15 - 16 Kasim 2018’de İstanbul’da duzenlenecek.Bu ilk etkinlikten sonra da her yil dunyanin farkli bir ulkesinde duzenlenecek sempozyum ile ilgili akla gelen çeşitli sorulara bu yazimda yanit vermek ve sizleri sempozyum hakkinda bilgilendirmek istiyorum.

Devamı için...

EN81-20/50 Kumanda Kartı Prosedürü

2017 yılı içinde kullanmaya başladığımız yeni asansör standartında yapılmış olan en önemli değişiklikler asansör kumanda sistemlerinde olmuştur. Özellikle güvenlik konusunda yapılmış olan değişiklikler çok önemli yeni uygulamaları devreye sokmuştur.

Devamı için...

Hayat mücadeleden ibarettir! (M.Kemal Atatürk)

Haziran ayının en önemli olaylarından biri de bence, üniversitelerin düzenledikleri mezuniyet törenleridir. Haziran ayında binlerce öğrenci üniversitelerden mezun olarak hayata ilk adımlarını atıyorlar. Tabir yerindeyse mezun olan öğrencilerin her biri için Haziran ayı kanat takıp yeni bir hayata uçma vakti oluyor.

Devamı için...

Niye Marka Olayım ki?

Öncelikle markanın tanımı ile başlayalım. Marka bir işletmenin ürün veya hizmetinin diğerlerinden ayrılması için, kendine özgü isim, şekil, renk ve çizgiden oluşan belirleyici bir olgudur. Bu belirleyicilik marka işletmenin diğerlerinden ayrışmasını ve kendine özgü başarısının duyulması için karakteristik çizgileri olan bir anahtar işlevi görmektedir.

Devamı için...

Dünya değişiyor, ya insan?

Bütün dinler, neredeyse tüm felsefeler, hatta bilimin bir bölümü, insanoğlunun olumsal olduğunu umutsuzca inkar etmek için harcadığı bitmez tükenmez, kahramanca çabasını doğrular.
JACQUES MONOD

Devamı için...

Binalarda İnsan Akışı Önemli, Asansörlere Trafik Analizi Gerekli...

Bugün şehir hayatında, özellikle çok katlı binaların hâkimiyeti söz konusu. İnşaat teknolojilerindeki gelişmeler, çok daha yüksek binaların şehir siluetlerinde yer almasını sağlıyor. Dolayısıyla böyle yapılarda zemin kattan üst katlara insan ve yüklerin taşınması büyük önem taşıyan konuların başında geliyor. Bu durumda binaların kullanım amacına ve özelliklerine göre, hizmet bekleyenlerin yoğunluğunu dikkate alan, yeterli kabin kapasitesi ve adedini belirleyen, uygun asansör planlaması yapmak gerekiyor. Bunun için ise atılması gereken ilk adım, asansör trafik hesabını ve analizini en doğru şekilde yapmak...

Devamı için...

Düşey Sirkülasyon Analizleri/Hesaplarının Hayatımızdaki Önemi

Günümüzde yapıların fonksiyonel olmasında ve verimli çalışabilmesinde dikey taşıma elemanlarının önemi oldukça yüksektir. Binalarda gerek mülk sahibi gerekse kiracı olarak bulunan insanların yaşam alanlarına etkin bir şekilde ulaşabilmesi, binaların değerini önemli ölçüde etkileyen bir unsurdur.

Devamı için...

Bizden kısa kısa!

Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi her geçen gün hızla büyüsede dünya ile kıyaslandığında girişimcilere yapılan yatırımlar standartların oldukça altında kalıyor.

Devamı için...

Yeşil Etiketli Asansör Güvenli mi?

2017 yılının sona ermesi ile birlikte, sektörümüz ile ilgili yıllık istatistikler yayınlanmaya başladı. Söz konusu veriler içerisinden en çok üzerinde durulan ve bugünlerde çeşitli medya organlarında açıklamalar yapılan bilgi ise kırmızı etiketli asansörlerin sayısının ne kadar çok olduğu, toplam kontrol edilen asansörler içerisinde ne kadar yüksek bir yüzde teşkil ettiği, kırmızı etiketli asansörlerin ne kadar güvensiz olduğu, kullanılmaması gerektiği, alınması gereken önlemler ve konunun ne kadar ciddi olduğu şeklinde.

Devamı için...

Kontrol, Bakım, Kaza

Merhaba Değerli Okurlarım, Hepimiz her gün işe giderken, okula giderken, eve dönerken, alışveriş yaparken, ulaşım amacı ile otomobil, otobüs, metro kullandığımız gibi asansör ve yürüyen merdivenleri de kullanıyoruz.Bu nedenle asansör ve yürüyen merdivenler de artık günlük hayatımızın bir parçası haline gelen ulaşım araçları içerisinde yer alıyor.

Devamı için...

TS EN 81-20 ve 50:2014 ile Gelen ve Asansör Kabinini İlgilendiren Bazı Değişiklikler

2014 yılından beri kullanılagelen TS EN 81-20 ve 50 standartları, üç yıllık geçiş sürecinin sonunda 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle ülkemizde zorunlu hale geldi.

Devamı için...

Asansör Kabin İçi Malzemelerin Yangına Tepki Performansının TS EN 13501-1 Standardı Kapsamında Değerlendirilmesi

Bilindiği üzere ülkemizde inşa edilen binaların ve bu binalarda kullanılan malzemelerin yangın ile ilgili uyması beklenen performansları Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik [1] içinde tanımlanmış olup, asansör kabin malzemeleri kullanımına yönelik belirlenmiş özel bir şart bulunmamaktadır.

Devamı için...

Sevgi, Bilmekten Doğar! ”Mevlana”

Rumi, bir dönem Anadolu demekti; Doğu Roma sonrası süreçte Anadolu halkının ekseriyetinin Rumlardan oluşması sebebiyledir bu tanım. Hoşgörü ve barışın öncüsü olarak dünyada da kabul gören ünlü din bilginimize batı dünyasının Hz. Mevlana Celaleddin Rumi demesinin nedeni de buradan gelir.

Devamı için...

Türk Malı Asansör

Merhaba Değerli Okurlarım, Öncelikle birkaç soru ile başlamak istiyorum: Türkiye’de faaliyet gösteren kaç tane asansör firması var?, Asansör firmalarının kaç tanesi montaj yapıyor?, Montaj firmalarından kaç tanesi tamamen kendi tasarımı olan, kendi markası komponentleri kullanarak asansör satıyor, monte ediyor?, Üçüncü maddedeki kriterler doğrultusunda 4 m/s ve daha yüksek hızlarda asansör imal ve monte eden kaç tane firma var?, Üç ve dördüncü maddeyi yapabilen %100 yerli sermayeli kaç tane firmamız var?

Devamı için...

Bir Yolun Hikâyesi ve Öğrenilmiş Çaresizliğimiz!

Çözüm yeteneğinin kişide yitirilmesidir. Mevcut sosyal ekonomik sorunlara çıkış yolu bulamamanın yarattığı acizlik duygusu, kişinin yetkin olamama halidir.

Devamı için...

Ülkemizde Asansör Periyodik Muayenesi ve EN 81-20

Merhaba Değerli Okurlarım, Ülkemizde, asansörlerin periyodik şekilde kontrol edilmesi 2008 Kasım ayında yayınlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği ile zorunlu hale gelmişti.Böylece, asansörlerimizin Avrupa’daki gibi periyodik olarak kontrol edilir olmasıyla zamanla daha güvenli oldu ve olmaya da devam ediyor.

Devamı için...

Asansör Garanti Teminat Fonu

Montajı tamamlanmış asansörlerin yasa gereği 3 yıl boyunca montajını yapan firmalar tarafından garanti altına alınması zorunludur.

Devamı için...

Fatma Hanım ve Feodalizm!

Bodrum Turgut Reis temiz denizi, kuru havasiyla şirin bir tatil beldemiz. Bu şirin tatil cennetinde pet şişe ve çöpleri ortalik yerlerde görünce insan, düşünmeden edemiyor; Ülke olarak doğa harikasi koylara sahibiz sahip olmasina da bu güzellikleri koruyup kollama bilincine sahip miyiz? Kanimca, sadece deniz kiyilarini da değil bulunduğumuz tüm mekânlari temiz tutmali, yerlere çöp atmamaliyiz.

Devamı için...

Yatırım, Üretim, İhracat ve İstihdam!

Cumhurbaşkanı Sn.Erdoğan, katıldığı bir toplantıda, Türkiye’nin 17 Nisan’da yeni bir döneme girdiğini, her yönüyle yeni bir diriliş dönemi olacağını vurgulayarak işverenlerden yatırım, üretim, ihracat ve istihdam yaratmalarını istedi.

Devamı için...

Asansörlerin İnterneti

Günümüzde modern toplumların vazgeçilmez değeri olan yüksek teknoloji ve bu teknolojilerin yoğun kullanımı ve hızla gelişmesi hayatımıza yeni kavramların, fırsatların ve risklerin dâhil olmasına neden olmaktadır.

Devamı için...

İstanbul Asansör Fuarı

Uluslararası İstanbul Asansör ve Yan Sanayi Ürünleri Fuarı 22-26 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. İki farklı noktada toplamda 8 günlük tanıtım, 5 günde tamamlandı. İlk fuar, 22 Nisan Çarşamba günü Yeşilköy CNR Expo Center’da başlayıp 25 Nisan Cumartesi günü biterken, 23 Nisan Perşembe günü Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezinde başlayan 2. Fuar 26 Nisan Pazar günü sona erdi.

Devamı için...

Metrolarda Düşey Ulaşım ve Yürüyen Merdivenler

Yürüyen merdiven ve bantlar, kısa sürede yüksek sayıda yolcuların taşınması için kullanılır ve EN 115-1’e uygun üretilir, monte edilirler. EN 115-1 güvenlikle ilgili şartları tespit eder, ancak yürüyen merdivenlerin çalışma ortamları çok çeşitlidir ve özellikle metrolarda, havalimanlarında ağır hizmet tipi yürüyen merdivenler, bantlar kullanılır. Peki nedir ağır hizmet tipi yürüyen merdiven?

Devamı için...

Yurtdışı Tanıtım Destekleri ve Yerinde Gümrükleme

2023 yılı Türkiye hedefleri kapsamında tespit edilen “500 Milyar Dolar İhracat” seviyesine ulaşmak için Üretim, Reklam – Tanıtım, Lojistik, Gümrükleme faaliyetlerinde; Kurumların, Daha Hızlı – Düşük Maliyetli – Daha Kaliteli ürün – hizmet sunumu ile marka tutunmasını sağlamak maksadıyla bir dizi kolaylıklar ve destekler Devlet kanalı ile yapılmaktadır.

Devamı için...

Asansör Kat Kapıları ve Mevzuata Uygunluk

Hepimizin bildiği gibi asansör kat kapısı kilitleri Asansör Yönetmeliği’ne göre güvenlik komponentidir ve EN 81 - 1 + A3 şartları doğrultusunda, 31.8.2017’den itibaren piyasaya arz edilecek kat kapılarının ise EN 81 - 20 ve EN 81 - 50 standartlarına göre test edilmesi ve uygunluğunun belgelendirilmesi gereklidir.

Devamı için...

Yeni Asansör Standartları, EN 81-20/50

Avrupa Komisyonu, 20 Nisan 2016’da EN 81-20 ve EN 81-50 standartlarını yayınladı ve 31 Ağustos 2017 tarihinde sona erecek bir geçiş süreci belirledi.

Devamı için...