GÜNCEL HABERLER

Aralık, 2017 - Sayı 24

MMO İZMİR UYGULAMALI EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

Asansör Montajcısı ve Asansör Bakım Onarımcısı yetiştirmek amacıyla Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından, başta Ege Asansör ve Yürüyen Sanayicileri (EAYSAD) üyeleri ve sektör firmalarının desteği ile İzmir Bayraklı’daki Uygulamalı Eğitim Merkezi 21 Kasım 2017 günü gerçekleşen törenle hizmete açıldı. Açılışta Eğitim merkezinin donatılmasına katkıda bulunan firmalara da birer plaket verildi.


AYBEY ELEKTRONİK STANDART DEĞİŞİKLİKLERİNE GETİRDİĞİ ÇÖZÜMLERİ PAYLAŞTI

Aybey Elektronik, İstanbul Crown Plaza’da 25 Kasım 2017 tarihinde, “EN 81-20/50 Standardının Kumanda Sistemine Getirdiği Yenilikler ve Aybey Elektronik Çözümleri” konulu bir teknik eğitim semineri düzenledi. Yoğun katılımın gözlendiği etkinlikte sergilenen Aybey ürünlerine de katılımcılar bir hayli ilgi gösterdi. Üç Bölümden oluşan seminerde, Aybey Elektronik Ürünleri Genel Tanıtımı ve EN 81-20/50 standardına uyumlu ALC Kumanda Sistemi hakkında da bilgiler verildi.


EEMKON 2017

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen, ‘Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kongresi 2017’ (EEMKON 2017); 16-18 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesi’nde yapıldı. Kongrede ‘Kent Mimarisinin Vazgeçilmezi: Asansörler’ konulu bir panel düzenlendi. Fevzi Yıldırım’ın (GTS) moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Selim Dağdoğan (Mitsubishi), Melih Küçükçalık (Arkel), Melih Aybey (Aybey), Devrim Gecegezer (Genemek) ve Alparslan Temur (Akantel-Z.Abegg) birer sunum gerçekleştirdi.


HAS ASANSÖR’DEN EN 81-20/50 EĞİTİMİ

Has Asansör, CE Mühendislik ve Adana Asansör Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ADASİAD) organizasyonunda 25 Kasım 2017 tarihinde Adana Anemon Otel’de “TS EN 81-20/50 Standartları ile Gelen Ana Değişiklikler” konulu bir eğitim düzenledi. Serdar Tavaslıoğlu’nun sunmuş olduğu eğitime başta Adana olmak üzere Mersin, Hatay, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi çevre illerden geniş çaplı bir katılım gerçekleşti. Tüm gün süren eğitimin sonunda katılımcılara sertifika verildi.


ASANSÖR İŞ DÜNYASI KADINLAR ÇALIŞTAYI ANKARA’DA TOPLANDI

Daha önce Asansörde Topuk Sesleri adı altında bir araya gelen sektör mensubu kadınlar 10-11 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da buluştu. Oldukça yoğun bir katılımla 10 Kasım’da Atamızın huzuruna çıkan ve eski TBMM binasını ziyaret eden Çalıştay mensubu kadınlar, 11 Kasım’da ASFED Genel Merkezinde toplandı. ASFED Başkanı Yusuf Atik toplantıda bir konuşma yaparak kadınlara desteğini dile getirdi. Toplantının ana gündemi sektör mensubu kadınların bir dernek çatısı altında toplanmasına yönelik hazırlık ve ön çalışma oldu.


TRANSİST 2017

10. Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı 2-4 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonunda gerçekleşti. İki gün süren kongrede; Geleceğin Ulaşımına Yön Veren Değişim: Açık İnovasyon, Ulaşım Modlarının Entegrasyonu ve Şehir İçi Hareketlilik: Entegrasyon, Bilgilendirme Sistemleri ve Ulaştırma Ağlarının Etkin Yönetimi: Enformasyon ve Ulaşımda Entegre Planlamanın Anahtarı: İş Zekâsı Çözümleri başlıkları altında 4 panel düzenlendi. Kongre ile eş zamanlı gerçekleşen fuar ayağına 10.000 m2 alanda 100’den fazla firma katıldı.


EW YILIN PROJESİ ÖDÜLLERİ SONUÇLANDI

ELEVATOR WORLD yılın projesi ödülleri sonuçlandı. Ocak-Şubat sayımızda detaylı olarak sergilenecek olan sonuçlara göre birincilik ödülü alan projeler: "Lotte World Tower" - Otis Elevator Korea (Yeni Asansör Kurulumu), "City Centre" - Southeastern Elevator Consulting, LLC (Asansör Modernizasyonu) "Athletic Club Museum" - thyssenkrupp Elevator (Yeni Yürüyen Merdiven Kurulumu), "Tower City Station" - KONE (Yürüyen Merdiven Modernizasyonu), "Port of Melilla" - thyssenkrupp Elevator (Yürüyen Bant), "Taipa House Museum Pedestrian System" - Suzhou Rhine Lift Manufacture Co., Ltd. (Eğimli Asansörler), "T Minus 10, 9, 8.... (Aerospace Center for Education)" - A+ Elevators & Lifts in (Engelli Asansörleri ve Platformlar), "Octagonal Clear Acrylic Elevator" - Savaria (Özel Konut Asansörleri), "City of Science Valencia" - Alapont Group (Özel Amaçlı Asansörler.


FABRE ASANSÖR YENİ ÜRETİM TESİSLERİNE TAŞINDI

2005 yılından günümüze asansör kabin, süspansiyon ve kapı üreten Fabre Asansör, Kasım 2017 itibarı ile Tuzla Anadolu Organize Sanayi Bölgesindeki yeni yerine taşındı. Daha düzenli ve verimli yeni tesislerinde, 4 bin m2 üretim alanı ve 500m2 ofis alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda özel ve butik projelere hizmet veren firma yeni üretim tesislerinde daha fazla yurt dışı projelere odaklanmak istiyor.


İSG AVRASYA VE REW İSTANBUL 4. KEZ KAPILARINI BİRLİKTE AÇACAK

İFO Fuarcılık tarafından "İş Emniyeti”, “İş Sağlığı”, “İş Güvenliği” ile “Eğitim, Danışmanlık ve Risk Analizi” ana başlıkları altında her yıl düzenlenen İSG Avrasya’nın dördüncüsü, 15-17 Şubat 2018 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre merkezinde gerçekleşecek.Son üç yılda olduğu gibi Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW İstanbul ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek İSG Avrasya 2018, yüksek riskli iş kollarından, riski en az olan çalışma alanlarına kadar tüm sektörleri ilgilendiren en yeni ürün, hizmet, teknoloji ve uygulamayı bir arada sumayı hedefliyor.


ASFED’DEN INELEX FUARINA TAM DESTEK

Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Yanık ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demirel İnelex 2018 11. Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı kapsamında, Efor Fuarcılık’tan Akın Aktaş ile 10 Kasım 2017 Cuma günü Ankara’ da ASFED Federasyon Başkanı Yusuf Atik’i makamında ziyaret etti. EAYSAD’ın desteğiyle gerçekleşecek fuar kapsamında düzenlenen görüşmede ASFED Federasyonu tam destek sözü verdi.


ASANSÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Ürün Güvenliği Haftası kapsamında Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından Çerkezköy Belediyesi hizmet binası konferans salonunda "Asansör Bilgilendirme" toplantısı düzenlendi. Çerkezköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Mehmet Aksoy, il genelinde faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgeleri temsilcileri, ilçe belediye personelleri ve asansör firmaları yetkililerinin katıldığı Asansör Bilgilendirme toplantısında, asansörlerin güvenli kullanımı için dikkat edilmesi gereken hususlar ve periyodik kontrollerinin zamanında yapılması hakkında da bilgiler verildi.


THYSSENKRUPP MULTİ KABİN TASARIM ÖDÜLÜ KAZANDI

thyssenkrupp’un hafif ve fütüristik tasarımlı MULTI asansör sistemi kabini, Alman Tasarım Konseyi tarafından “Yapı ve Elemanlar” kategorisinde 2018 Alman Tasarım Ödülü’nü kazandı. Dikey ve yatay hareket kabiliyeti ile devrim yaratan MULTI teknolojisiyle, kabinin tasarım konsepti Dresden Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümündeki genç akademisyenlerce, ışıklandırma ve ara yüzü tasarımı ise Neongrau firmasınca geliştirildi. Composyst GmbH şirketi tarafından yapımı üstlenilen kabin Almanya Rottweil’deki thyssenkrupp test kulesinin lobisinde sergilenmektedir. Karbon fiber kullanımı ile birlikte kabin ağırlığı çelikten yapılanlara kıyasla 100 kg daha hafiftir. Dairesel işlem paneli asansör boşluğu içerisinde kabinin yatay ve dairesel yönünü göstermektedir. Resmi ödül töreni, Almanya’da 9 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşecektir.


ESENYURT’TA ASANSÖR KAZASI

İstanbul Esenyurt’taki bir sitede meydana gelen asansör kazasında 9 Aylık bebek hayatını kaybetti. Kaza sonrası güvenlik kamera kayıtları da ortaya çıkan olayda, yabancı uyruklu bir anne, iki çocuğu ve bebek arabası ile asansöre binerken kabin kapısı kapanmadan asansörün aniden yukarı yönde hareket etmesi neticesinde kabin ile asansör boşluğu arasında sıkışan ve parçalanan bebek arabasından düşen 9 aylık bebek hastaneye kaldırılırken yaşamını yitirdi.

Kasım, 2017 - Sayı 23

INTERLIFT 2017 ALMANYA FUARI

1991 yılından günümüze gerek katılımcı gerekse ziyaretçi olarak sürekli artış kaydederek kendi rekorunu tazeleyen Interlift fuarı, 17-20 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Augsburg kentinde gerçekleşti. Bu yıl toplamda 574 firma, 44.000m2 alanda ürünlerini sergiledi. 21.260 kişinin ziyaret ettiği fuarda ziyaretçilerin %60’ı Almanya dışından 114 farklı ülkeden geldi. Katılımcı ülke sıralamasında ise 169 firma ile Almanya birinci olurken; İtalya 96, Çin 68, İspanya 44 ve Türkiye 39 firma ile beşinci sırada yer aldı.


7. ASANSÖR & YÜRÜYEN MERDİVEN SEMPOZYUMU

İngiltere, Northamptonshire’daki 7. Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu 20 – 21 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlendi. Sempozyumda 16 farklı ülkeden 125’in üzerinde katılımcı yer aldı. Her yıl giderek daha da büyüyen etkinlikte önceki yıllara oranla bu yıl daha fazla temsilci ve daha fazla uluslararası katılımcı olduğu gözlendi. Küresel anlamdaki en iyi eğitim sempozyumlarından biri olarak görülen etkinliğin sonraki ayağı 15 Mayıs 2018 tarihinde Hong Kong’da gerçekleştirilecek.


LIFTINSTUUT HOLLANDA BASIN TOPLANTISI

Liftinstituut Solutions Hollanda Amsterdam merkezinde 25-26 Ekim tarihleri arasında Türkiye ulusal basın mensuplarının da arasında bulunduğu bir basın toplantısı ve gezi düzenledi. Türkiye’den Haber Türk, Bloomberg HT, Posta Gazetesi, Dünya Gazetesi ve Elevator World yayın grubunun da yer aldığı toplantıda Liftintituut Solutions’un faaliyet alanı ve geleceğe yönelik plan ve projeleri basına tanıtıldı.


ZORLU ASANSÖR YENİ YUVASINDA

Sektörün önde gelen emniyet komponentleri üreticisi Zorlu Asansör, 1 Ağustos 2017 tarihinde Ümraniye ve Çekmeköy’deki üretimini, Sultanbeyli’de 1.700m2 kapalı alana sahip yeni tesislerine taşıdı. 2000 yılında İsmail Melih Zorlu tarafından bir aile şirketi olarak kurulan Zorlu Asansör, 2018 yılı içerisinde hedeflerine yeni yerinde daha kısa sürede ulaşmayı planlıyor. Avrupa şehirlerindeki renovasyonlarda dar asansör kuyularına fren ve regülatör çözümleri de üretmek isteyen firma, kadrosunu ve makina teçhizatını genişletmeye devam edecek.


TASİAD OKUL PROJESİNİ BAKANLIĞA TANITTI

TASİAD Yönetim Kurulu 25 Ekim 2017 tarihinde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ile bir araya geldi. TASİAD Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ve derneğin tanıtımını yapmak ve bu konuda Bakanlığın görüş ve desteklerini almak amacıyla yapılan görüşmede, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet F. Gökhan, okul projesinin amaçları ve projenin mimari detayları hakkında geniş kapsamlı bilgiler aktardı. Görüşmede Bakan Yardımcısı Çelik okul projesinin sektöre faydasına değinerek, bu faaliyetlerin genele yayılması için tüm çalışmaları destekleyeceklerini belirtti.


ARKEL, TÜM BİRİMLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLADI

Asansör kontrol sistemleri pazarının öncü firmalarından Arkel A.Ş., Üretim, depo ve yönetim ofislerini tek bir çatı altında toplayarak yeni binasının açılışını 12 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirdi. Toplam da 11 bin m2’lik kapalı alana kurulu yeni binasına geçen Arkel, üretim, kalite, teknik servis hizmetleri, depo, yönetim ofisleri ve AR-GE birimlerinden oluşan proje ile üretim kapasitesini de yüzde 50 oranında arttırdı.


ANASDER’DEN TS EN 81-20 STANDART EĞİTİMİ

Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER), 24 Ekim 2017 tarihinde Asansör İmalatçıları, Montajcıları, Bakımcıları ve Muayene elemanları için TS EN 81-20 Standart eğitimi düzenledi. Dernek merkezinde düzenlenen eğitimi Elektrik Mühendisi ve Baş Denetçi Mustafa Tutsak gerçekleştirdi. Beş bölümden oluşan ve tüm gün gerçekleşen eğitime katılım yoğundu.


EAYSAD ÖĞRENCİ VE VELİLERLE BULUŞTU

Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meslek Komitesi 10 Ekim 2017 tarihinde Seyit Şanlı Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ve velileriyle bir araya geldi. Asansör mesleğinin tanıtımı konusunda okul yetkililerinin de katılımıyla, Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarım bölümünün tercihi konusunda veli bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.


III. ROBOT YATIRIMLARI ZİRVESİ

Bu yıl üçüncü kez kapılarını açan Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi, 84 firmanın katılımıyla 4-6 Ekim 2017 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de gerçekleştirildi. Zirve esnasında çok sayıda katılımcı firma yeni iş bağlantıları yapma fırsatı yakaladı. Sektör profesyonelleriyle, üretim süreçlerinde robot kullanmak ya da robot sayısını artırmak isteyen firmaları bir araya getiren etkinlik, ziyaretçi bazında da yüzde 26 büyüdü.


IV. ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONGRESİ KOCAELİDE GERÇEKLEŞTİ

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen IV. Enerji Verimliliği Kongresi, 13-14 Ekim 2017 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. “Enerji ve Gelecek” ana temasıyla, Türkiye’de Enerji Planlaması, Yönetimi ve Enerji Verimliliği sürecinde gelinen durumun ve çözüm önerilerinin ortaya konulduğu kongreye katılım oldukça yoğundu.


EEMKON 2017’NİN TANITIMI GERÇEKLEŞTİ

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası adına İstanbul şubesi tarafından 16-17-18 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul’da Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesi’nde ikincisi düzenlenecek olan “Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi 2017 (EEMKON 2017) tanıtımı gerçekleşti. 26 Ekim 2017 tarihinde Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Alaettin Anahtarcı - Tülin Aydın Eğitim Salonunda düzenlenen kahvaltı etkinliğiyle üç gün boyunca sürecek kongre ve sergilerin program tanıtımı yapıldı.


SAMSUN’DA ASANSÖR AVAN PROJE HAZIRLAMA VE MÜHENDİS YETKİLENDİRME KURSU

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube, Meslek içi Eğitimleri (MİEM) kapsamında üyelerine yönelik düzenlemiş olduğu Mühendis Yetkilendirme Kurslarına 29 Eylül 2017 tarihinde “Asansör Avan Proje Hazırlama Mühendis Yetkilendirme Kursu” ile devam etti. Eğitime Samsun ve Amasya İllerinden toplam 24 Makine Mühendisi katıldı. Kursun sonunda yapılan sınavda başarılı olan katılımcılara Asansör Avan Proje Hazırlama Mühendis Yetki Belgesi verildi.


LIFTINSTITUUT TÜRKİYE’DEN LIFTACADEMY EĞİTİMLERİ

Liftinstituut Solutions Türkiye Ofisi, 5 Ekim İstanbul Point Hotel Barbaros’ta ve 19 Ekim 2017 İstanbul Marriott Hotel Asia“da “2014/33/AB ve EN 81-20 Standardı ile zorunlu hale gelen yenilikler” konulu iki eğitim düzenledi. Liftinstituut Belgelendirme Teknik Müdürü Erol Akçay tarafından verilen ve tüm gün süren eğitimde, katılımcılar yeni yönetmelik ve standart ile zorunlu hale gelen değişiklik ve yenilikler hakkında detaylı bilgi sahibi oldular.


BURSAD YENİ YÖNETİMİNİ BELİRLEDİ

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube, Meslek içi Eğitimleri (MİEM) kapsamında üyelerine yönelik düzenlemiş olduğu Mühendis Yetkilendirme Kurslarına 29 Eylül 2017 tarihinde “Asansör Avan Proje Hazırlama Mühendis Yetkilendirme Kursu” ile devam etti. Eğitime Samsun ve Amasya İllerinden toplam 24 Makine Mühendisi katıldı. Kursun sonunda yapılan sınavda başarılı olan katılımcılara Asansör Avan Proje Hazırlama Mühendis Yetki Belgesi verildi.


BİNAYA GÖRE DEĞİL, ASANSÖRE GÖRE BİNA

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi Gebze İlçe Temsilciliği bünyesinde kurulan Asansör Komisyonunun katkıları ile 3 Ekim 2017 tarihinde Gebze Ticaret Odası Konferans Salonunda “Asansör Avan ve Asansör Uygulama Projelerinde Olan Değişiklikler” konulu seminer düzenlendi. “Binaya göre değil, Asansöre göre bina” alt başlığı altında gerçekleşen seminere, Gebze bölgesinden çok sayıda Makina Mühendisi, Mimar, İnşaat Mühendisi ve asansör konusunda çalışan firma yöneticisi katılım sağladı.


MIAMI ŞEHİR MERKEZİNE TÜRK FİRMASINDAN LALE KONSEPTLİ KULE

Miami Today’in haberine göre, geliştirici Türk inşaat firması Okan Grup, Miami şehir merkezine The Sterling isimli 73 katlı 294m yüksekliğinde çok amaçlı bir kule inşa etmeyi planlıyor. 300 otel odası, yaklaşık 360 misafir kapasitesi, ticari, mağaza ve ofis alanlarından oluşacak şekilde tasarlanan The Sterling’in Kentsel Gelişim İnceleme Komisyonu’nun onayına sunulması düşünülüyor. Türkiye’nin ulusal çiçeği olan lale şeklinden ilham alınarak yuvarlak ve eğimli bir taç şeklinde oluşturulan tasarım Behar Font & Partners P. A. imzasını taşıyor. Kule, Miami Worldcenter, Miami Dade College ve transit bağlantılarının yakınındaki 501 North Miami Avenue / 501 Kuzey Miami Caddesi’nde yer alacak.

Ekim, 2017 - Sayı 22

CTBUH DÜNYANIN EN HIZLI ASANSÖRLERİNİ SERTİFİKALANDIRDI

Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi (CTBUH) ve Guinness Dünya Rekorları Kitabı iş birliği ile yapılan çalışma neticesinde halihazırda kurulumu tamamlanmış ve çalışır durumdaki dünyanın en hızlı asansörlerini sertifikalandırdı. Eylül ayında yayınlanan listenin ilk sırasında 20,5 m/s hızı ile Şangay Kulesi (Mitsubishi); ikinci sırada 20 m/s ile Guanzu Finans Merkezi (Hitachi); üçüncü olarak da 16,83 m/s ile Taipei 101 (Toshiba) yer almaktadır.


ASFED, DOKAS ÜYELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), üyesi bulunan dernekleri ziyaret etmek ve dernek üyeleri ile tanışıp, sektörünün o ildeki durumu hakkında bilgilenmek amacıyla aylık toplantısını 15-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Trabzon'da gerçekleştirildi. Sektörün sorunlarını, yaşanan sıkıntıları bizzat firma sahibi ve temsilcilerinden dinleyen Federasyon üyeleri 16 Eylül 2017 Cumartesi günü Doğu Karadeniz Asansörcüler Derneği (DOKAS) üyeleri ile Trabzon Novotel'de kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.


TASİAD YÖNETİM KURULU GETA GRUP VE BOSS ASANSÖRÜN MİSAFİRİ OLDU

Tüm Asansör Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TASİAD) her 15 günde bir düzenlediği Planlı Olağan Yönetim Kurulu toplantıları kapsamında 7 Eylül 2017’de GETA Gruba, 21 Eylül’de ise BOSS Asansöre konuk oldu. Yakın zamanda temeli atılacak TASİAD Asansör Sistemleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kuruluş aşamaları ile ilgili görüş ve fikir alışverişinde bulunulan toplantılarda, derneğe yapılan üyelik başvuruları da kabul edildi.


MMO EGE’Lİ ASANSÖRCÜLERİ BİGİLENDİRDİ

Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen, “Asansörlerin Tasarımına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ ve Uygulamaları” konulu bilgilendirme semineri 19 Eylül ‘de Tepekule Kongre Merkezinde gerçekleşti. EAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Yanık‘ın da konuşmacı olarak yer aldığı seminerde tebliğ hakkında bilgilendirme yapılırken, uygulamada karşılaşılan sorunlar konuşuldu.


ÇİN’İN YENİ İKONİK KÖPRÜSÜNDE THYSSENKRUPP’UN ROLÜ

thyssenkrupp, Çin’in Pearl Nehri deltasındaki üç büyük kenti bağlayan, inşaat çalışmaları halen devam eden dünyanın en uzun deniz üstü projesi konumundaki ikonik Hong-Zhuhai-Macau Köprüsüne ait 76 asansör ve 26 yürüyen merdiven montajını en geç Kasım itibariyle tamamlamayı planlıyor. 55 km uzunluğundaki köprü, dünyanın en uzun köprülerinden biri olacak ve Hong Kong, Zhuhai ve Macau kentleri arasındaki seyahat süresini kısaltacak. Toplam 102 ünite, yapay bir ada üzerine kurulu 500.000 m²’lik Zhuhai Limanına gönderilmiş durumda. Montajına Haziran 2017'de başlanan, zorlu çevre koşullarına dayanıklı üniteler, nem, tuz ve yüksek sıcaklıklardan etkilenmiyor.


KRUVAZİYER GEMİLERİNDE KONE İMZASI

Alman MV Werften şirketi yeni 'Global sınıf' filosuna ait, iki yeni kruvaziyer gemilerinin asansör tedariki için KONE ile anlaştı. KONE, Asya kruvaziyer piyasası için tasarlanan gemiye; 9 KONE MonoSpace asansör, 33 KONE MiniSpace asansör ve 16 KONE TravelMaster 110 yürüyen merdiven tedariğini sağlayacak. Almanya'nın Wismar kentinde inşa edilecek 340m uzunluğa sahip gemi, 20 güverteye sahip olacak ve 5.000'den fazla yolcu, 2.000'den fazla mürettebat kapasitesine sahip olacak.


SEKTÖR KADINLARI 3. BULUŞMASINI ŞİRİNCE’DE GERÇEKLEŞTİRDİ

Sektörde kadın buluşmaları etkinliği 9-10 Eylül 2017’de üçüncü kez gerçekleşti. Asansör sektörüne gönül vermiş kadınların bir araya geldiği etkinlikte Efes Antik Kenti ve Şirince Köyü gezildi. Önder Asansör’den Yasemin Bulut ve Astor Asansör’den Selda Tokoğlu’nun düzenlediği organizasyonun ev sahipliğini İzmir’deki sektör mensubu kadınlar yaptı. Sektörde var olan kadın iş gücünü öne çıkarmayı ve asansör sektöründeki nitelikli istihdam açığının kapatılması için daha fazla kadın iş gücünün sektöre kazandırılması ile ilgili konuşmaların yapıldığı etkinlikte, mesleki eğitimin önemi ve TASİAD’ın hayata geçireceği meslek okulu projesi de konuşuldu. Toplantı neticesinde bir sonraki etkinlik için 10 Kasım’da Ankara’da buluşmaya karar verildi.


YENİ STANDARTLAR İLE İLGİLİ TOPLANTILAR SÜRÜYOR

1 Eylül 2017 tarihinden itibaren yürürlülüğe giren yeni standartlarla beraber bilgilendirme toplantılarda hız kesmeden devam ediyor. İlk olarak Gaziantep Ticaret Odası tarafından düzenlenen sektörel toplantılar kapsamında asansör sektörüne yönelik yeni uygulamalarla ilgili bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Konya'da gerçekleşen diğer bir toplantıyı ise Öztasarım Asansör Mühendislik Hizmetleri ile A1 Cert Belgelendirme Firmasının beraber düzenlediği toplantıya Selçuklu, Karatay ve Akşehir Belediyelerinin ilgili personeli ile asansör montajı ve imalatçı firmalarının temsilcileri katıldı.


DÜNYANIN EN YÜKSEK DÖRDÜNCÜ BİNASININ ASANSÖRLERİ OTIS’DEN

Shenzhen Ping An Finans Merkezi (PAFC), Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi (CTBUH) tarafından resmi olarak dünyanın en yüksek dördüncü binası olarak kabul edildi. Projede OTIS'in ondört Adet Skyrise® ve Gen2® asansörleri bulunuyor. 2010 yılında yapımına başlanan ve geçtiğimiz aylarda tamamlanan 599m yüksekliğindeki finans merlezi, Shenzhen’in en yüksek ve Çin'in ikinci en yüksek binası oldu.


2018’İN EN İYİLERİ PROJESİNE KATILIM İÇİN SON TARİH UZATILDI

ELEVATOR WORLD Yılın Projesi Ödülleri 2018’e yapılacak başvurular için son tarih 20 Ekime kadar uzatıldı. Ödüller dokuz kategoride dağıtılıyor: “Asansörler-Yeni Montaj”, “Asansörler-Modernizasyon”, “Yürüyen Merdivenler-Montaj”, “Yürüyen Merdivenler-Modernizasyon”, “Yürüyen Bantlar”, “Eğimli Asansörler”, “Platform ve Engelli Asansörleri”, “Özel Konut Asansörleri” ve “Özel Amaçlı Asansörler”. Her kategorinin kazanına ödül verilecek ve kazananlar, dergimizin Ocak 2018 sayısında yer alacaktır. Yarışma, son iki yılda tamamlanmış projelere açık olup başvurular, dolduracağınız katılım formuyla beraber hem yazılı metinleri hem de fotoğrafları, elektronik dosya olarak bize online veya posta yoluyla da gönderebilirsiniz. Süreci basitleştirmek adına, çıktıların gönderilmesi artık gerekmiyor. Başvuru ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


THYSSENKRUPP, SÜRÜCÜSÜZ YARDIMCI ROBOTUNU TANITTI

thyssenkrupp, iş ortağı konumundaki yazılım geliştiricisi TeleRetail GmbH ile birlikte, 14 Eylül'de başlayan IAA Frankfurt Motor Show’da asansörlerin bakımında kullanılacak sürücüsüz yardımcı robotunu tanıttı. Yedek parçalar ile diğer materyalleri şantiyeye taşıyacak pilot bir projenin parçası olan bu robot, Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen fuarda TeleRetail’s Yeni Mobil Dünya sergisindeki tanıttığı iki robottan biri. thyssenkrupp’a göre bu teknolojinin, asansörlere servis konusunda “optimum lojistik çözüm”ler sunma potansiyeli bulunuyor. 85 cm genişliğindeki bu robotlar kaldırımlarda rahatlıkla hareket edebiliyor ve 35 kg.a kadar yük taşıyabiliyor.


HITACHI, YENİ TX SERİSİ YÜRÜYEN MERDİVENİNİ PİYASAYA SÜRDÜ

Hindistan, Asya ve Orta Doğu için yeni TX Serisi yürüyen merdivenini piyasaya sürdüğünü açıklayan Hitachi, yeni serinin birçok standartları karşılayan bir model olduğunu duyurdu. Eylül 2016'da piyasaya sürülen Asya ve Orta Doğu'daki makine dairesiz asansörlerle aynı konsepte sahip TX Serisi, kullanıcıların bilinçsiz hareketlerine kolaylıkla uyum sağlayan fonksiyonel bir tasarımı benimsiyor. Yeni seri Hitachi'nin sıkı emniyet ve kalite standartlarının yanı sıra diğer bölgelerdeki emniyet standartlarına da bağlı kalınarak üretilecek.

Eylül, 2017 - Sayı 21

TÜRKİYENİN İLK TEMATİK ASANSÖR MESLEK LİSESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Sektördeki nitelikli eleman istihdam problemine derinlemesine çözüm olacak TASİAD Asansör Sistemleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin protokolü 22 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul Valiliğinde düzenlenen törenle imzalandı. Kartal Belediyesi tarafından tahsis edilen arsa üzerinde yapılması planlanan okulun protokolünü İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kartal Belediye Başkan Vekili Gülcemal Fidan ve TASİAD Başkanı Ahmet Fikret Gökhan imzaladı.


ARKEL YENİ FABRİKASINDA YENİ CEO’SUYLA

1998 yılında kurulan Sektörün Öncü firmalarından Arkel, 11 bin m2 kapalı alana sahip yeni binasına 30 Haziran 2017 tarihinde taşındı. Yapımı yaklaşık 3 yıl süren projenin yüzde 50 kapasite artışı sağlamasıyla birlikte kart ve pano üretim süreçlerini kısaltacak bir yatırım olarak görülüyor. Hâlihazırda 60 ülkeye ihracat yapan firmada, 2017 yılının Temmuz ayından itibaren Mahmut Bertan yeni CEO olarak göreve başladı.


KONYA’DA EN 81-20/50 EĞİTİMİ

Fermator, Türkiye’deki distribütörlerinden Fupa Lift ve kapı panel üreticisi Ahmet Asansör ile birlikte Konya’da 3 Ağustos Perşembe günü bir EN 81-20/50 semineri düzenledi. Bera Otelde gerçekleşen, yeni standardın getirdiği yenilikler ile Fermator kapılarının tanıtıldığı seminer, merkez ve çevre ilçelerden yoğun katılım ile gerçekleşti. Seminer sonunda Konya’da faaliyet göstermiş ve sektörün büyümesine katkı sağlamış emektar ustalara Ahmet Asansör Genel Müdürü Ahmet Madenci tarafından da birer plaket verildi.


NAEC KONGRE VE FUARI

Kuzey Amerika’nın en büyük fuarı olan ve Ulusal Asansörcüler Derneği (NAEC) tarafından organize edilen 68’inci Yıllık Kongre ve Fuar 11-14 Eylül 2017 tarihinde ABD’nin Florida Eyaletinin Orlando şehrinde Hyatt Regency & Orange County Convention Center’da gerçekleştirecek. 200’den fazla firmanın katılacağı fuarda eş zamanlı yapılacak kongrede teknik sunumların yanı sıra yuvarlak masa toplantıları da yapılacak. Kongre programına buradan ulaşabilirsiniz.


KARŞIYAKA’DA OLUMSUZ TABLO TERSİNE DÖNDÜ

Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ilçe genelindeki asansörleri sıkı denetim altına alan Karşıyaka Belediyesi, RoyalCert Belgelendirme kuruluşu ile birlikte bir dizi denetim gerçekleştirdi. İlçe genelindeki apartman ve iş yeri asansörlerini daha güvenli hale getirmek amacıyla denetimlerini sıklaştıran Belediye, 2017 yılında 2 bin 643 asansörde yapılan çalışmalarla, güvenlik düzeyi açısından kullanılabilir durumda olan asansör oranının yüzde 90’a ulaştığını bildirdi.


INTERLIFT TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK KATILIM ORANI İLE KAPILARINI AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Almanya'nın Augsburg kentinde 17-20 Ekim tarihinde düzenlenecek olan Interlift fuarı 46 ülkeden 570'i aşan katılımcı firma sayısı ile tüm zamanların en yüksek katılım oranı ile kapılarını açacak. Yüzde 71’i Almanya dışından olan bu firmaların sergileyeceği inovasyonların kapsamı ile ziyaretçi sayısının da 2015’deki 20.440 sayısını geçmesi beklenmektedir. Türkiye, 38 firma ile Almanya, İtalya, Çin ve İspanya’nın ardından en çok katılım sağlayan beşinci ülke konumunda. Dikey taşımacılık sektörünün en önemli fuarlarından biri olan Interlift, VFA-Interlift e.V, Hamburg sponsorluğunda gerçekleştirilmektedir.


İNGİLTERE ASANSÖR SEMPOZYUMU

7'inci Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknolojileri Sempozyumu 20-21 Eylül 2017 tarihinde İngiltere, Northampton’da düzenlenecek. Nothampton Üniversitesi, Sözleşmeli Bina Hizmeti Mühendisleri Enstitüsü (CIBSE) ve Asansör ve Yürüyen Merdiven Derneği (LEIA) tarafından desteklenen etkinliğe dünyanın dört bir yanından 100’ün üzerinde temsilcinin katılması bekleniyor.


ÇİN’İN İKİ ÖNEMLİ PROJESİNE KONE İMZASI

Asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinin global üreticilerinden olan KONE, Çin’in iki önemli projesine imzasını atıyor. Güney Çin’in Guangdong eyaletinde yer alan Shenzhen’de de ileri teknoloji ürünü karma kullanımlı bir kompleks olan OCT Tower’a 31 adet asansör tedarik edecek firma, Raffles City Chongqing’de Alışveriş merkezi ve konut, ofis ve otel olarak kullanılan ve sekiz kuleden oluşan entegre bir yerleşim alanına da 196 asansör ve yürüyen merdiven tedarik edecek.


OTİS TÜRKİYE, FABRİKA EMNİYET GÜNÜNDE, ÇALIŞANLARIN EŞ VE ÇOCUKLARINI AĞIRLADI

Otis Türkiye, İstanbul’daki asansör ve yürüyen merdiven fabrikasında gerçekleştirilen ‘Emniyet Günü’ne, çalışanların eş ve çocuklarını davet ederek emniyet konusunda farkındalık yarattı. İstanbul Beylikdüzü’ndeki fabrikasında 14 Temmuz 2017 tarihinde düzenlenen ‘Fabrika Emniyet Günü’ne, Otis çalışanları eş ve çocukları ile birlikte katıldılar.


TS EN 81-20/50 STANDARTLARI BUGÜNDEN İTİBAREN YÜRÜRLÜKTE

Bugünden itibaren ilgili ruhsat makamı tarafından onaylanan asansör avan veya uygulama projelerin tescilinde ve periyodik kontrolünde TS EN 81-20 ve TS EN 81-50 standart gereklilikleri aranacaktır. 14 Haziran 2017 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan “Asansörlerin Tasarımına İlişkin Usul ve Esaslara Yönelik Tebliğ”in geçici maddesi gereği bu tarihten önce onaylanan avan ve uygulama projeleri bu kapsam dışında tutulmuştur.


SCHINDLER HİNDİSTAN’DA ÜRETİMİ VE AR&GE’Yİ ARTTIRIYOR

Schindler Hindistan'ın Pune kentindeki Chakan Endüstri Bölgesinde yer alan üretim tesislerini ve Ar&Ge merkezini yaklaşık 26,5 milyon dolar ek yatırımla geliştirmeyi planlıyor. Şimdiye kadar 67 milyon dolar yatırım yapılan fabrikanın 2019 itibarı ile 6 yılda yapılacak toplam yatırımın 80 milyon dolara ulaşması ve yıllık kapasitenin 17.500 asansör ve 1.200 yürüyen merdivene ulaşması beklenmektedir. Make in India projesi kapsamında ayrıca 71m uzunluğunda 8 asansör kuyusu bulunan bir de test kulesi inşa edilecek.


DIGIPARA CAD VERİMLİLİĞİNE ODAKLANIYOR

Yapı Bilgi Modelleme (BIM) yazılım sağlayıcısı Digipara’nın Interlift fuar teması “BIM Otomasyon Asansörler” olacak. Digipara'nın 2018 versiyonu Liftdesigner ürününü güncelledi. Kurumsal kaynak planlaması sistemleri yoluyla tipik çizim otomasyonunun kullanımına ek olarak, yaygın bilgisayar destekli tasarım (CAD) programlarından CAD modellerini yüklemek ve yeniden kullanmak da mümkün. Kullanıcılar, CAD verilerini 3D BIM modelleri olarak da dışarı aktarabilirler ve 3D CAD dosyaları; SolidWorks, PTC Creo ve Auto desk Inventor’dan de içeri aktarabilirler. Bu yeni versiyon ile üreticiler tüm asansörlerini mimarlara 3D BIM modeli olarak sunabilirler.


ELEVATOR WORLD TURKEY, KASIM-ARALIK BÖLGESEL DOSYA KONUSU BAKIM VE MODERNİZASYON

Dergimizin Kasım-Aralık 2017 sayısının Bölgesel Dosya Konusu Bakım ve Modernizasyon. Dosyamıza 15 Ekim tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr

Ağustos, 2017 - Sayı 20

6’INCI İRAN ASANSÖR FUARI

10-13 Temmuz tarihlerinde İran’ın başkenti Tahran’da 6’ıncı Uluslararası Asansör Endüstrisi ve İlgili Ekipmanlar Fuarı gerçekleşti. Her yıl düzenlenen fuarda bu yıl 10 salonda ve açık alanda 160’ı yerli, 51’i yabancı olmak üzere toplamda 211 firma katıldı. Yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlayan fuar İran pazarının büyüklüğünü gözler önüne serdi.


MALATYA’DA EN 81-20/50 EĞİTİMİ

Sistem Çelik Halat, Fupa Lift ve Fermator iş birliği ile Sistem Çelik Halat’ın Malatya’daki üretim tesislerinde 20 ve 21 Temmuz tarihlerinde EN 81-20/50 Eğitimi düzenlendi. Eğitimde genel anlamda EN 81-20/50 standardının getirdiği temel yeniliklerin yanı sıra Fermator kapılarının tanıtımı da yapıldı. Doğu İllerinden yoğun katılım ile gerçekleşen eğitimin öğleden sonraki oturumunda ise Fermator’un VVVF5 ve VVVF7 kartlarına dair operatör eğitimi verildi.


ASANSÖR MUAYENE ELEMANI BAŞARI BELGESİ’Nİ ALMAK İÇİN SON TARİH: 15 EYLÜL!

A Tipi Muayene Kuruluşlarında görev alan veya görev alacak kişilerin ilgili meslek odası veya asansör periyodik kontrolü kapsamında TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş personel belgelendirme kuruluşundan ‘Muayene Elemanı Başarı Belgesi’ne sahip olmaları gerekiyor. Bu kapsamda Eylül 2016 tarihinden itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde asansör periyodik kontrol ve belgelendirme eğitimleri gerçekleştiren Makina Mühendisleri Odası, ‘Muayene Elemanı Başarı Belgesi’ne sahip olmak için son tarihin 15 Eylül 2017 olduğunu belirtti.


ETLİK SAĞLIK KAMPÜSÜ ASANSÖRLERİ LIFTINSTITUUT TARAFINDAN DENETLENECEK

Toplamda 3 bin 566 yatak kapasitesi ile dünyanın en büyük dördüncü, Türkiye’nin ise ikinci en büyük hastane yatırımı olan Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’nün asansörleri Liftinstituut tarafından denetlenecek. 1 Ağustos 2017’de başlayacak ve 22 ay sürecek projede, uluslararası bağımsız denetleme kuruluşu Liftinstituut, Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’ne toplamda 201 asansör, 24 yürüyen merdiven ve 6 yürüyen bandın denetlemesini yapacak.


GİRESUN’DA İLK KEZ ASANSÖR BAKIM VE ONARIMI MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVLARI DÜZENLENDİ

Giresun il sınırları içinde faaliyet yürüten asansör bakım ve onarımı yapan firma çalışanlarına yönelik, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Mesleki Yeterlilik Belgesi Asansör Bakım ve Onarımı sınavı gerçekleştirildi. Uygulama ve teorik sınav olarak iki aşamalı planlanan Asansör Bakım ve Onarımı Seviye-4 sınavlarına giren çalışanlar, Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için ter döktüler.


ASFED’İN YENİ YÖNETİMİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) 15 Temmuz 2017 tarihinde yeni seçilen yönetimi ile ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Federasyon merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanlığına Yusuf Atik, Başkan Yardımcılığına Abdurrahman Aksöz, Genel Sekreterliğe Hüsnü Gökgöz, Sayman üyeliğine Nuri Kuzan seçildi.


CTBUH ULUSLARARASI KONFERANSI

2017 Yüksek Binalar ve Kent Yerleşimleri Konseyi (CTBUH) Uluslararası Konferansı 30 Ekim - 3 Kasım 2017 tarihleri arasında Avustralya’nın Sydney kentinde düzenlenecek. Beş günlük konferans, “Kent, İnsanlar, Yoğunluk ve Altyapıyı Birleştirme” başlıklı 2017 temasını ele alan konuşma ve Pecha Kucha tarzı 20 saniyelik sunumlar, sergiler ve panel tartışmalarını bir araya getirecek.


thyssenkrupp İLK MULTİ’SİNİ EAST SIDE TOWER’A KURACAK

Alman thyssenkrupp tarafından geliştirilen çok yönlü hareket kabiliyetine sahip halatsız asansör Multi için İlk denemeler geçtiğimiz haftalarda Almanya’nın Rottweil kentinde bulunan özel asansör kulesinde gerçekleştirildi. Firma, Multi asansörün neler yapabileceğini uygulamalı olarak gösterdi. Bir halat sistemi yerine manyetik kuvvetten faydalanarak rayların üzerinde yatay ve dikey hareket edebilen Multi, bu sayede yukarı/aşağı hareketin yanı sıra sağa/sola da hareket ederek daha işlevsel bir kullanım sunuyor. thyssenkrupp bu bağlamda kullanılabilir ilk örneğini Berlin’de yapılması planlanan East Side Tower’da inşa edecek.


ROYALCERT TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

2013 yılı başından bu yana A Tipi Muayene Kuruluşu olarak TÜRKAK akreditasyonu ile asansör muayene hizmetlerini sunan RoyalCert Belgelendirme ve Gözetimi Hizmetleri A.Ş., 24-28 Temmuz 2017 tarihlerinde 20 farklı ülke temsilcisi ile Kapadokya’da bir araya geldi. “RoyalCert Experience Exchange Meeting” adlı etkinlikte buluşan firma çalışanları bilgi aktarımı ve tecrübe paylaşımında bulundular.


EFESME GENEL KURULU YAPILDI

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Avrupa Federasyonu (EFESME), 15 Haziran’da Brüksel’de yapılan genel kurulunda Luciano Faletto’yu genel sekreter ve Massimo Bezzi’yi sayman olarak atadı. Standardizasyon sürecinde uzmanlaşan ve bir asansör endüstrisi uzmanı olan Faletto, kuruluşundan bu yana EFESME’yi Avrupa’da ve uluslararası düzeydeki çalışma gruplarına ve teknik komitelere katılarak temsil etmişti. Bezzi, merkezi İtalya’da bulunan ICM Lift Components’ın başkanı olmanın yanı sıra Elevator World, Inc’nin de yönetim kurulu üyesi. Bezzi, önceki Genel Sekreter Giuseppe Lotti ve Sayman Bruno Venditti’ye hizmetlerinden dolayı teşekkür eden EFESME’de Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.


ASYA’NIN EN YÜKSEK KULESİ SRİ LANKA’DA OLACAK

Daily Mirror’ın haberine göre, Farklı alanlarda faaliyetleri bulunan Al Aman Group şirketi, Sri Lanka, Colombo’da Asya’daki en uzun kule olacak karma kullanımlı mega yüksek bir gökdelen olan World Capital Center’ın (WCC) inşaat anlaşmasını duyurdu. 117 katlı, 625 m yüksekliğinde bir kule olan WCC’yi inşa etmek için 30 Haziran’da Yatırım Kurulu ile 2 milyar dolarlık bir yatırım anlaşması imzaladı. Binada 1.200 rezidans, 2.000 otel odası, 3.000 ofis/dükkan ve 5.000 araçlık park alanı bulunacak. Lüks olanaklar arasında, altın kaplamalı iç mekân dokunuşlarıyla tamamlanmış başkan süitleri bulunan “yedi yıldızlı” bir otel yer alacak. Habere göre ayrıca 20 yüzme havuzu, Sri Lanka’nın ilk Michelin yıldızlı restoranı ve dünyanın en hızlı çift katlı asansörleri de olacak. Bunlara ek olarak bir seyir terası ve çatı katında bir helikopter pisti de projede yer alacak. Haberde, WCC’nin 2022’de tamamlamasının ardından dünyanın dokuzuncu en yüksek binası olacağı belirtiliyor.


LIFTINSTITUUT SOLUTIONS’A YENİ SATIŞ VE PAZARLAMA MÜDÜRÜ

Liftinstituut’ün şirketlerinden biri olan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Liftinstituut Solutions, Genel Müdür Yardımcılığı ve Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü görevine Haziran 2017 itibarı ile Elektrik-Elektronik Mühendisi Yavuz Kayağ’ı atadı. İnşaat sektöründe geniş bir danışmanlık hizmeti de sağlayan Liftinstituut Solutions, asansör ve yürüyen merdivenlere yönelik trafik analizi, uygun ekipman seçimi, montaj, teknik destek ve sonrasında doğru ürün kullanımı, ürünün kontrolleri ve iş planı takibini sürekli olarak sürdürüyor.


ELEVATOR WORLD TURKEY, EYLÜL-EKİM BÖLGESEL DOSYA KONUSU ANKARA

Dergimizin Eylül-Ekim 2017 sayısının Bölgesel Dosya Konusu Ankara. Dosyamıza 15 Ağustos tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr

Temmuz, 2017 - Sayı 19

ASANSÖRLERİN TASARIMINA YÖNELİK TEBLİĞ YAYINLANDI

Asansör Montajından önce tasarım, trafik hesabı ve avan projede yaşanan sorunlara çözüm getirmek amaçlı 14 Haziran 2017 tarihli Resmî Gazetede “Asansörlerin Tasarımına İlişkin Usul ve Esaslara Yönelik Tebliğ” yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni tebliğe göre asansör yaptırıcısı veya bina sorumlusu tarafından yapının özelliğine, kullanım amacına ve şartlarına uygun olacak şekilde yetkili mühendise trafik hesabı düzenlettirilecek.


METROPLAST YENİ ADRESİNE TAŞINDI

Metroplast Asansör, Mayıs ayı itibarı ile İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi 3. kısmında bulunan 12.000 metrekare kapalı alana sahip ve sektöründe lider olan Atılım Kimya A.Ş. firmasını satın alarak kendi bünyesine kattı. Satınalma işlemi ile birlikte Metroplast Asansör Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesinde ki yeni yerine taşındı.


ELEVCON 2018 KONGRESİ DUYURULDU, BAŞVURULAR BEKLENİYOR

Uluslararası Asansör Mühendisleri Birliği (IAEE), bu yıl 22'ncisi gerçekleşecek Elevcon 2018 kongresini duyurdu. 22- 24 Mayıs 2018 tarihleri arasında Berlin’de bulunan Hotel Sofitel'de yapılacak kongrede dikey taşıma teknolojileri ile ilgili tüm konularda orijinal makalelerin sunumuna odaklanılacak. Başvurular 1 Ekim’e kadar devam edecek. Başvurular 100 kelimeden uzun olmamalı (başlıklar 10 kelimeden uzun olmamalıdır) ve konunun sınıfı, yazar adı, şirket ve iletişim bilgilerini içermelidir. Etkileşimli tartışma atölyelerine yönelik öneriler de memnuniyetle karşılanmaktadır. Tüm özet ve teklifler IAEE Başkanına ve Elevcon 2018 Başkan ve Program Yöneticisi Ami Lustig'e gönderilmelidir. Etkinlik detayları ve kaydına buradan ulaşabilirsiniz.


FORZA ASANSÖR MARKET AÇILDI

Sektörde 20 yılı aşan deneyimi ile herkesin yakından tanıdığı Serap Aydın, Mart 2017’de kuruluşunu tamamladığı Forza Asansör Market ile sektöre yeni bir soluk kazanırdı. Dudullu’daki IMES Sanayi Sitesinde toplam 750m2 kapalı alana sahip Forza Asanör Market ile sadece yurt içinde değil, yurt dışında da adından söz ettirmek istiyor. Bu kapsamda bünyesinde barındırdığı birçok marka ile hem paket asansör hem de toptan satış çözümleri ile sektöre hizmet vermeye başladı.


ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN KULLANIMI

Kartal Belediyesi ve Otis Türkiye, çocuklar ve ebeveynleri bilinçlendirmek için 7 Haziran 2017 tarihinde Kartal Belediyesi’nin kreşlerinde 6 yaş sınıflarına özel “Güvenli Asansör ve Yürüyen Merdiven Kullanım” etkinliği düzenledi. Kartal Belediyesi’nin işbirliği ile çocuklarla bir araya gelinen etkinlikte amaç, asansör ve yürüyen merdivenlerin emniyetli kullanımı konusunda farkındalık yaratmak. Yaklaşık 200 çocuğun katıldığı ve büyük ilgi gören eğitimin sonunda, katılımcı minik denetçi adaylarına sınav yaparak “küçük denetçi” sertifikaları ve çeşitli hediyeler verildi.


EEMKON KONGRESİ KASIM AYINDA BAŞLAYACAK

EMO İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen, “Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi 2017 (EEMKON 2017), 16-17-18 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul’da Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesinde yapılacak. Türkiye’de ve dünyada hızla gelişen elektrik, elektronik ve biyomedikal mühendisliği alanlarındaki yeniliklerin paylaşılacağı, EEMKON 2017’de bu yıl, Kent ve Elektrik oturumunda “Kent Mimarisinin Vazgeçilmezi: Asansörler” konulu bir panel de gerçekleştirilecek.


KARTAL BELEDİYESİ ASANSÖRLERİNDE IoT TEKNOLOJİSİ

Kartal Belediyesi nesnelerin internet “IoT (Internet of Things) ” teknolojisini kamuda ilk olarak asansör sisteminde uygulayan belediye oldu. Bu teknoloji vasıtasıyla asansör kontrol sistemi arıza ve acil durum alarm bilgisini sms/mail ile bakımcısına ulaştırabilecektir. Bu teknoloji platformuyla aynı zamanda web ve cep telefonu uygulamasıyla uzaktan izleme, arıza tespiti, arıza veya mahsur kalma alarmları, teknik servis ekiplerinin yönlendirilmesi ve anlık takibi ile periyodik bakım yönetimi/takibi yapılabilecektir.


HÜSEYİN HALICI YENİDEN ENOSAD BAŞKANLIĞI’NA SEÇİLDİ

Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD)’ın 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 24 Mayıs 2017 tarihinde Cevahir Hotel Asia İstanbul’da yapıldı. Dr. Hüseyin Halıcı’nın oy çokluğuyla yeniden ENOSAD Başkanlığı’na seçildiği toplantıda, Başkan Halıcı daha da artan bir ivmeyle çalışacaklarını ve hedefledikleri projelerini hayata geçirmek amacıyla bu yeni dönemde yapılacak çalışmalara tüm üyelerin katkı ve desteklerini beklediklerini belirtti.


TASİAD’TAN SEKTÖRÜN GELİŞMESİ ADINA ÖNEMLİ ADIM

Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) asansör sektörünün mesleki, teknik ve profes-yonel anlamda gelişmesine yardımcı olmak amacıyla bir dizi okul ziyaretlerinde bulundu. İlk olarak Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencilerine yönelik Yönetim Kurulu Eğitim Komitesi faaliyetleri kapsamında 16 Mayıs 2017 tarihinde sektör tanıtımı yaptı. Dernek, 6 Haziranda da yönetim kurulu ve eğitim komitesiyle birlikte Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksekokulu Rektörü Prof.Dr. Mahmut Özer'i ziyaret etti.


İSTANBUL MMO ŞUBESİ YÜRÜYEN MERDİVENLERE DİKKAT ÇEKTİ

MMO kamusal denetim anlayışıyla 2015 yılından itibaren İstanbul’da 342 yürüyen merdiven ve bandın periyodik kontrollerini gerçekleştirdi. Kontrolü yapılan ekipmanların yaklaşık yüzde 82’sinde ilk kontrol sonucu kullanılmasının sakıncalı olduğu tespit edilirken periyodik kontrolün hayati önem taşıdığı belirtildi. MMO İstanbul Şubesi Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknik Birim Sorumlusu Aydın Arat, ülkemizde yürüyen merdiven ve bantların sayısının her geçen gün arttığını ve bu ekipmanların güvenli çalışması için periyodik kontrollerinin yapılması gerektiğini vurguladı.


MMO ANKARA ŞUBESİ MUAYENE SONUÇLARINI AÇIKLADI

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Varlık Özerciyes, Başkent’te denetledikleri asansörlerin yüzde 50’sinin ‘Kırmızı Etiket’ aldığının altını çizerek bu asansörler kullanılamaz durumda olduğunu belirterek denetim yapılan asansörlerden 10 bin 626 adedi kırmızı etiket, 633 adedi sarı etiket; 4 bin 13 adedi mavi etiket, 6 bin 686 adedi ise yeşil etiket aldığını belirtti.


OTIS ELEKTRİK, ÇİN METROSUNA 230 ELEKTRİK BİRİMİ SAĞLIYOR

Otis, Otis Electric Elevator Co., Ltd. üzerinden kazandığı, 11 ve 21 numaralı hatlara toplam 230 asansör ve yürüyen merdiven tedarikini ve hizmetini içeren ihale ile Çin'deki Wuhan Metrosu ile olan güçlü ilişkisini sürdürmeye devam ediyor. Bu sözleşme ile Otis’in Wuhan Metro'sunda bulunan toplam birim adedi 1.000'i geçiyor. 11 Numaralı hat, Wuhan Metro'nun 2004 yılında devreye aldığı ve Otis'in seçtiği 11. projedir. Otis asansörleri ve yürüyen merdivenleri şu anda 2, 3, 4 ve 7 numaralı hatlarda ve Havaalanı Hattı'nda kullanılıyor. Her ikisi de 2018 yılında açılması beklenen hatlardan 11 Numaralı Hattın sistemin en uzun hattı olması ve Yangluo Hattı olarak da bilinen 21 Numaralı Hattın da Hubei Eyaleti ana limanı ile Yangluo Ekonomik Kalkınma Bölgesi'ni birbirine bağlamak üzere 35 km uzunluğunda olması bekleniyor.


WITTUR’DAN YENİ SERVO DİŞLİSİZ TAHRİK MAKİNESİ: WSG-SF

Wittur Group, yeni servo dişlisiz tahrik makinesini tanıttı. WSG-SF adındaki yeni ürün EN 81-20/50 sertifikalı ve her türlü alçak alanlara uygun çözüm sunmayı hedefliyor. Firma, farklı ağırlıktaki yükler için ise ürünün 4 farklı versiyonunu hizmete sundu. WSG-SF’nin sağlam tasarımında, aralığın tamamında 26 bin N ağırlığındaki kuyu yüküne izin veren nodüler grafit dökme demir hazne, serbest çekmeli tahrik kasnağı ve contalı rulmanlar yer alıyor.


AYBEY ELEKTRONİK'TEN YENİ STANDARTLARA UYGUN KUMANDA KARTI

Asansör kumanda sistemleri alanında üretim yapan Aybey Elektronik, yeni asansör standartları olan EN81-20/50'ye uygun ALC kumanda kartı, kumanda panosu ve hazır tesisat üretimine Haziran 2017 tarihinde başladı.


ELEVATOR WORLD TURKEY, EYLÜL-EKİM BÖLGESEL DOSYA KONUSU ANKARA

Dergimizin Eylül-Ekim 2017 sayısının Bölgesel Dosya Konusu Ankara. Dosyamıza 15 Ağustos tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr

Haziran, 2017 - Sayı 18

AMETAL YENİ YUVASINDA DAHA GÜÇLÜ

Sektörün önde gelen kabin, kat butonyer ve göstergeleri, fotoseller, elektronik kumanda tabloları, elektronik yük ölçme ve paket asansör sistemleri üreterek 55 ülkeye ihracat yapan Ametal, 3000 m2’lik kapalı alana sahip olan Dudullu fabrikasından, 7000m2 seviyesindeki Taşdelen fabrikasına taşındı. 17 Mayıs günü yoğun katılım ile gerçekleştirdiği açılış töreninde konuşmalarının ardından, kurdele seremonisi ve fabrika turuyla devam eden etkinlik, sonrasında bahçede kokteyl eşliğinde hediye çekilişi ve pasta kesimi ile sonlandı.


LIFTINSTITUUT TÜRKİYE’NİN EN İYİ ASANSÖRLERİNİ SEÇTİ

Asansör ve yürüyen merdivenleri denetleyen bir kuruluş olan Hollandalı Liftinstituut, her yıl yurtdışında gerçekleştirdiği ‘Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’nı bu yıl Türkiye’ye de taşıdı. Liftinstituut Solutions Türkiye Ofisi tarafından İstanbul’da düzenlenen yarışmada, Türkiye’nin en iyi asansör ve yürüyen merdiven firmaları törenle ödüllerini aldılar. Her kategoride ürünün montajı/bakımı yapan firma ile ürünün sahibi/işletmecisi ödüllendirildiği yarışmada, 5 ayrı kategoride toplam 16 ödül verildi.


TASİAD ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELİYOR

Meslek Liseleri ve Meslek Yüksekokulları ile işbirliği içerisinde hareket etmek ve dernek üyelerinin ihtiyacı olan nitelikli eleman ihtiyacını karşılanmasını sağlamak için TASİAD yönetimi okulları ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geliyor. Bu kapsamda dernek ilk olarak İstanbul Bahçelievler Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. 31 Mayıs 2017’de de Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ile buluştu.


BAKÜ METROSU’NA THYSSENKRUPP İMZASI

Thyssenkrupp, 25 adet yürüyen merdiven tedarik etmek üzere Bakü Metrosunun kamu ihalelerini kazandı. Firma, önümüzdeki üç yıl içinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye, süper yüksek yürüyen merdiven tedarik edecek. Üreteceği yürüyen merdivenlerle, metro istasyonlarının kapasitesini yüzde 30 artırarak yılda yaklaşık 222 milyon abonmanla etkili bir yolcu akışı sağlamayı hedefliyor. Firmanın Khatai istasyonu için yapacağı dört yürüyen merdiven ise 48.7 m hareket yüksekliği ile thyssenkrupp tarafından şimdiye kadar üretilen en yüksek yürüyen merdiven olacak.


MMO SAMSUN’DA TS EN 81-20/50 EĞİTİMİ VERDİ

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesi, 6 Mayıs 2017 tarihinde Samsun Valiliği ve Bilim, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü işbirliği ile “TS EN 81-20/50 Asansör Standartlarıyla Gelen Ana Değişiklikler Eğitimi” düzenledi. Eğitime Samsun, Tokat, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerinden 150 asansör firmasının yetkilileri ve mühendisleri katıldı. Asansörlerin değişen güvenlik standartlarının anlatıldığı konferans, Makina Mühendisleri Odası Samsun Şubesi ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Samsun İl Müdürlüğü tarafından Anemon Otel`de düzenlendi.


İNTERLİFT 2017 YILINDA 600 ASANSÖR FİRMASINI AĞIRLAYACAK

Sürekli büyüyerek devam eden İnterlift, 2017 yılında yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor. 17-20 Ekim tarihinde Augusburg’da düzenlenecek olan fuara yaklaşık 600 firmanın katılım göstermesi bekleniyor. 2015 senesine oranla yüzde 10’luk bir büyüme göstermesi beklenen fuara hâlihazırda 430 firma kayıt yaptırmış durumda. Fuarın ağırlıklı konularını oluşturan "Mega Kentler - Geleceğin Yaşam Alanları", "Mimarinin Stil Elemanı Olarak Asansör", "Akıllı Asansörler 4.0 - Asansörlerin Yapılarla Dijital Bağı", "İş Güvenliği" ve "Sektörde Yeni Nesillerin Yetişmesinde Anahtar Olarak Kalifikasyon" konuları konuşulacak.


ASFED EĞİTİMLERİNİN 4’ÜNCÜ DURAĞI TRABZON OLDU

Asansör Sanayicileri Federasyonu’nun (ASFED) ve Doğu Karadeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (DOKAS) işbirliğiyle “TSEN-81-20 Standardına Geçiş” Eğitim semineri, 10 Mayıs 2017 günü MMO Trabzon şubesi toplantı salonunda gerçekleşti. Eğitimi, federasyonun görevlendirdiği Makine Mühendisi Fehmi Pireci üstlendi.


DÜNYANIN EN DERİN ASANSÖR TEST KUYUSU

Asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinin lider markalarından biri olan Kone, geniş kapsamlı tadilatların tamamlanmasının ardından Finlandiya, Tytyri’deki yüksek katlı asansör test laboratuvarının açılışını 29 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirdi. İlk olarak 1997 yılında açılan Kone’nin Tytyri’deki yüksek katlı laboratuvarı 350 metrelik bir derinliğe sahip ve faal bir kireç taşı madeninin içinde yer alıyor. Dünyanın en derin asansör test kuyusu olan laboratuar, Kone’nin çok katlı çözümleri ve teknolojileri geliştirebileceği ve nihai olarak test edebilmesi amacıyla inşa edildi.


ASFED GENEL KURULU YAPILDI

29 Mayıs’da Ankara Genel Merkez’de ASFED Genel Kurulu düzenlendi. Tüzük ve Yönetimin de değiştiği toplantıda, Yönetim Kurulu üye sayısı 15’e çıkarıldı. Genel Kurula müteakip akşam Batıkent CLD Halimbey Restoran’da ASFED’in geleneksel iftar yemeği düzenlendi. İftara Türkiye’nin dört bir yanından yoğun bir katılım gerçekleşti.


TURKEYBUİLD İSTANBUL FUARININ 40'INCISI GERÇEKLEŞTİ

40. yılını kutlayan Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul, 23-27 Mayıs’ta Tüyap Fuar ve Kongre merkezinde yapı sektörünü bir araya getirdi. YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin ilk ihtisas fuarı olan Yapı Fuarı, yapı malzemeleri sektörünün de en büyük ticari Platformu konumunda. 40. Yıl münasebetiyle 40 farklı etkinliğin düzenlendiği Fuar’da bu yıl 784 katılımcı yer aldı. Burak Asansör, Emak Asansör, Geta Grup, Günsan Asansör, ve Liftinstituut gibi sektörümüzden firmalarda fuarda yer alan katılımcı firmalar arasındaydı.


TASİAD GEBZE'DE TS EN 81-20 SEMİNERİ DÜZENLEDİ

Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği TASİAD organizasyonluğunda tüm üyelere yönelik 25 Mayıs 2017 Perşembe günü TS EN 81-20 Standardı Eğitim Semineri düzenlendi. Kocaeli Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanlık Binası, Arı Yörük Toplantı Salonunda gerçekleşen eğitim, Makine Mühendisi Fehmi Pireci tarafından verildi. Eğitim seminerine oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşti.


ALMAN DEVİNDEN ÜRETİMİ YERELLEŞTİRME HAMLESİ

Üretimi yüzde 95 oranında yerelleştirmeyi hedefleyen thyssenkrupp, bu hedefi gerçekleştirmeye yönelik olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde açtığı Pune fabrikası ile Hindistan inşaat sektöründe geniş kapsamlı faaliyet göstermeyi hedefliyor. Firma fabrika açılışının yanı sıra saha teknisyenlerinin yetiştirilmesi için yapılan Seed Campus adı altındaki yeni eğitim merkezini de hizmete açacak.


MMO SAMSUN ŞUBESİ ASANSÖR AVAN PROJE HAZIRLAMA MÜHENDİS YETKİLENDİRME KURSU DÜZENLENDİ

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şubesi, Meslek İçi Eğitimleri (MİEM) kapsamında üyelerine yönelik düzenlemiş olduğu Mühendis Yetkilendirme Kurslarına 12 Mayıs 2017 tarihinde “Asansör Avan Proje Hazırlama Mühendis Yetkilendirme Kursu” ile devam etti. Samsun, Ordu ve Trabzon İllerinden toplam 24 Makine Mühendisinin katıldığı eğitimin sonunda yapılan sınavda başarılı olan katılımcılara “Asansör Avan Proje Hazırlama Mühendis Yetki Belgesi” verildi.


FUJILIFT LÜBNAN TESİSİNİ AÇTI

ELEVATOR WORLD’e konuşan uluslararası OEM Fujilift, Lübnan Mkalles’ta bulunan 4.500 m2’lik üretim tesisini açtığını dile getirdi. BusinessNews , milyonlarca dolarlık bir yatırım olan, İsviçre, Hollanda ve Japonya’dan ithal edilen malzemelerin kullanıldığı ve yıllık 1000 asansör kapasiteli projenin detaylarına yer verdi. Ünitelerin %65’i Arap, Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerine ithal edecek. Fabrika yaklaşık 30 kişilik tam zamanlı istihdam oluşturdu.


ZIEHL-ABEGG TURKEY 10. YILINI KUTLADI

Ziehl Abegg Türkiye’deki onuncu yılını 17 Mayıs’da gerçekleştirdiği Boğaz’da tekne turu ile kutladı. Asansör ve Havalandırma sektöründen yurt içinden ve yurt dışından birçok misafirin davetli olduğu organizasyonda Ziehl-Abegg Ceo’su Peter Fanki, Türkiye Ülke Müdürü Ömür Aydoğan ve İSKİD Başkanı Taner Yönet konuklara yönelik birer konuşma gerçekleştirdi.


ELEVATOR WORLD TURKEY, TEMMUZ-AĞUSTOS DOSYA KONUSU EMNİYET SİSTEMLERİ

Dergimizin Temmuz-Ağustos 2017 sayısının dosya konusu Emniyet Sistemleri. Dosyamıza 15 Haziran tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr

Mayıs, 2017 - Sayı 17

RUSYA ASANSÖR HAFTASI

Rusya Asansör Haftası 25-27 Nisan arasında Moskova’da VDNH Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlendi. JSK “VDNH” ve Rusya Ulusal Asansör Birliğinin düzenlediği fuara aralarında Almanya, Çin, Güney Kore, İtalya, Türkiye ve Yunanistan gibi ülkelerin yer aldığı 19 ülkeden 178 firmanın katıldı. Üç gün boyunca düzenlenen fuarda başta Asansör Güvenliği olmak üzere Rusya Asansör Pazarına yönelik birçok sunumun yer aldığı eş zamanlı seminer ve paneller de gerçekleşti.


BTO, MESYEB İLE ASANSÖRCÜLERE DE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ VERİYOR

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurduğu Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme (MESYEB) Merkezi asansör sektöründeki meslekler ile ilgili de Mesleki Yeterlilik Belgesi için sınavlara başladı. Çalışmaları ile Türkiye geneline yayılan MESYEB bugüne kadar 11 bin çalışanın mesleki yeterliliğini ölçtü. Tekirdağ’dan Van’a; Antalya’dan Samsun’a kadar 30’a yakın şehirde sınav ve belgelendirme hizmeti veren kurum, farklı illerden gelen çalışanlara da bir günlük ücretsiz konaklama imkânı sağlıyor.


SUAT SEZAİ GÜRÜ UYGULAMALI EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

TMMOB Makine Mühendisleri odası İstanbul Şubesi, Suat Sezai Gürü Uygulamalı Eğitim Merkezini 8 Nisan 2017 tarihinde İstanbul Tuzla’da düzenledikleri bir törenle açtı. Tuzla’daki Merkez, kaynak, teorik ve pratik eğitimleri, yangın tesisatı projelendirme ve uygulama eğitimleri, makina bakım eğitimleri, ısıtma soğutma ve havalandırma uygulamalı eğitimleri, asansör uygulama eğitimleri başta olmak üzere mühendis ve ara teknik elemanların ihtiyaçlarını karşılayacak.


MİTSUBİSHİ ELECTRİC ÜÇ DALDA GUİNNESS DÜNYA REKORU KIRDI

Teknoloji devi Mitsubishi Electric; en hızlı asansör, bir binada bulunan en uzun seyahat mesafesine sahip asansör ve en hızlı çift katlı asansör olmak üzere üç ayrı kategoride Guinness Dünya Rekoru kırdı. 632 metre yüksekliğiyle Çin’in en uzun binası olan Şanghay Kulesi’nde bulunan bu asansörler, geliştirilmiş güvenlik, üst düzey sürüş konforu, sessiz çalışma ve enerji tasarrufu avantajlarıyla da dikkat çekiyor.


ASFED, EĞİTİM SEMİNERLERİNE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Asansör Sanayicileri Federasyonu'nun (ASFED) Türkiye genelinde düzenlediği EN 81-20 ve EN 81-50 eğitim seminerlerine 2017 yılında da hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda 23 Şubat 2017’de Mersinde, 6 Mart 2017’de Bursa’da ve 29 Mart 2017 tarihinde de Kayseri’de eğitimler gerçekleştirdi.


MERSİN’DEKİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİ BİR ARAYA GELDİ

Mersin’de asansör sektörünün temsilcileri, Asansör Sektöründe yaşanan sorunlar, Çözümleri ve Yönetmelikler konulu bir toplantı düzenledi. Toplantı 28 Mart 2017 tarihinde Divan Otel’de gerçekleşti. MMO’dan Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı Akar Tülücü, Asansör Komisyon Başkanı Ali Yılmaz, Asansör Birim Sorumlusu Fatma Güneş ve Asansör Birim Sorumlusu Hasan Fırat’ın panelist olarak yer aldığı toplantı yoğun katılımla gerçekleşti.


EAYSAD TS EN 81-20/50 İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) 18 Mart 2017 tarihinde İzmir Best Western Konak otelinde Serdar Tavaslıoğlu eğitmenliğinde üye ve tüm meslektaşlarına yönelik “TS EN 81-20/50 Asansör Standartları ile Gelen Değişiklikler” konulu eğitim semineri gerçekleştirdi. Tüm gün boyunca süren eğitime Ege Bölgesinden 80 kişilik bir katılım gerçekleşti.


GRAVIT ASANSÖR ATAŞEHİRDE’Kİ YENİ MERKEZİNE TAŞINDI

İtalyan LAFERT, MONTANARI ve TOPGEAR marka temsilciliklerini bünyesinde toplayan GRAVIT, Ferhatpaşa Ataşehir’deki yeni merkez binasına taşındı. Toplam 1500 m² kapalı alana sahip yeni merkezinde, bünyesindeki İtalyan dişlili, dişlisiz motor markaları ile yüksek hızlı nitelikli projelere çözüm üretmede hedefini büyüttü. Yurt içi pazarında kısa zamanda yakaladığı çıkışı ihracatta da yakalamak için çalışmalar başlattı.


ÜÇ GUİNNESS DÜNYA REKORUNA SAHİP “LOTTE DÜNYA KULESİ”

Güney Kore’nin en yüksek, dünyanın ise en yüksek beşinci gökdeleni Lotte Dünya Kulesi, muhteşem bir havai fişek gösterisi ile 3 Nisan 2017 tarihinde açıldı. 123 katlı ve 555 metre uzunluğundaki bina Seul’daki Han nehrinin kıyısında inşa edildi. Kule, en yüksek cam zeminli gözetleme güvertesi, en hızlı çift katlı asansör ve çift katlı asansörle en uzun seyahat olmak üzere üç Guinness Dünya Rekoru sahibi.


AH&MET ASANSÖR WİTTUR BAYİLİĞİNİ ALDI

Bünyesinde birçok marka temsilciliğini barındıran, Türkiye’nin önde gelen asansör market firmalarından Ah&met Asansör, Wittur Türkiye ile Bayilik Sözleşmesi imzaladı. 42 ülkeye paket asansör ve komponent satışı yapan firma, Wittur ürünleri ile de pazardaki payını arttırmak hedefinde.


OTİS TÜRKİYE, ÜRETİM TESİSLERİNİ İTFAİYECİLERE AÇTI

Otis Türkiye, üretim tesislerini açarak, İstanbul İtfaiyesi eğitmenleri ve ekiplerine yönelik, ‘Asansörler ve Yürüyen Merdivenlerde Yaşanabilecek Kazalara Müdahale Eğitimleri’ düzenliyor. Eğitimlerde, asansörler ve yürüyen merdivenler hakkında alınan teknik bilgilerle, buralarda yaşanabilecek olaylara itfaiye ekiplerinin, etkin müdahale etmeleri hedefleniyor.


ASFED VE EAYSAD YÖNETİMİ KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) 8 Nisan 2017 tarihinde İzmir Buca’da, üyeleri ve Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Yönetim Kurulu’nun katıldığı kahvaltı organizasyonu düzenledi. ASFED’in 8 kişilik federasyon heyeti tarafından, federasyon üyeliği ve diğer çalışmalar hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı gelenekselleşen kahvaltıda, Akış Asansör Konya şirket yönetimini de yer aldı.


EW 2017 FOTOĞRAF YARIŞMASININ SON GÜNÜ UZATILDI

ELEVATOR WORLD 2017 Fotoğraf Yarışması için gönderiler artık 12 Mayıs’a kadar kabul edilecek. Hem şirketler hem de fotoğraf meraklılarının davet edildiği EW yarışmasında jüri, her kategoriden en fazla 20 finalist seçecek. İzleyicilerin en iyiyi oylamasının ardından finalistler, Mayıs ayı boyunca çevrimiçi olarak sunulacak. Her kategorinin kazananları, nakit 250 Amerikan Doları’nın veya eşdeğer Elevator World, Inc.’nin eğitim ürünlerinin sahibi olacak veya fotoğraflarının tanıtılması imkanını bulacak. Her kategoride yarışma birincisi ve ikincisi, EW'nin Ağustos sayısında yer alacak ve özel bir sertifikanın sahibi olacak. Daha fazla bilgiye ve giriş formuna buradan ulaşabilirsiniz.


HYUNDAI TÜM DÜNYADAKİ PROJELERİNİ PAYLAŞTI; İKİSİ TÜRKİYE’DEN

Aralık 2016'dan bu yana elde ettiği büyük siparişlerin ayrıntılarını paylaşan Hyundai Elevator’un iki siparişi de Türkiye'den; Hektaş’ın Erzurum'daki Şehir Hastanesine 50 asansör ve 6 yürüyen merdiven siparişi alırken, İnanlar’a ait İstanbul’daki ofis/alışveriş merkezi kulesi İnanlar Terrace Lotus, 8 asansör ve 4 yürüyen merdiven siparişi verdi.


KERNEK ASANSÖR’DEN TAMAMEN KAUÇUK ASANSÖR KUYU DİBİ TAMPONU

Üçgen Mühendislik, Kernek Asansör markası ile kauçuk asansör kuyu dibi tamponu üretimine başladı. Hızı 1m/sn ya da daha düşük hızlardaki asansör tesislerinde kullanılabilecek olan komple kauçuk malzemeden üretilmiş olan asansör kuyu dibi tamponu Tekli ve Çiftli olmak üzere iki farklı ebatta üretilmektedir.


ELEVATOR WORLD TURKEY, TEMMUZ-AĞUSTOS DOSYA KONUSU EMNİYET SİSTEMLERİ

Dergimizin Temmuz-Ağustos 2017 sayısının dosya konusu Emniyet Sistemleri. Dosyamıza 15 Haziran tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr

Nisan, 2017 - Sayı 16

3. ULUSLARARASI AVRASYA ASANSÖR FUARI

CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık, ASFED (Asansör Sanayicileri Federasyonu) ve TASİAD (Tüm Asansör Sanayici ve İş adamları Derneği) tarafından organize edilen, Uluslararası Avrasya Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı, 22 – 25 Mart 2017 tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlendi. Giderek büyüyen ve bu yıl üçüncü kez düzenlenen fuarda 250 marka yerini aldı. Fuar, 3 bin 812’si yabancı olmak üzere toplamda 32 bin 922 profesyonel ziyaretçiyi ağırladı.


15. ULUSLARARASI ASANSÖR İSTANBUL FUARI

İFO Fuarcılık tarafından AYSAD’ın (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) desteği ile bu yıl 15.’si gerçekleştirilen Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı, 23-26 Mart 2017’de TÜYAP’da düzenlendi. Alanında Dünya’nın en büyük fuarlarından birisi olan Asansör İstanbul’un 2017 buluşmasına, teknolojileriyle sektöre yön veren global markaların da olduğu 22 farklı ülkeden 279 firmanın katıldığı fuar 1992’den beri asansör ve yürüyen merdiven sektörünü buluşturuyor.


8 MART’TA SEKTÖRDEKİ KADINLAR BİR ARAYA GELDİ

Sektörde kadın buluşmaları etkinliği, Yasemin Bulut’un önderliğinde 8 Mart Dünya kadınlar gününde Pendik Divan Otelde gerçekleşti. Asansör sektörüne gönül vermiş kadınların bir araya geldiği toplantıda, bir sonraki etkinlik için daha fazla kadın çalışanla bir arada olma sözü verildi. Sektörde var olan kadın iş gücünü öne çıkarmayı ve nitelikli istihdam açığının kapatılması için daha fazla kadın iş gücünün sektöre kazandırılması amaçlandı.


LOTTE DÜNYA KULESİ AÇILIŞA HAZIRLANDI

Kore Herald, Güney Kore'nin en uzun binası Lotte Dünya Kulesi’nin, 3 Nisan'daki büyük açılış öncesinde geçtiğimiz günlerde görücüye çıktığını bildirildi. Seul'deki 555 m’lik (123 kat) kule 2010 yılından beri yapım aşamasında. Kule, bir lunapark ve alışveriş merkezinin de dâhil olduğu büyük Lotte Dünya projesinin bir parçasıdır. Rapora göre, en yüksek cam zeminli gözetleme güvertesi, en hızlı çift katlı asansör ve çift katlı asansörle en uzun seyahat olmak üzere üç Guinness Dünya Rekoru sahibi "Seul Sky”, dünyanın en yüksek üçüncü gözetleme güvertesidir. 100'ün üzerinde kişi taşıma kapasiteli iki "Sky Shuttle" asansörü 600 mpm ile çalışmaktadır.


ASFED, EĞİTİM SEMİNERLERİNE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Asansör Sanayicileri Federasyonu'nun (ASFED) Türkiye genelinde düzenlediği EN 81-20 ve EN 81-50 eğitim seminerlerine 2017 yılında da hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda 23 Şubat 2017’de Mersinde, 6 Mart 2017’de Bursa’da ve 29 Mart 2017 tarihinde de Kayseri’de eğitimler gerçekleştirdi.


İMALAT SANAYİSİ TÜYAP’DA BİR ARAYA GELDİ

İmalat sanayisinin Avrasya Bölgesi’ndeki buluşma noktası olan ve “Industry 4.0” mottosuyla en yeni teknolojilerin deneyimlendiği WIN EURASIA Automation 2017 “Industry 4.0” fuarı 16-19 Mart 2017 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşti. Bu yıl 6.sı düzenlenen fuar, ilk olarak 2012 yılında Hannover Messe Bileşim Fuarcılık A.Ş tarafından düzenlendi. 35 ülkeden 1336 katılımcının ağırlandığı etkinlik, toplam 9 salonda, Otomasyon EURASIA, Electrotech EURASIA, Hydraulic & Pneumatic EURASIA ve CeMAT EURASIA fuarlarıyla 4 ana konudan oluşuyor.


ASANSOR TEKNİK KOMİTESİ, ASFED'İN EV SAHİPLİĞİNDE BURSA'DA TOPLANDI

ASFED'in ev sahipliğinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından organize edilen ASTEK Alt Çalışma Grubu Çalıştayı, 4-5 Mart 2017 tarihlerinde Bursa'da gerçekleştirildi. Çalıştayda; "Elektrik ve Hidrolik tahrikli asansörler için taslak çalışma üzerinden periyodik kontrol kriterlerinin tamamının alt kırınımları, Kırmızıdan sarıya dönüştürülebilecek kriterler, EN 81-20 standardı temelinde oluşturulacak olan kontrol listesine veya listelerine ilişkin olarak yol haritası, Yönetmelik ve Tebliğlerde öngörülen değişiklik önerileri, konuya ilişkin yeni öneriler ve değerlendirmeler, görüşüldü.


LIFTINSTITUUT SOLUTIONS HEDEFİ TÜRKİYE’Yİ ORTADOĞU’NUN MERKEZİ YAPMAK

Asansör ve yürüyen merdivenleri denetleyen Hollandalı Liftinstituut firması, Türkiye’yi Ortadoğu’nun yatırım merkezi yapacak yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. Dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan firma, inşaat sektöründeki gelişmelere paralel olarak her yıl yüzde 30’ların üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. Firma 2017 yılında bu rakamı yüzde 50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyor.


TASİAD YENİ YÖNETİM KURULUNU SEÇTİ

Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) 25. Olağan Genel Kurul toplantısını 18 Mart 2017 Cumartesi günü saat 14.00’da Titanic Business Kartal Hotel’de gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu ile Denetleme Kurullarının ibra edildiği toplantıda, Yapılan tüzük değişikliği ile 9 asil üye ve 9 yedek üyeden oluşan yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu oy birliği ile kabul edildi


MERİH ASANSÖR, ‘MARS ELEVATOR’ MARKASINI TANITTI

Merih Asansör, dünyanın sayılı fabrikalarının arasında yer alacak olan 100 bin m2 kapalı üretim tesisinde üretim yapmayı hedefliyor. Hem akıllı hem de çevreye duyarlı bir sistemle donatılacak fabrikanı yanı sıra, asansör aksamlarında en çok üretilen kapı ve kabinin dışında komple asansör sistemleri ihracatı içinde Merih bünyesinde ‘MARS Elevator’ ile dış ticarete hız verilecek. Asansör sektörü içinde üretmediği veya Türkiye’de üretilemeyen ve yurt dışından satın alınan malzemeleri ürün gamına katmayı hedefliyor


ASANSÖR SEKTÖRÜNÜN 2021 YILINA KADAR YÜZDE 6 BÜYÜMESİ BEKLENİYOR

Dünyanın en büyük pazar araştırma mağazalarından birisi olan Research and Markets, "Tür, Hizmet, Asansör Teknolojisi ve Nihai Kullanıcı Sektörüne Göre Asansör ve Yürüyen Merdiven Piyasası - 2021 Yılı için Küresel Tahmin" raporunu açıkladı. Bu rapora göre sektörün yüzde 6 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.


ROYALCERT MOTİVASYONUNU ARTTIRDI

RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. 18-20 Mart 2017 tarihleri arasında Antalya Akka Antedon Hotel’de Motivasyon ve Eğitim Kampı’nın 2.sini düzenledi. 2016 yılının değerlendirmesi ve 2017 yılının hedeflerini belirlemek adına düzenlen etkinlikte çalışanlarla birlikte verimli bir kamp gerçekleştirilirdi. Teknik bilgilerin de geliştirmesi adına verilen eğitimlerde ayrıca personele TS EN 81-20 VE TS EN 81-50 Standart eğitimleri vererek yapılacak değişikliklere hazır olmaları sağlandı.


KONE RİYAD METRO İHALESİNİ KAZANDI

Finlandiyalı asansör firması Kone, Riyad metro projesinin 3. hattı için kurulacak 262 yürüyen merdiven ve 156 asansörden oluşan, toplamda 418 asansör ve yürüyen merdiven projesini gerçekleştirecek.


HİTACHİ, TAYLAND'DA ASANSÖR MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİM MERKEZİ AÇIYOR

HITACHI Ltd ve Hitachi Building Systems Company, asansör ve yürüyen merdiven sektöründe çalışan mühendisler için, Japonya sınırları dışındaki ilk eğitim merkezini açtı. Tayland’ın Çonburi şehrinde açılan Asya Eğitim Merkezi Şubat 2017’de faaliyete girdi.


ELEVATOR WORLD TURKEY, MAYIS-HAZİRAN DOSYA KONUSU ROBOTLAR VE ÜRETİM SİSTEMLERİ

Dergimizin Mayıs-Haziran 2017 sayısının dosya konusu Özel Asansör Uygulamaları. Dosyamıza 15 Nisan tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr

Mart, 2017 - Sayı 15

ULUSLARARASI AVRASYA ASANSÖR FUARI 22 MART’TA KAPILARINI AÇIYOR

Asansör ve yürüyen merdiven sanayindeki inovatif ürünlerin sergilendiği fuarda hizmet sağlayıcı, üretici, tedarikçi ve ithalatçı firmalar bir araya geliyor. Geçen yıl nisan ayında düzenlenen etkinliğe 400 marka, yurt içi ve yurt dışından gelen alıcılarla yeni iş birlikleri kurma fırsatı yakalamıştı. CNR Holding kuruluşlarından ITF - İstanbul Fuarcılık organizasyonuyla, TASİAD başta olmak üzere 12 sektör derneğini bünyesinde toplayan ASFED (Asansör Sanayicileri Federasyonu) iş birliğinde organize edilen fuara yine geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışından toplamda 20 bin 393 profesyonel ziyaret etti.


LIFTECH EXPO CİDDE FUARINDA TÜRKİYE ÇIKARMASI

9-12 Şubat 2017 tarihlerinde, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bu yıl ilk kez düzenlenen LIFTECH Expo Cidde Fuarına 12 ülkeden 65 firma katıldı. Türkiye’den, 30 firma ve çok sayıda ziyaretçinin yer aldığı fuarı 3.212 kişinin ziyaret etti. Sektöre yeni bir dinamizm kazandırması beklenen fuara Türkiye’den katılan firmalar damgasını vurdu. LIFTECH Expo Cidde Fuarının Katılımcı firmalarının yaklaşık yarısının Türkiye’den olması, giderek büyüyen sektörün ihracat hedeflerini bu bölgeye yoğunlaşmasının da göstergesi oldu.


ÜMRANİYE BELEDİYESİ ASANSÖR MUAYENE HİZMETLERİNE BAŞLADI

Ümraniye Belediyesi, ilçe sınırları içinde bulunan asansörlerin periyodik kontrol faaliyetlerini artık kendi içinde kurduğu “Ümraniye Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Asansör Muayene Hizmetleri” birimi tarafından gerçekleştiriyor. Ümraniye Belediyesi bu hizmeti uygulayan Türkiye’deki ilk belediye oldu. 2017 yılı itibari ile Ümraniye ilçesi sınırları içerisinde asansör muayene hizmeti “Ümraniye Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Asansör Muayene Hizmetleri” birimi tarafından yürütülmeye başlandı.


İŞSİZ GENÇLER ASANSÖR BAKIM VE ONARIMCISI OLARAK YETİŞTİRİLİYOR

Ulusal Meslek Standartları ve Yeterlilikleri ile Asansör Bakım ve Onarımcısı Meslek Elemanı Yetiştirme Projesi (UMES-AY) kapsamında yapılan Asansör Bakım ve Onarım Mevzuatı Seminerleri gerçekleştirildi.Türk Metal Sendikası tarafından 18-23-25 Ocak tarihlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenen seminerlerin Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından fonlanan UMES-AY projesinin son etabı 30 Ocak 2017 tarihinde Bursa’da düzenlendi.


KİNETEK YENİ YAPILANMASIYLA HER PROJE IÇİN ÇALIŞACAK

2005 yılından bu yana Türkiye Pazarında hizmet veren Kinetek İnc. yeni yapılanmaya gidiyor. Hem organizasyonel hem de stratejik değişiklikler yapan firmanın Türkiye pazarında iddialı hedefleri var. Yeni yapılanmanın yönetimine gelen Türkiye ve Ortadoğu komponent satış direktörü İbrahim Tiftik, bu yapılanmayla dişlisiz motor ve kumanda tabloları için Ortadoğu ve Avrupa’nın dağıtım noktasının Türkiye olacağını belirtti. Tiftik, Kinetek Asansör Türkiye’nin 2017 yılı öncelikli hedefinin ise Türk asansör sektörünün yüksek kaliteli dişlisiz motor ihtiyacını karşılamak olduğunu söyledi. Kinetek Inc. motor, hız sürücü ve kontrol konularında dünyanın en büyük üreticilerinden biri. Şu an Amerika’da 2, Meksika’da 1 ve uzakdoğuda 4 fabrikası bulunuyor.


CAN-LİFT, YENİ HIZ REGÜLATÖRÜNÜ PİYASAYA SÜRDÜ

Can-Lift, EN81-1:1998+A3:2009, EN81-20:2014, EN81-50:2014 standartlarına göre üretimini yaptığı CL-08 Çift Yönlü Asansör Aşırı Hız Regülatörü için Liftinstituut’den CE belgesini de alarak piyasa arz etti. Yeni ürünü CL-08 Çift Yönlü Asansör Aşırı Hız Regülatörü, demonte taban montaj sacı sayesinde dar alanlara uygulamaya olanak tanıyor. Sessiz ve konforlu çalışan yeni regülatör Plastik gövde koruma kapakları sayesinde tam güvenlik sağlıyor.


PRYSMİAN GROUP TÜRKİYE İHRACAT ÖDÜLÜ ALDI

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında liderlerinden Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen, Ekonomiye Değer Katanlar 2016 Ödülleri’nde Elektrik-Elektronik sektörü birincisi oldu ve ayrıca, ihracat dalında ödüle layık görüldü. BTSO’nun, kent ve ülke ekonomisine yüksek düzeyde katkı sağlayan iş dünyası temsilcilerini ödüllendirdiği tören, 20 Ocak 2017 tarihinde, Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


BLAIN SERTİFİKASYONUNU YENİLEDİ

Blain Hydraulics GmbH, ASME A17.1/CSA B44 ile uyum sağlayarak; mekanik kontrol, servo elektronik, değişken voltajlı, değişken frekanslı EV4 serisi ve boru kırılma güvenlik valfleri dahil ürünleri için sertifikasyonunu başarıyla yeniledi. Alman firma, bunun Kuzey Amerika piyasası ve büyüyen müşteri tabanı için çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca yenilemenin, katı CSA Grup kalite ve test prosedürlerine tabii tutulduğu vurgulandı.


ELENET ARTIK HER HAFTA OKUYUCU İLE BULUŞACAK

ELEVATOR WORLD tarafından iki haftada bir yayınlanan ELENET, Mart ayından itibaren artık haftada bir okuyucu ile buluşacak. Her türlü görüş ve önerileriniz için bize + 90 (216) 348 48 74 numaralı telefondan ulaşabilir, editöryel amaçlı email: editorial@elevatorworld.com. mail adresinden veya reklam amaçlı advertising@elevatorworld.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.


AMETAL 7000 m2’LİK YENİ YERİNDE HEDEFLERİNİ BÜYÜTTÜ

Ametal, Şubat 2017 itibariyle, Çekmeköy, İstanbul’daki 7.000 m2’lik yeni fabrikasında dünya pazarı için üretim ve satış yapmaya devam ediyor. Asansör teknolojisi, dünyanın her yerinde, inşaat sektöründeki büyümeye paralel olarak her geçen gün gelişiyor. Ametal bu potansiyelin bilincinde hedefini büyüterek; satış, üretim, lojistik, hizmet ve stoklama konularında çok daha yüksek avantaj sağlayabildiği yeni tesisinde, ihtiyaca göre, komple asansör sistemleri veya komponent üreticisi olarak asansörcülere hizmet ederek, dünya pazarından aldığı payı arttırmaya odaklanıyor.


EW 2017 FOTOĞRAF YARIŞMASI

2017 ASANSÖR DÜNYASI Fotoğraf Yarışmasına katılımlar yapılmaya başlandı. Hem şirketler hem amatör fotoğraf meraklıları 28 Nisan'a kadar yarışmaya davetlidirler. EW jürisi ilk önce her kategoriden en fazla 20 finalist seçecek. Bu finalistler Mayıs ayında online olarak duyurulacak ve online ziyaretçiler bu sürede en iyilerin en iyisini seçmek için oy kullanacak. Her kategorinin kazananlarına 250 US $ nakit para ödülü veya eş değer Elevator World, Inc. eğitici ürünleri ya da reklam ödülü verilecektir. Her bir kategoriden birinciler ve ikinciler, EW'nin Ağustos sayısında online görüntülenecek ve onlara özel bir sertifika gönderilecek. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz ve giriş formları da mevcuttur.


INTERLIFT SON KAYIT ÇAĞRISI, GÜNCELLENEN ETKİNLİKLER

17-20 Ekim tarihleri arasında Almanya'nın Augsburg şehrinde düzenlenecek Interlift 2017 organizatörü VFA-Interlift eV, 13 Ocak itibariyle "mevcut 350 kayıt arasında olağandışı yüksek katılım" oranına sahip olduğunu açıkladı. Ayrıca, 17 Nisan'a kadar 20 dakikalık eğitimler için tavsiyeleri kabul ediyor. Mega kentler, geleceğe yönelik yaşam alanları, mimari tarz unsurlar olarak asansörler, yeni vasıflı işçileri teşvik etmeye yönelik önemli iş güvenliği ve sertifikalandırma ve "Akıllı Asansörler 4,0" eğitim konularıdır. Daha fazla bilgi edinmek veya yazılı önerilerinizi sunmak için web sitesini ziyaret edin.


ASFED EN 81-20 EĞİTİM SEMİNERLERİNE MERSİN’DEN BAŞLADI

ASFED ve Üye derneklerin iş birliği ile tüm Anadolu da gerçekleşecek olan EN 81-20 Eğitimlerinin ilki Mersin Asansörcüler Derneği’nin katkıları ile 23 Şubat tarihinde Mersin Makina Mühendisleri Odası Konferans salonunda gerçekleşti. Fehmi Pireci’nin gerçekleştirdiği sunuma, Belediyelerden, Sanayi İl Müdürlüklerinden, A Tipi Muayene Kuruluşları ve Asansör Firmaları tarafından ilgi yoğundu.


NORTHAMPTON SEMPOZYUM KAYITLARI AÇILDI.

20-21 Eylül tarihlerinde Northampton'daki Highgate House'da yapılacak Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknolojileri Yedinci Sempozyumuna kayıt işlemleri için ikinci çağrı yapıldı. 30 Haziran'dan önce kaydolan katılımcılar erken rezervasyon indirimi alacaklar. İnşaat Mühendisleri Kuruluşu, Northampton Üniversitesi, Asansör ve Yürüyen Merdiven Endüstrisi Derneği ile Mühendislik ve Teknoloji Kurumu tarafından desteklenen kuruluşların üyelerine daha fazla indirim mevcuttur.


ELEVATOR WORLD TURKEY, MAYIS-HAZİRAN DOSYA KONUSU ROBOTLAR VE ÜRETİM SİSTEMLERİ

Dergimizin Mayıs-Haziran 2017 sayısının dosya konusu Özel Asansör Uygulamaları. Dosyamıza 15 Nisan tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr

Şubat, 2017 - Sayı 14

ESKİŞEHİR ASANSÖRCÜLER DERNEĞİ DE FEDERASYONA ÜYE OLDU

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Dernek Başkanlarının katılımı ile 28 Ocak 2017 Cumartesi Günü Ankara Crowne Plaza Hotels’de bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda genel kurulun yanı sıra; EN-81-20 standardı semineri ve Mesleki Yeterlilik Sınavı öncesi verilen eğitimlerden bahsedilirken 2016 yılı değerlendirildi ve 2017 yılı yol haritası çizildi. Bu toplantıda Eskişehir Asansörcüler Derneğininde katılımı ile ASFED’in üye dernek sayısı 12’ye yükseldi.


ATO AKADEMİ’DE PİYASA DENETİM VE GÖZETİM EĞİTİMİ YAPILDI

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonunda, 28 Ocak 2017 Cumartesi günü Piyasa Denetim ve Gözetim Eğitimi Yapıldı. Sanayi Bakanlığı Piyasa Gözetim Denetim Daire Başkanı Erol Ferhat ile Daire uzmanları, Ankara Sanayi İl Müdürlüğü yetkilileri, ATO Meclis Üyesi ve TOBB ASTEK Üyesi Şerafettin Karademir’in katıldığı eğitimde, yürürlükteki yönetmeliklere göre bilgilendirme yapıldı. Toplantıda asansör sektör temsilcilerinin sorunları dinlendi ve sorulara cevap verildi.


AYSAD’IN 46. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

46. AYSAD Olağan Genel Kurul Toplantısı, 19 Ocak 2017 Perşembe günü Bostancı Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Olağan Genel Kurul toplantısında üye ve başkanlık seçimi yapılmadı. Yönetim kurulu ve denetim kurulu ibra edildi. 2016 faaliyet raporları ve denetim raporları okundu. AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Güven ve Başkan Vekili Sefa Targıt, AYSAD’ın toplumdaki yerini vurgulayan konuşmalar yaptı. Dilek ve Temenniler kısmında ağırlıklı olarak MYK belgesi ve EN 81-20 standardı konuları vurgulandı. Genel Kurul toplantısında, Harun Şimşek’e 16 yıllık emeğinden dolayı bir plaket verildi. Toplantı, üyelerin bulunduğu akşam yemeğiyle noktalandı.


TSE 342 BİN ASANSÖR DENETLEDİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TSE’nin bugüne kadar toplam 341 bin 645 asansör kontrolü gerçekleştirdiğini bildirdi. TSE'nin 2016 yılında gerçekleştirdiği asansör kontrollerini değerlendiren Bakan Özlü, kontrollerin bu konuda eğitim almış 207 mühendisle gerçekleştirildiğini aktardı. Özlü’nün verdiği bilgilere göre TSE 2016 yılında 58 ilde 304 belediye ile protokol imzaladı. Yaklaşık 110 bin asansör kontrol edildi. Bu kontrollerde yaklaşık 47 bin asansörün can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ettiği tespit edildi. Takip kontrolleri sonucunda bu asansörlerin yüzde 60'ı kullanıma uygun duruma getirildi.


BURSA’DAKİ OKULLARIN ASANSÖRLERİNİN BAKIMI İÇİN BURSAD’A BAŞVURULDU

Bursa’da asansörü olan 375 okul bulunuyor. Bu asansörlerin bakım ve onarımından sorumlu olan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Enerji Verimliliği Birimi, bu konuda işbirliği yapmak üzere BURSAD ile görüştü. 14 Aralık 2016 tarihinde, BURSAD binasında yapılan toplantı sonucunda, asansör bakım onarım firmalarından, bünyelerindeki mühendislere ait “Büro Tescil Belgesi” ve asansör H modülü belgesi istenmesi, BURSAD üyesi firmaların muayene öncesi bakım sözleşmesini ücretsiz olarak yapması kararlaştırıldı.


EAYSAD ÜYELİK TAAHHÜTNAMESİ HAZIRLADI

Ege Asansör ve Yürüyen merdiven Sanayicileri Derneği’nin (EAYSAD) gelenekselleşen kahvaltı organizasyonu, 21 Ocak Cumartesi Günü İzmir Konak’taki Best Western Hotel’de yapıldı. Dernek Başkanı Oğuz Yanık ve çok sayıda üyenin katıldığı toplantıda; MYK belgesi sınavı ve belgelendirme süreci, 2017 Aylık Bakım ve Malzeme Fiyat Listesi düzenlenmesi, sabit bir bakım sözleşmesi düzenlenmesi konuları gündeme geldi. Bir önceki toplantıda gündeme gelen Üyelik Taahhütnamesi hazırlanmış olarak üyelerin imzasına sunuldu. Üyelerin yaşadığı sorunların çözümünü hedefleyen taahhütname, mesleki etik değerler ve temel kurallar içeriyor.


HYUNDAI ELEVATOR’DAN EĞİTİM VE İSTİHDAMA DESTEK

Hyundai Elevator Türkiye, geçtiğimiz yıl İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açtığı asansör ve yürüyen merdiven sınıfının ardından özel eğitimlere farklı konseptlerde devam ediyor. Hyundai Elevator Türkiye’nin özel olarak hazırlanan eğitim salonunda “Asansöre Giriş” dersi alan 20 öğrenci, teorik bilgilerin yanı sıra tamamen cam ile kaplı panoramik asansör kuyusu sayesinde tüm asansör parçalarını çalışırken görme ve inceleme fırsatı yakaladı.


ILGAZ TÜNELİ’NİN KABLOLARI PRYSMIAN GROUP TÜRKİYE’DEN

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında önde gelen firması Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, İç Anadolu'yu Batı Karadeniz'e bağlayan ve 26 Aralık’ta hizmete açılan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ne kablolarıyla hayat verdi. Tünel, yaklaşık 35 dakikada aşılan Ilgaz Dağı yolunun geçiş süresini 8 dakikaya düşürüyor. Projede, Prysmian Group Türkiye tarafından temin edilen FE180 özelliğine sahip, halojensiz enerji, zayıf akım, fiber optik ve data kabloları kullanıldı. Ilgaz Tüneli için Prysmian Group Türkiye tarafından üretilen kabloların uzunluğu 513 kilometreyi buluyor.


WITTUR, YENİ AĞIR İŞ MAKİNESİ WSG-52'Yİ PİYASAYA SÜRDÜ

Wittur, yüksek binalar için dişlisi bulunmayan çekiş makinesi WSG-52'yi piyasaya arz etti. WSG-52, merkezi Dresden, Almanya'da bulunan Wittur Electric Drives GmbH'nin dişlisi bulunmayan makine serisinin en üst modeli. WSG-52.3 uygulamasında 9.200 Nm nominal torka sahip bu makine, 2:1 halatlamada 9.800 kilo taşımak üzere tasarlandı. Seyir hızı, olağanüstü bir şekilde saniyede 12 metreye kadar (1:1 uygulamalarda) çıkabiliyor. Yumru grafit dökme demirden kasasıyla sağlam tasarımı, merkeze yerleştirilen tahrik kasnağı ve 4'e kadar çıkan emniyet freni, 520kN kuyu yüküne olanak tanıyor.


DÜNYANIN İLK KOMPOZİT ASANSÖRÜ SİNGAPUR'DA PİYASAYA ÇIKTI

Singapore Lift Co. (SLC), 'dünyanın ilk kompozit asansörü' olarak tanımladığı 8 isimli ürünü, 11 Ocak'ta Singapur'da tanıttı. SLC, Uzak Doğulu bir İşletme olan Woh Hup Pvt. Ltd. ve Pronus (HK) Ltd. arasındaki ortak bir teşebbüs. Uzay endüstrisi, Formula 1® yarışı ve yat inşaası gibi sektörlerde çelik yerine kullanılan hafif ağırlıkta kompozit malzemelerden üretilen 8, 'tüm inşaat ve konstrüksiyon endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahip, alanında ezber bozan bir ürün'. Asansör ilk etapta alçak binalarda kurulum için elverişli ve daha sonra 20 kata kadar olan binalarda hizmet verecek şekilde geliştirilecek. SLC Yönetim Direktörü Alister Bennett, ELEVATOR WORLD kabinlerinin, farklı ülkelerden tedarik edilen diğer parçalarla birlikte, kuzey Singapur'da bulunan tesislerinde üretileceğini belirtti. Tesisin başlangıçtaki yıllık kapasitesi 1000 ünite ve SLC, önümüzdeki beş yıl içinde tüm parçaları Singapur'da tasarlayıp üretmeyi umuyor.


IRAK’IN GÖZDE KONUT PROJESİNDE MERİH’İN ASANSÖRLERİ YÜKSELİYOR

Merih Asansör’ün yurtdışındaki en yeni projelerinden biri, Irak’taki bir konuta uygulandı. Merih’in asansörleri, Irak’ın gözde turistik kasabası Şaklava’nın prestijli konut projesi VIP CLASS Apartment’da tercih edildi. 16 katlı 12 apartmandan oluşan konutlarda, 450 ve 800 kg taşıma kapasitelerinde 24 adet asansör bulunuyor. Saniyede 1,6 metre mesafe kat edecek şekilde planlanan asansör projesinde Merih’in özel ölçülerde hazırlanan kabinleri kullanılacak. Otomatik asansör kapılarında ise, yoğun trafikli yapılar için tasarlanan güçlü otomatik asansör kapıları tercih edildi.


CİDDE FUARI ŞUBAT’TA YAPILACAK

Liftech Expo Cidde, 9-12 Şubat 2017 tarihlerinde, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılacak. Fuara katılan firmaların profili genel olarak şöyle: Komple Sistemler, Yolcu Asansörleri, Nakliye Asansörleri, Servis Asansörleri, Hastane Asansörleri, Küçük Mağaza Asansörleri, Sabit Asansörler, Ev ve Apartman Asansörleri, Garaj ve Park Asansörleri ve Sistemleri, Engelli Asansörleri, Panoramik Asansörler, Hidrolik Sistem ve Parçalar, Gemi Asansörleri, Araç Asansörleri, Makaslı Asansörler, Kaldırım Asansörleri, Anahtar Teslim Asansör Tesisleri ve Parçaları, Yürüyen Merdivenler, Yürüyen Yol/Kaldırımlar, Asansör Platformları.


BORA GÜLAN OTİS’TE 71 ÜLKEDEN SORUMLU OLDU

İki yıldır Otis’in Londra’daki merkez ofisinde Dünya Başkan Yardımcısı olarak Global Strateji ve 15 milyon USD üstü majör projeleri yöneten Bora Gülan, yeni görevlendirme ile 71 ülkeden sorumlu Otis Kuzey-Orta Avrupa ve Afrika Başkanı oldu. Otis’teki yeni yapılanma ile Kuzey-Orta Avrupa ve Afrika ülkelerindeki Otis Genel Müdürlerinin rapor vereceği Otis Kuzey-Orta Avrupa ve Afrika Başkanı Bora Gülan, “Sorumluluk alanım, Otis’in asansör üssü olarak belirlediği Avrupa’nın önemli bir bölümünü ve Afrika gibi büyük ve gelişen bir pazarı kapsıyor. Otis Global’in bu çerçevede 71 ülkede yürüttüğü faaliyetlere stratejik rehberlik sağlarken, pazar payını yükseltmeyi hedefliyorum” dedi.


2016 KONUT SATIŞI REKORLA KAPANDI

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılı konut satış verilerini açıkladı. Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte 7 yıl sonra daralmasına rağmen konut satışları 2016'da 1 milyon 341 bin 453 ile rekor kırdı. Sektör temsilcileri, özellikse 2016 yılı eylül ve ekim aylarından itibaren kredili satışlarda yaşanan ciddi artışların rekoru getirdiğini belirtiyor. Konut satışları 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4 artış gösterdi. İstanbul 232 bin 428 konut satışı ve yüzde 17,3 pay ile ilk sırayı aldı. İstanbul’u, 144 bin 570 konut satışı ve yüzde 10,8 pay ile Ankara, 81 bin 316 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi. Türkiye genelinde satılan konutların 449 bin 508 tanesi ipotekli, 891 bin 945 tanesi ise diğer satış türünde gerçekleşti.


ELEVATOR WORLD TURKEY, MART-NİSAN DOSYA KONUSU ÖZEL ASANSÖR UYGULAMALARI

Dergimizin Mart-Nisan 2017 sayısının dosya konusu Özel Asansör Uygulamaları. Dosyamıza 15 Şubat tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr

Ocak, 2017 - Sayı 13

MEDITERRA CAPITAL, ARKEL’İN ÇOĞUNLUK HİSSESİNİ SATIN ALDI

Başarılı ve hızlı büyüyen, sektöründeki lider şirketlere yatırım yapan özel sermaye fonu Mediterra Capital, Türkiye’nin asansör teknolojisi alanında önde gelen oyuncularından Arkel’in çoğunluk hissesini satın aldı. Ortaklık sonrasında Şirket’te görevine devam edecek olan Arkel’in kurucularından ve mevcut ortağı Melih Küçükçalık, Mediterra’nın, Arkel’in kurumsallaşmasında büyük rol oynayacağını söyledi. Mediterra Capital ortaklarından Cenk Coşkuntürk de, “Asansör sektöründe, teknoloji denilince akla gelen ilk isim olan Arkel’i global bir oyuncu haline getireceğiz” dedi.


ASANSÖR TEKNİK KOMİTESİ TOPLANDI

Kamu ve özel sektör kuruluşlarını bir araya getiren, asansör sektörünün en etkin oluşumu Asansör Teknik Komitesi’nin (ASTEK) 16. toplantısı 22 Aralık 2016 tarihinde Ankara Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Merkez Binası Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıda, asansör yıllık muayenelerindeki kontrol kriterlerinin yeniden gözden geçirilmesi için alt komite kurulmasına karar verildi. 30-60 günlük sürenin değiştirilmesi konusu ise karar bağlanmadı.


ASANSÖRLERDE TEKNİK DÜZENLEMELER SEMİNERİ YAPILDI

TASİAD, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın katkı ve destekleri ile 15 Aralık 2016 Perşembe tarihinde İTÜ Maslak İdris Yamantürk salonunda Asansörlerde Teknik Düzenlemeler adlı seminer düzenledi. Seminerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Piyasa Gözetim ve Denetiminden Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Murat Yazgan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Piyasa Gözetim ve Denetim İl Müdürlüğünden Leyla Bayraktar Çiçek, TSE Muayene Gözetim Merkez Başkanlığından Oktay Akman ve Işık Üniversitesi İSG Programı Eğitmeni Yücel Karakuş sunum yaptı.


HAS ASANSÖR AR-GE MERKEZİ FAALİYETE GEÇTİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, Has Asansör 7 Aralık 2016’da Türkiye’nin 307. Ar-Ge Merkezi olmaya hak kazandı.1980 yılında küçük bir atölyede imalata başlayan Has Asansör, asansör sektörüne hizmet vermenin ilk basamaklarını kauçuk ve plastik parçalar üreterek attı. Bugün firma; yarı otomatik kapı, tam otomatik kapı, asansör kabini ve süspansiyonu, kumanda panosu ve hidrolik asansör sistemleri üretimi ile 63 ülkeye ihracat yapıyor.


AYBEY ELEKTRONİK SAMSUN’DA EĞİTİM VERDİ

Aybey Elektronik ve firmanın Karadeniz bayisi Vemas Asansör 3 Aralık 2016 tarihinde Samsun’daki Hampton By Hilton Otel’de, yeni asansör standardı EN 81-20/50 ve Asansör Kumanda Sistemlerine getirdikleri ve ACT Kumanda Sistemi konulu eğitim verdi. Tam gün süren eğitime çevre illerden asansör montaj firmaları, kamu kurum ve kuruluşları ve sektördeki sivil toplum kuruluşlarından temsilciler yoğun ilgi gösterdi. Eğitimde sunumları Aybey Elektronik Genel Müdürü Melih Aybey ve Aybey Elektronik teknik ekibi gerçekleştirdi.


ASO MESLEK KOMİTELERİ 53. YIL ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı ve 53. Yıl Ödül Töreni 22 Aralık’ta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla ASO 1. OSB’de yapıldı. Toplantıda 32 Meslek Komitelerinin 13 grup temsilcisi sektör sorunlarını aktardı. Asansör Sanayisinin sorunlarını ANASDER Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Cihaner sundu. Konuşmasında paket asansörlerin, komponentlerden ayrı vergiye tabi olmamasının yarattığı haksız rekabet ile asansör seçiminde karar verici konumda olan fakat herhangi bir sorumluluğu bulunmayan müteahhitlerin fiyat bazlı yaklaşımının emniyet ve kalite konusunda oluşturduğu sorunları aktardı.


ENGELLİ ASANSÖRLERİNDE ÖLÇÜ DEĞİŞİKLİĞİ ZORUNLULUĞU ERTELENDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 8 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 2.11.1985 tarihli ve 18916 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin geçici 10’uncu maddesinde yer alan “1.1.2017” ibaresi,“30.6.2017” olarak değiştirildi.Bu değişikliğin sonuçlarına göre, bazı büyükşehir belediye sınırlarında engelli asansörlerinin kabin ölçülerinin minimum 10 kişi olma zorunluluğu ertelendi. Haziran 2016’ya kadar, belediyeler kendi imar yönetmeliklerini uygulayabilecek.


LIFTINSTITUUT’TEN KARTAL BELEDİYESİ’NE EĞİTİM

Asansör sektöründe belgelendirme alanında önde gelen kuruluşlardan Liftinstituut, Kartal Belediyesine eğitim verdi. 4 gün süren eğitim seminerine, Ar-Ge Uzmanı Adem Doğan, Ar-Ge Destek Elektrik Teknikeri Metin Özbey ve Makine Mühendisi Bekir Yaşar katıldı. Liftinstituut Solutions Türkiye Teknik Müdürü Erol Akçay’ın verdiği eğitimlerin tarihleri ve içeriği şöyleydi: 2 Kasımda EN 81-20 Uygulama Eğitimi, 25 Kasımda EN 81-20 Teorik Eğitimi, 9 Aralıkta EN 81-70, 81-71, 81-21 Teorik Eğitimleri ve 21 Aralıkta EN 81-70, 81-71 Uygulama Eğitimleri. Liftinstituut, talep doğrultusunda devam ettiği eğitim çalışmalarını ülke geneline yaymayı hedefliyor.


KOBİ’LERE 50 BİN TL DESTEK İÇİN SÜREÇ BAŞLADI

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği programı kapsamında İşletme başına sağlanacak kredi üst limiti 50 bin lira olacak. Bankalar üzerinden kullandırılacak kredi faiz oranının tamamı, KOSGEB tarafından karşılanacak. Kredi vadesi ise ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay şeklinde faizsiz olacak. KOBİ'lere 50 bin liraya kadar işletme sermayesi kredi faiz desteği sağlayacak programa, KOSGEB’in veri tabanında güncel kaydı bulunan bütün KOBİ'ler başvuru yapabilecek. Bundan yararlanmak isteyen ancak kaydı bulunmayan KOBİ'lerin ise bir an önce KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekiyor.


THYSSENKRUPP SEED CAMPUS - EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

Thyssenkrupp 5 Aralık’ta, SEED Campus olarak adlandırdığı Ataşehir’deki yeni eğitim merkezinin açılışını yaptı. Aynı zamanda Thyssenkrupp Asya Ofisinin de konumlandığı yeni ofis binası burada yer alıyor. Depolama ve yedek parça alanları da yine bu binada konumlanıyor. Eğitim merkezinde yıl boyunca eğitimler gerçekleşecek, simülatörler denettirilecek ve asansör teknolojileriyle ilgili sektörel buluşmalar gerçekleşecek. Thyssenkrupp Asansör, eğitimli insan kaynağı yetiştirmeye yönelik faaliyetlerini İstanbul’da hayata geçirdiği eğitim merkezi ile sürdürecek.


CİDDE FUARI ŞUBAT’TA YAPILACAK

Liftech Expo Cidde, 9-12 Şubat 2017 tarihlerinde, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılacak. Fuara katılan firmaların profili genel olarak şöyle: Komple Sistemler, Yolcu Asansörleri, Nakliye Asansörleri, Servis Asansörleri, Hastane Asansörleri, Küçük Mağaza Asansörleri, Sabit Asansörler, Ev ve Apartman Asansörleri, Garaj ve Park Asansörleri ve Sistemleri, Engelli Asansörleri, Panoramik Asansörler, Hidrolik Sistem ve Parçalar, Gemi Asansörleri, Araç Asansörleri, Makaslı Asansörler, Kaldırım Asansörleri, Anahtar Teslim Asansör Tesisleri ve Parçaları, Yürüyen Merdivenler, Yürüyen Yol/Kaldırımlar, Asansör Platformları.


ASFED, ENGELLİ VATANDAŞA AKÜLÜ ARABA HEDİYE ETTİ

ASFED, Ankara’da yaşayan ortopedik engelli bir vatandaşımıza akülü araba armağan etti. 3 Aralık Özürlüler Günü kapsamında böyle bir girişimde bulunmayı planlayan ASFED, bunun için önce Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Kemal Kart ile görüştü. ASFED, Kart’ın yönlendirmesiyle Ankara’daki genç için akülü arabayı sağladı. Akülü arabanın tesliminde, ASFED Başkanı Yusuf Atik’e Ortopedik Özürlüler Dayanışma Derneği Başkanı Kemal Kart da eşlik etti. Arabayı kullanacak olan vatandaşımız ellerini de kullanamıyor. ASFED’in temin ettiği araba, vatandaşımızın hem eli hem ayağı oldu.


ELEVATOR WORLD TURKEY, MART-NİSAN DOSYA KONUSU ÖZEL ASANSÖR UYGULAMALARI

Dergimizin Mart-Nisan 2017 sayısının dosya konusu Özel Asansör Uygulamaları. Dosyamıza 15 Şubat tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: info@elevatorworld.com.tr