GÜNCEL HABERLER

Aralık, 2016 - Sayı 12

ROYALCERT’İN DÜZENLEDİĞİ PANELE BAKAN FARUK ÖZLÜ KATILDI

RoyalCert’in düzenlediği “Türkiye’de Asansör Güvenliği” konulu panelde konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Hedefimiz, her asansörün yılda bir kere periyodik kontrolden geçmesi" dedi. 5 Kasım 2016’da İstanbul Ataşehir’deki Marriot Hotel Asia’da gerçekleşen, “Türkiye’de Asansör Güvenliği” konulu yemekli panelin moderatörlüğünü RoyalCert Genel Müdürü Ziya Keskin yaptı. Panelde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün açılış konuşmasının ardından sırasıyla; BSTB Sanayi Ürünleri Güvenliği Daire Başkanı Erol Ferhat, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, TÜRKAK Genel Sekreter Yardımcısı Kayıhan Cabıoğlu, AYSAD Başkan Vekili Sefa Targıt, İBB Boğaziçi Yönetim A.Ş. İşletmeler Müdürü Ömer Terzi, RoyalCert Teknik Direktörü Ertürk Karatekin konuştu.


ASANSÖR TEKNİK KOMİTESİ 22 ARALIK’TA TOPLANIYOR

Kamu ve özel sektör kuruluşlarını bir araya getiren, asansör sektörünün en etkin oluşumu Asansör Teknik Komitesi (ASTEK) 22 Aralık’ta toplanıyor. Toplantıda, ASTEK bünyesinde bir alt komite oluşturulması gündeme gelecek. Bu komisyonda, Türkiye’de ilk beş sırada yer alan A tipi muayene firmalarının yer alması ve komisyonda muayene kuruluşları arasındaki farklılıklar tartışılacak. Geçtiğimiz Ekim ayında İzmir’de gerçekleştirilen Asansör Sempozyumu’nun sonuç bildirgesinde de ASTEK Asansör Teknik Komitesinin ve Bakanlık tarafından oluşturulan komisyonun işlevsel hale getirilmesi gerektiği belirtilmişti.


ASFED’İN MYK SINAVLARINA HAZIRLIK EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ne göre asansör bakım ve onarım firmalarında çalışan teknik personelin 25 Mart 2017 tarihine kadar MYK - Asansör Bakım ve Onarımcısı ve Asansör Montajcısı Sertifikalarına sahip olması zorunluluğu bulunuyor. Asansör Sanayiciler Federasyonu (ASFED), bu kapsamdaki çalışmalarına hız verdi. ASFED, Mesleki Yeterlilik Sınavları öncesi hazırlık eğitimlerini 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde BURSAD ile başlatmıştı. Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3-4 düzeyinde, ortalama 25 kişilik sınıflarda, 2 gün süreyle verilen eğitimler, İstanbul ve Denizli ile devam ediyor.


EMO, YETKİLİ MÜHENDİS BELGELEMEYE BAŞLADI

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası’nın 1-2 Nisan 2016 tarihlerinde yapılan 45. Olağan Genel Kurulu’nda, bağımsız bir Personel Belgelendirme Kuruluşu (EMBK) kurulmasına karar verilmişti. Bu çerçevede TÜRKAK’a akreditasyon başvurusu yapılarak, EMBK (EMO Personel Belgelendirme Kuruluşu) oluşturuldu. EMBK, mühendis yetkilendirme belgelerinin ve sınavlarının yapılacağı ve akredite olacağı bir yapı olarak faaliyetlerine başladı. Böylelikle EMO, yetkili mühendis belgelemeye başlamış oldu, bundan böyle Mühendis Yetkilendirme Belge sınavları ve belgeleri EMBK tarafından verilecek.


TASİAD OLAĞAN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İLERİ GRUP’DA YAPILDI

TASİAD Olağan Yönetim Kurulu toplantısı 17 Kasım 2016 Perşembe günü Teknik Komite ve Eğitim Komitesinin katılımıyla, üye firmalardan İleri Group Şekerpınar merkez binasında yapıldı. İleri Group Genel Koordinatörü Ebru İleri ve Asansör Satış Sorumlusu Dilek Öztürk, sektör ve dernek faaliyetleri konularında fikir ve görüşlerini Yönetim Kurulu ile paylaştı. Toplantı sonrasında hep birlikte İleri Group’un üretim merkezi gezildi. TASİAD, sektördeki birlik beraberliği, sinerjiyi ve etkileşimi artırmak adına bundan sonraki olağan yönetim kurulu toplantılarının, üye firmaların merkezlerinde gerçekleştirilmesini kararlaştırdı.


ETA-MELCO, İZMİR’DE ŞUBE AÇTI

1988 yılından itibaren Türkiye’de faaliyet gösteren Eta-Melco - Mitsubishi Electric Asansör, İzmir’de, kendi asansörlerinin de bulunduğu Bayraklı Tower’da ofis açtı. Böylelikle Eta-Melco - Mitsubishi Electric Asansör, teknik ofisleri haricinde, İstanbul, Ankara ve Antalya ofislerinden sonra, dördüncü şubesini İzmir’de açmış odu. Bu sayede İzmir ve çevre illerdeki mevcut ve gelecek projeler için her türlü mimari çözüm, teknik destek, yeni asansör satışı, servis ile bakım hizmetleri, vb. tam kapsamlı İzmir Şubesi tarafından verilecek.


YILIN EN İYİ YENİ GÖKDELENİ İKİ YILDIR ÇİN’DEN

Yüksek mimaride dünyanın en tanınmış ödüllerinden biri olarak bilinen Emporis Gökdelen Ödülü 2015’i, dünyanın en yüksek ikinci binası olan, Çin’deki Şangay Tower kazandı. Ödülü geçtiğimiz yıl da Pekin’deki Wangjing SOHO kazanmıştı. 632 metre uzunluktaki Shanghai Tower, Gensler Architects tarafından tasarlanan zarif sarmal silindirik şekli dahil olmak üzere birçok sebepten ötürü bu ödüle layık görüldü. Shanghai Tower aynı zamanda dünyanın en hızlı asansörüne de sahip. İkincilik ödülü, Rönesans İnşaat’ın Moskova’da geliştirdiği Evolution Tower-Evrim Kulesi’nin, üçüncülük ödülü de Milano’da bulunan II Dritto’nun (The Straight One) oldu.


EAYSAD SEKTÖRE YÖNELİK BİR TAAHHÜTNAME HAZIRLIYOR

EAYSAD (Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği), son dönemlerde gelenekselleşen Kahvaltı Organizasyonunu, 26 Kasım 2016 Cumartesi günü İzmir’de Barınak Bahçe’de gerçekleştirdi. Geniş katılımlı bu toplantıda, üyelerin ve meslektaşların birlik ve beraberlik içinde, tüm kesimin mutabık kalacağı Etik Kurallarla oluşturulacak bir Taahhütname hazırlanarak uygulanması konusunda gerekli hassasiyet gösterileceği yazılı olarak beyan edildi. . Bu bağlamda toplantıya katılamayan meslektaşları da kapsayacak şekilde ortak bir çalışma yapılarak gerekli duyuruların yapılması kararlaştırıldı.


MERİH ASANSÖR ISO 9001:2015 KALİTE BELGESİNİ TÜV’DEN ALAN İLK FİRMA OLDU

Merih Asansör, 1998 yılından beri sahip olduğu “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi” belgesinin 2015 yılında yeni versiyonunun yayınlanmasıyla eş zamanlı, Aralık ayında başlanan yönetim standartları denetim sürecini başarıyla tamamladı. Altı aylık kısa bir sürede, TÜV tarafından yapılan yeniden belgelendirme denetimi sonucunda “ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi” belgesini aldı. Merih Asansör, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini, endüstriyel kuruluşlara hizmet veren ve uluslararası düzeyde TÜV’den alan ilk firma oldu.


YTÜ DAVUTPAŞA KAMPÜSÜ’NE YATAY ASANSÖR PLANLANIYOR

Yıldız teknik Üniversitesi, öğrencilerinin Davutpaşa kampüsüne daha rahat ulaşımını sağlamak amacıyla bir raylı sistem kurmayı planlıyor. Hurriyet.com.tr’de yer alan habere göre, Davutpaşa kampüsü’ne kurulmak istenen raylı sistem projesinde yatay asansör sistemi ve akıllı durak olacak. Vagonlar ihtiyaca göre, düğmeye basıldığı zaman gidecek ve makinisti olmayacak. Aydınlatması güneş enerjisiyle sağlanacak. YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin projeye sıcak baktığını, sponsor bulunca bunu hayata geçireceklerini söyledi.


EW YILIN PROJESİ ÖDÜLÜ

Elevator World 2017 Yılın Projesi Ödülleri sonuçlandı. Dereceye giren projelerin Ocak sayısında yayınlanacağı birincilik ödüllerine: Yeni İnşaat dalında Schindler’in Avustralya Melbourne'de yer alan “Victorian Kapsamlı Kanser Merkezi”, Asansör Modernizasyon dalında Star Elevator’ün ABD San Francisco’da “The Metropolis Trust Building”, Yürüyen Merdiven Modernizasyon dalında Kone “Denver Doğa ve Bilim Müzesi”; Eğimli Asansör dalında “ Achim Hütter Danışmanlık “Jwacheon-Dong, Busan” Güney Kore; Özel Mülk Asansörleri dalında Custom Cabs tarafından Utah ABD’de yapılan proje; Özel Amaçlı Asansörler dalında ise Doppler SA tarafından Karadenizde yapılan “Maersk Petrol Kulesi”; Engelli ve Platform Asansörler dalında ise Savaria “Pasco de la Reforma V-1504 Lux VPL” projeleri layık görüldü.


ELEVATOR WORLD TURKEY, OCAK-ŞUBAT DOSYA KONUSU YÜRÜYEN MERDİVENLER VE YOLLAR

Dergimizin Ocak-Şubat 2017 sayısının dosya konusu Yürüyen Merdivenler ve Yollar. Dosyamıza 19 Aralık tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: durdane@elevatorworld.com.tr

Kasım, 2016 - Sayı 11

İZMİR ASANSÖR SEMPOZYUMU 2016’DA 26 BİLDİRİ SUNULDU

Asansör Sempozyumu ve Sergisi 2016, 13-15 Ekim 2016 tarihlerinde, İzmir’de MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde yapıldı. 447’si MMO ve EMO’ya kayıtlı delege olmak üzere yaklaşık 1.300 kişinin katıldığı Sempozyum, teknik makalelerin yanı sıra, sektörün güncel sorunlarının da ayrıntılı olarak masaya yatırıldığı bir ortam oldu. Üç gün süren sempozyumda 26 bildiri sunuldu. 9 oturum, iki panel, iki seminer, Yönetici Bilgilendirme Toplantısı ve asansör üzerine çocuk eğitimi konulu bir kurs düzenlendi.


ASFED’İN MYK SINAVLARINA HAZIRLIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Asansör Sanayiciler Federasyonu (ASFED) tarafından organize edilen Mesleki Yeterlilik Sınavları öncesi hazırlık eğitimlerinin ilki BURSAD’da başladı. Yoğun talepte bulunulan eğitim, 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3-4 düzeyinde, 25 kişilik sınıflarda, 2 gün süreyle verildi. İlki gerçekleştirilen eğitimler Federasyona bağlı derneklerin bulunduğu illerde hem Asansör Bakım Onarımcısı Seviye 3-4 ve Asansör Montajcısı Seviye 3-4 alanlarında veriliyor.


UNITED 2016 MONTREAL, BAŞARILI BİR KONGREYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Kuzey Amerika’nın üç büyük derneği olan Ulusal Asansörcüler Derneği (NAEC), Kanada Asansörcüler Derneği (CECA) ve Uluslararası Asansör Danışmanları Derneği’nin (IAEC) ortak toplantısı olan United 2016 için, 2400’ün üzerinde sektör üyesi, 19-22 Eylül tarihleri arasında Montreal, Quebec, Kanada’da bir araya geldi. Palais des Congrès de Montreal Toplantı Merkezi ve Le Westin Montreal Downtown’da düzenlenen kongre haftası, kurul toplantıları ve tebriklerle başlayıp eğitim seansları, derneğin genel iş görüşmeleri ve partilerle devam ederek 190’ı aşkın katılımcının olduğu iki günlük sergiyle sona erdi.


ETA MELCO’YA YENİ GENEL MÜDÜR

Mitsubishi Electric Corporation’ın ortaklığı ile kurulmuş olan ve dünya genelinde iş merkezi, otel, çarşı gibi görkemli yapıların asansör ve yürüyen merdiven sistemlerine imza atan ETA Melco’nun Türkiye operasyonlarını sektörün deneyimli ismi Ufuk Bayam yönetecek. ETA Melco Türkiye ofisinde 1997 yılından bu yana farklı departmanlarda görev alan ve son 6 senedir firmanın Satış ve Pazarlama Müdürü olarak çalışmalarını yürüten Ufuk Bayam, şirketin yeni Genel Müdürü oldu.


POLONYA’DAKİ EURO-LIFT VE LOKUM EXPO BAŞARIYLA SONA ERDİ

İki yıllık aranın ardından Targi Kielce’deki EURO-LIFT Fuarı, bir kez daha asansör sektörü firmaları ve gayrimenkul yönetim ve bakım şirketleri için bir vitrin oldu. 18 – 20 Ekim tarihleri arasında yapılan fuarlara yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Türkiye’den Aspar, Has Asansör ve Sanel’in katıldığı Fuara 18 ülkeden 108 katılımcı yer aldı. Bu yılki Uluslararası Asansör Fuarı EURO-LIFT’e ilk kez Gayrimenkul Bakım ve Hizmetleri Fuarı LOKUM EXPO da eşlik etti.


MAKTEK AVRASYA 2016’DA 1.300’ÜN ÜZERİNDE MAKİNE SATILDI

MAKTEK Avrasya 2016, 11 – 16 Ekim 2016 tarihlerinde, İstanbul TÜYAP’ta yapıldı. Dünya makine devlerini “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği” sloganıyla buluşturan 65 ülkeden ve 71 ilden 60 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı. Yeni sanayi devriminin öncü makinelerinin ilk kez sergilendiği fuarda, 30 uzman isim tarafından 1.200 dakika boyunca “Endüstri 4.0” konuşuldu. MAKTEK Avrasya 2016 Fuarında 1.300’ün üzerinde tezgâh ve makine satışı ile 1 milyar liralık iş hacmine ulaşıldı.


2.260 FT UZUNLUĞUNDAKİ “YÜRÜYEN GEZİ MERDİVENİ” ÇİN’DE AÇILIYOR

Aralarında İngiliz Daily Mail’in de bulunduğu birçok habere göre şu anda 2.260 ft uzunluğunda olan ve “dünyanın en uzun gezi merdiveni” olarak ilan edilen merdivenin ikinci aşaması Çin merkezinde bulunan Enshi Grand Canyon’da 1 Ekim’de açıldı. 5,26 milyon dolarlık taşıt, yolcularını yaklaşık 18 dakikada dik bir tepeden aşağı indiriyor ve saatte 7.300 kişi taşıyabiliyor. İkinci aşamanın açılışı, Ekim ayı Golden Week tatili ile aynı zamana denk geldi. 1-7 Ekim tarihleri arasında, beklenildiğinin de üstünde, toplam 70 bin turist yürüyen merdiveni kullandı.


WITTUR’UN AVRUPA GENEL MÜDÜRÜ GEOFFROY DURANDET OLDU

Wittur, 19 Eylül 2016 tarihi itibariyle Geoffroy Durandet’nin yeni Avrupa Genel Müdürü olarak görevlendirildiğini açıkladı. Wittur’daki yeni görevinde Durandet, Avrupa Satış ve Operasyonlarından sorumlu olacak ve Wittur’un Avrupa kıtasındaki büyümesini teşvik edecek. Durandet, Fransa Centrale-Supelec’ten Elektrik Mühendisliği Yüksek Lisansının yanı sıra ABD, Harvard İşletme Fakültesi MBA derecesine sahip.


CNR EMLAK 2016 FUARI’NDA ORTADOĞULU YATIRIMCILAR AĞIRLANACAK

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden gayrimenkul sektörünün aktörleri, 17-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek “Emlak 2016 – 4.Emlak Yatırım Projeleri ve Finansmanı Fuarı” ve fuar kapsamında gerçekleştirilecek “CNR İstanbul Gayrimenkul Zirvesi” ile CNR EXPO’da buluşuyor. CNR İstanbul Gayrimenkul Zirvesi’ne, Ortadoğu’dan emlak-inşaat sektörünün aktörlerini çekmeyi hedefleyen CNR Holding, Ortadoğu’dan gelen sektör temsilcilerini ve Körfez medyasını organize ettiği toplantıda ağırladı.


LIFTECH EXPO, ŞUBAT’TA YAPILACAK

Cidde Suudi Arabistan’da, Cidde Forum ve Etkinlik Merkezi’nde gerçekleşecek olan LifTech Jeddah 2017 Expo için 9-12 Şubat 2017 tarihleri belirlendi. Bölgesel asansör ve yürüyen merdiven fuarı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı kapsıyor ve Hindistan, Mısır, Çin ve Türkiye’den uluslararası ülke pavilyonlarını da barındıracak. Vista Trade Fairs, inşaat ve mühendislik alanlarından 200 katılımcı ve 15.000 ziyaretçi ağırlamayı planlıyor.


YÜKSELEN JENERASYON ASANSÖR GRUBU BİR ARAYA GELDİ

Kendilerini Yükselen Jenerasyon Asansör Grubu olarak adlandıran ekip, dördüncü kez bir araya geldi. Liderliğini Latif Dallı’nın yaptığı grup üyeleri: Alpay Aytürk, Bülent Özlemiş, Cem Kapukaya, İİbrahim Tiftik, İbrahim Yılmaz, İsmail Kosovalı, Kadir Gülsuyu, Latif Dallı, Mete Metin, Murat Acar, Murat Camgöz, Seyfullah Köksal, Yohan Özyürek.


ELEVATOR WORLD TURKEY, OCAK-ŞUBAT DOSYA KONUSU YÜRÜYEN MERDİVENLER VE YOLLAR

Dergimizin Ocak-Şubat 2017 sayısının dosya konusu Yürüyen Merdivenler ve Yollar. Dosyamıza 19 Aralık tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: durdane@elevatorworld.com.tr

Ekim, 2016 - Sayı 10

ASFED SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN GÜNDEMLERİNİ MASAYA YATIRDI

Asansör Sanayicileri Federasyonu’nun (ASFED) Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı 23 Eylül 2016 tarihinde TASİAD'ın ev sahipliğinde, İstanbul Titanic Business Kartal Hotel’de yapıldı. Federasyona üye 11 dernek başkanının katıldığı toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul Sanayi İl Müdürlüğü Şube Müdürü Şevki Şarlıoğlu, piyasa gözetimi ve denetimi (PGD) konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Toplantıda, MYK’nın Mesleki Yeterlilik Sınavı ve EN-81-20 standardı için eğitim verilmesi, Yapı Denetim Kuruluşları Derneği ile asansör kuyusu konusunda görüşülmesi kararlaştırıldı.


ANASDER’den TS EN 81-20/50 STANDARDI EĞİTİMİ

Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER), TS EN 81-20/50 Standardına ilişkin bir eğitim düzenledi. 7 Eylül 2016 tarihinde, Ankara’da Green Park Hotel’de yapılan eğitimi Serdar Tavaslıoğlu sundu. Serdar Tavaslıoğlu, “Standartlarla gelen belirgin değişiklikler” konulu eğitimini, yeni standartlara sektörü hazırlamak amacıyla hazırladı. Eski standart ile yeni standart arasındaki farklılıkların tartışıldığı seminer, karşılıklı soru cevaplarla devam etti.


İNGİLTERE ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU

İngiltere Asansör ve Yürüyen Merdiven Teknolojileri Sempozyumu 21-22 Eylül 2016 tarihlerinde Northampton’da yapıldı. Bu yıl altıncısı düzenlenen etkinliğe Asansör ve ve yürüyen merdivenlere dair alanında uzman birçok akademisyen ve mühendis bildirilerine dair sunumlar gerçekleştirdi. Detaylı bilgiye www.liftsymposium.org sitesinden ulaşabilirsiniz.


ASANSÖR SEMPOZYUMU 2016’NIN TASLAK PROGRAMI HAZIRLANDI

TMMOB Elektrik Mühendisleri ve TMMOB Makina Mühendisleri Odaları tarafından İzmir Şubeleri yürütücülüğünde düzenlenen Asansör Sempozyumu 2016’nın ana teması “Yapı ve Asansör” olarak belirlendi. 13-15 Ekim 2016 tarihlerinde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilecek Asansör Sempozyumu ve Sergisi’nde 9 oturumda 26 bildiri sunulacak. İzmir’de sektörün önde gelen kuruluşlarını bir araya getirecek olan etkinlikte ayrıca “Yapı ve Asansör” ve “Asansör Periyodik Kontrolleri” konulu iki panel, “Asansör Kumanda Sistemleri Genel Kavramlar” ve “Hidrolik Asansörlerde Güç Ünitesi Tasarımı, Valf Seçimi ve Isı Problemleri” konulu iki seminerin yanı sıra ilköğretim çağındaki çocukların “Güvenli Asansör ve Yürüyen Merdiven Kullanımı”na yönelik eğitim gerçekleştirilecek.


HEILBRONN AVRUPA ASANSÖR KONGRESİ

Heilbronn Avrupa Asansör Kongresi 2016, 11-12 Ekim’de Almanya’nın Heilbronn kentinde gerçekleştirilecek. Heilbronn Teknik Akademi çatısı altında gerçekleştirilen Kongrenin, bu yıl da önemli akademik bildiriler içermesi bekleniyor. Bu yıl yedinci kez düzenlenecek etkinliğe ilişkin bilgihttp://tah.hs-heilbronn.de/englishtah/index.php sitesinde yer alıyor.


EURO-LIFT 2016 POLONYA FUARI

EURO-LIFT, Polonya'nın Kielce kentinde 18-20 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yıl dördüncü kez düzenlenecek fuarda Elevator World yayın grubu olarak yer alacağız. Türkiye’den de katılımcı ve ziyaretçilerin yer alacağı fuar hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.targikielce.pl/adresinden ulaşabilirsiniz.


MAKTEK AVRASYA 2016

MAKTEK Avrasya 2016, 11-16 Ekim tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde sergilenecek. Makine ve takım tezgahları sektörlerini temsil eden iki büyük meslek örgütü MİB ve TİAD desteğinde düzenlenen MAKTEK Avrasya 2016, “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği” sloganıyla 14 salon, 120 bin metrekare alanda düzenlenecek. Organizasyonun 1,5 milyar dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor.


HYUNDAI ELEVATOR, AVRUPA’YA TÜRKİYE’DEN AÇILIYOR

2010 yılında Türkiye’ye güçlü bir giriş yapan Kore devi Hyundai Elevator; Türkiye’de yatırım yapma kararını, imzaladığı ortaklık anlaşması ile bir adım ileriye taşıyarak şirketin yüzde 51 oranındaki çoğunluk hissesine sahip oldu. Hyundai’nin Kore, Çin ve Hindistan dışındaki en yüksek başarı grafiğini ülkemizde yakalaması bu kararda etkili oldu. Ortaklık sonrası faaliyetlerine Hyundai Elevator Türkiye olarak devam eden firma, dış pazarlarda daha da aktif yer alarak önümüzdeki dönemlerde faaliyet alanını genişletmeyi hedefliyor.


TASİAD KARTAL KAYMAKAMINA OKUL PROJESİNİ AKTARDI

TASİAD, Asansör Meslek Okulu kurma hedefini hızla gerçekleştiriyor. Bunun için 25 Mayıs 2016 tarihinde Ankara Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nü, 23 Haziran’da Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci'yi ziyaret eden TASİAD, 1 Eylül’de de Kartal Kaymakamı Cemil Aksak ile görüştü. TASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Gökhan ile Başkan Vekili ve aynı zamanda TASİAD Eğitim Komitesi Başkanı Betül Yılmaz’ın bulunduğu toplantıda Kartal Kaymakamı Cemil Aksak’a TASİAD tarafından kurulması hedeflenen Asansör Meslek Okulu hakkında bilgi verildi.


ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASINDA ASANSÖR MEVZUATI KONUŞULACAK

İlk kez 2014 yılında düzenlenmeye başlanan Ürün Güvenliği Haftasının üçüncüsü bu yıl Türkiye genelinde 10-16 Ekim 2016 tarihlerinde kutlanacak. Hafta kapsamında 81 ilde, en az iki okulda ürün güvenliği konusunda seminerler düzenlenecek ve çeşitli promosyon malzemeleri dağıtılacak. Okullarda, Sanayi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı asansör animasyon filmi ile kamu spotları izletilecek. İzmir, Giresun, Ordu, Samsun ve Elazığ’da asansör mevzuatına ilişkin seminerler verilecek.


ELEVATOR WORLD TURKEY, KASIM-ARALIK DOSYA KONUSU KONTROL PANELLERİ VE HABERLEŞME SİSTEMLERİ

Dergimizin Kasım-Aralık sayısının dosya konusu Kontrol Panelleri ve Haberleşme Sistemleri. Dosyamıza 17 Ekim tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76 - email: durdane@elevatorworld.com.tr

Eylül, 2016 - Sayı 9

THYSSENKRUPP ASANSÖR TÜRKİYE, YENİ EĞİTİM MERKEZINİ İSTANBUL’DA HAYATA GEÇİRİYOR

Thyssenkrupp Asansör Türkiye, eğitimli insan kaynağı yetiştirmeye yönelik faaliyetlerini İstanbul’da hayata geçireceği eğitim merkezi ile sürdürüyor. Asansör ve yürüyen merdiven simülatörlerinin de yer alacağı eğitim merkezinde beyaz ve mavi yakalı çalışanların yanı sıra iş ortakları da eğitim alacak. Thyssenkrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip 6 katlı bir binayı, şirketin eğitim merkezine dönüştürmek üzere çalışmaya başladıklarını söyledi.


TASİAD, YTÜ ÖĞRENCİLERİNE SEMİNER VERDİ

TASİAD, 12 Ağustos 2016 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’nde, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğrencilerine sektörün tanıtımını içeren bir seminer düzenledi. Seminerde, TASİAD Başkan Yardımcısı ve Eğitim Komitesi Başkanı Betül Yılmaz, TASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Nijat Akdemir ve TASİAD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ertan Koşar konuştu. Betül Yılmaz, seminere katılanları, sektörü daha detaylı tanımaları için 22-25 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak olan Avrasya Asansör Fuarı’na davet etti.


WITTUR’DAN YENİ ÜRÜN

Wittur Electric Drives GmbH, 20 Temmuz’da, yüksek asansörlerin modernizasyonu için yeni bir tahrik makinesi olan WGG 29 makinesinin üretilmeye başlandığını duyurdu. Bu yeni senkronize yüksek etkinliği olan dişlisiz motor, maksimum 5000 kg ağırlık ve maksimum 5 m/s hızla (2:1 halat ayarıyla) üstün bir performans sunuyor. WGG 29 tarafından getirilen büyük yenilik, makine dairesine ulaşılabilirliğin ve alanının sınırlı olduğu durumlarda yüksek asansörün kolay bir şekilde değiştirilmesine yönelik çözüm sunan konuttan ayrılmış tasarımıdır. Kurulamadığı durumlarda WGG 29, 800 mm genişliğinde standart bir kapı ile hareket ettirilebilir.


YAPI SEKTÖRÜ ANKARA VE İZMİR’DE BULUŞUYOR

Bölgelerinin en büyük fuarları olan 29. Yapı Fuarı – Turkeybuild Ankara 20 - 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Congresium, ATO Kongre ve Sergi Sarayı’nda, 22. Yapı Fuarı – Turkeybuild İzmir ise 3 –6 Kasım 2016 tarihleri arasında, yeni fuar alanı fuarizmir’de sektör profesyonellerini bir araya getirecek. Artan üretim ve hareketlenen yatırımlarla 2016 yılı ilk çeyreğinde %6,6 büyüyen inşaat sektöründeki olumlu gidişattan dolayı fuara yoğun ilgi bekleniyor. YEM Fuarcılık tarafından, İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenen Yapı Fuarları – Turkeybuild, hem katılımcılarına hem de ziyaretlerine sunduğu fırsatlarla, sektörün en büyük ve etkin buluşmalarını oluşturuyor.


ELEVATOR WORLD 2016 FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

ELEVATOR WORLD’ün Dördüncü Yıllık Fotoğraf Yarışması’na dünyanın dört bir yanından 200 aday katıldı. Online olarak oy vermek isteyen binlerce kişi, 66 finalist arasından yedi kategoride kazananları belirlemek üzere fikirlerini sundu. EW yarışmasının dördüncü yılında da yine güçlü adaylar vardı. Tüm nitelikli fotoğraf gönderimleri www.elevatorworld.com/photocontest adresindeki özel bir galeride yayımlandı. EW Ailesi olarak, fotoğraf göndererek yarışmaya katılan veya bu fotoğraflara oy veren herkese teşekkürlerimizi sunarız.


PRYSMIAN GROUP TÜRKİYE’DEN ÜCRETSİZ ONLINE KABLO EĞİTİMİ

Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün liderlerinden Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye’nin kablo sektöründe çalışanların bilgi seviyesini yükseltmek amacıyla, 2015 yılının Aralık ayında hayata geçirdiği Online Kablo Eğitimi her geçen gün daha fazla kişiye ulaşıyor. “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişiminin önemli ayaklarından birini oluşturan Online Kablo Eğitimi’ne; öğrenciler, akademisyenler, öğretmenler, elektrik mühendisleri, elektrik teknisyenleri, elektrik teknikerleri, proje tasarımcıları ve distribütörler başta olmak üzere çok geniş bir kitle, dilediği zaman www.prysmiangroup.com.tr adresinden ücretsiz olarak katılabiliyor.


SOCAR TOWER, ENR’NIN “EN İYİ OFİS” ÖDÜLÜNÜ ALDI

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) Dergisi tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenerek 5 kıtada yer alan 15 ülkeden 18 projenin değerlendirildiği ENR Ödülleri kazananları açıklandı. İnşası Tekfen İnşaat tarafından gerçekleştirilen Azerbaycan'ın en yüksek ve en teknolojik binası olan SOCAR Tower, ENR Global Best Projects Ödülleri’nde “Yılın En İyi Uluslararası Ofis Binası Projesi" seçildi. Socar Tower’ın aldığı ödül, 2015 yılında Baku Olimpiyat Stadı ile "En İyi Stadyum Projeleri" kategorisinde alınan ödülün ardından Tekfen İnşaat’ın ikinci ENR ödülü oldu. Göklere yükselen kıvrımlı, zarif şekli ile bir ateş yalını andıran SOCAR Tower, 40 bin 515 metrekare alanda 200 metre yüksekliğe ulaşıyor.


CTBUH KONFERANSINDA ASANSÖR SEKTÖRÜNE AİT SUNUMLAR YER ALACAK

17-21 Ekim’de Çin’in üç güney bölgesinde düzenlenecek olan Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Konseyi (CTBUH) 2016 Şehirlerden Mega şehirlere konferansında, ilk gün başta Shenzhen’de olmak üzere asansör sektörüne ait sunumlar yer alacak. Sunumlar arasında, thyssenkrupp Global Yüksek Bina Ürün Yaşam Ömrü Yönetim Müdürü Karl-Otto Schoelkopf’nın yapacağı “Her İki Boyutta Etkin İnsan Taşıma İçin Yeni Yaklaşımlar”; KONE Konsept ve Dizayn direktörü Timo Tiainen’in yapacağı “Dijital Teknolojilerle Duygusal Dizayn”; ve Otis Global Büyük Projeler Üst Düzey Başkan Yardımcısı Bora Gülen’in yapacağı “İnformatif Tasarım – Dijital Çağda Kişiselleştirilen Asansörler” yer alıyor.


MITSUBISHI ELECTRIC TAYLAND MRT’YE 174 ÜNİTE TESLİM ETTİ

Mitsubishi Electric, Bangkok’u banliyö bölgelerine bağlayan Büyükşehir Hızlı Ulaşım (MRT) Mor Hat kapsamında sekiz istasyon, bir yönetim ofisi, bir işlem kontrol merkezi ve araç park alanlarına, 49 asansör ve 125 yürüyen merdiven teslim etti. Sipariş, biniş alanında kimse olmadığında hızı aşağıya çeken sensörler aracılığıyla enerji tasarrufu sağlayan ağır hizmet taşıyan merdivenlerden ve gürültü ve titreşimi azaltmak için enerji tasarruflu kalıcı mıknatıslı motor kullanan dişlisiz çekim makinelerine sahip asansörlerden oluşuyor. Tüm ürünler, Mitsubishi Elevator Asia Co., Ltd. tarafından üretildi.


MERİH ASANSÖR ISO 9001:2015 KALİTE BELGESİNİ TÜV’DEN ALAN İLK FİRMA OLDU

Merih Asansör, 1998 yılından beri sahip olduğu “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi” belgesinin 2015 yılında yeni versiyonunun yayınlanmasıyla eş zamanlı, kendi bünyesinde revizyon çalışmalarına hız verdi. Firma, 2015 yılı Aralık ayında başlanan yönetim standartları denetim sürecini başarıyla tamamladı. Dinamik bir geçişle birlikte altı aylık kısa bir sürede, TÜV tarafından yapılan yeniden belgelendirme denetimi sonucunda “ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi” belgesini aldı. Merih Asansör, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini, endüstriyel kuruluşlara hizmet veren ve uluslararası düzeyde sektöründe öncü kuruluş olan TÜV’den alan ilk firma oldu.


LEVENT AKDEMİR'DEN BASIN MENSUPLARINA TEKNE GEZİSİ

Metroplast Genel Müdürü Levent Akdemir, sektörümüzün basın mensuplarını kendi teknesinde ağırlayarak muhteşem bir Adalar gezisi düzenledi. Geziye Elevator World Turkey Dergisi'nden Bülent Yılmaz, Asansör Vizyon dergisinden Özhan Şerefli, Cem Öztürk ve Abdurrahman İçme katıldı. Metroplast Genel Müdürü Levent Akdemir’e ve İşletme Müdürü Adil Şencan’a göstermiş olduğu misafirperverlik ve ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz.

Ağustos, 2016 - Sayı 8

YENİ ASANSÖR YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını hazırladığı Asansör Yönetmeliği 2014/33/AB, 29 Haziran2016 tarihli, 29757 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Asansörler ve asansörlere ait güvenlik aksamlarına ilişkin gerekleri, bunların piyasaya arzı ve denetimini düzenleyen yönetmeliğin amacı şöyle açıklandı: Asansörler ve asansörlere ait asansör güvenlik aksamlarının karşılamaları gereken temel sağlık ve güvenlik gereklerini, bu ürünlerle ilgili piyasaya arz koşulları ile piyasa gözetimi ve denetimi esaslarını belirlemek.


ELEVATOR WORLD TURKEY, EYLÜL-EKİM SAYISINDA İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNA ODAKLANIYOR

Dergimizin Eylül-Ekim sayısının dosya konusu İş Güvenliği. Dosyamıza 15 Ağustos tarihine kadar katılım gösterebilirsiniz. Editöryel anlamda katılım ve detaylı bilgi için EWT Yazı işlerini arayabilir veya e-mail ile irtibata geçebilirsiniz. Tel: +90 (216) 348 48 76, e-mail: durdane@elevatorworld.com.tr


SEMATİC YENİ ADRESİNE GEÇTİ

Geçtiğimiz aylarda Sematic’in Wittur ile birleşmesinden sonra Sematic Türkiye de Wittur bünyesine geçmişti. Bu gelişmeyle Sematic’in adresi de değişti. Sematic Türkiye, bundan sonra Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Wittur merkezinden sektöre hizmet verecek.


HYUNDAI ELEVATOR, STFA GRUBU İLE ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALADI

Hyundai Elevator, STFA Grubu ile ortaklık anlaşması imzalayarak, Türkiye’de yatırım yapma kararını bir adım ileriye taşıdı. Bu anlaşmayla Hyundai Elevator Co. Ltd., şirketin yüzde 51 oranındaki çoğunluk hissesine sahip olurken, HMF Hyundai Asansör’ün adı Hyundai Elevator Türkiye oldu. Hyundai Elevator, ileride ülkemizde üretim yapmayı da kapsayan bu yatırımla birlikte Türkiye’yi, çevre ülkeleri yönetecek bir merkez olarak konumlandırmayı hedefliyor.


THYSSENKRUPP, ASANSÖRLERİNİ 246 METRELİK KULEDE TEST EDECEK

Thyssenkrupp Asansör’ün Almanya’nın Rottweil şehrinde inşa ettiği test kulesinde çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. 246 metre yüksekliğindeki kulede, asansörlerin en zorlu koşullarda test edileceği 12 adet asansör kuyusu yer alıyor. Ziyaretçileri seyir terasına taşıyacak, tamamen cam kuyu içinde hareket eden bir asansörün de bulunduğu kulenin Mayıs 2017'de açılması planlanıyor.


ORONA, AVRUPA’DAKİ EN YENİ ALIMLARINI AÇIKLADI

Hernani, İspanya merkezli Orona, Krakov, Polonya’dan Krakdzwig ve Leira, Portekiz’den Estrela Elevadores olmak üzere bu yıl dördüncü ve beşinci firmasını alarak, daha önceki alımlarla birlikte Avrupa’daki ayak izini daha da genişlettiğini açıkladı. Kradzwig, 2002’den bu yana firmanın yetkili Polonya distribütörlüğünü yapıyor ve 65 çalışanıyla birlikte Krakov’da oldukça büyük bir pazar payına sahip. Estrela ise Orona’nın bakım portföyüne 500 asansör getirecek ve Orona’nın Portekiz’deki beşinci alımı.


İSTANBUL AND OFİS KULESİ TAMAMLANDI

İstanbul’daki AND Office Kulesi tamamlandı. Bölünmüş bir tasarıma sahip olan 110 m uzunluğundaki bina, finans semti Kozyatağı’nda bulunuyor. Mimari projesi HPP International İstanbul Ofisi tarafından hazırlanan binada 26 kattan oluşuyor. HPP’nin Türkiye’de tamamladığı ilk büyük proje olan AND Ofis, Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik Platinum sertifikası aldı. Bina ayrıca Cityscape ve Avrupa ve Uluslararası Mülkiyet Ödülleri’nde de toplam altı ödül kazanmıştı.


YENİ ELEVATOR WORLD TURKEY UYGULAMASI MAĞAZALARDA

ELEVATOR WORLD Turkey Dergisi olarak birinci yıldönümümüzde, Dergimizi Appstore ve Google Play uygulamalarına taşıdık. Bu uygulama sayesinde dergimizi Appstore ve Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirip okuyabilirsiniz. Böylelikle sadece Elevator World Turkey dergisini değil, yayın grubumuzdaki diğer ücretsiz dergileri de okuma imkânına sahip oluyorsunuz.


KARABÜK BELEDİYESİ TEPEYE ASANSÖR YAPTIRDI

Karabük Belediyesi, kentin yüksek kesimlerindeki üç mahallede yaşayanların ulaşımını kolaylaştırmak için daha önce yaptırdığı iki asansör ve bir yürüyen merdivenden sonra, şimdi yan yana olan iki mahalle için asansör yaptırdı. Ergenekon Mahallesi ve Yeşil Mahalle’de yaşayanların, yaklaşık 100 metre uzunluğundaki merdivenleri çıkmakta zorlanması üzerine Karabük Belediyesi 27 metre yükseklikte, 11 ve 16 kişi kapasiteli asansör kule yaptı. Proje 400 bin liraya mal oldu.