Wee Expo 2018 Çin Fuarı

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2018 Peng Jie, EW Çin Yazdır

Son trendler Şangay’da düzenlenen 13'üncü WEE Expo’da sahnedeydi.

Çin ekonomisi devlet ve özel yönetimleriyle hızlı bir büyümeden, devlet teşvikiyle yüksek kalitede gelişme odaklı yeniliğe ve üstün verimliliğe geçiş yapıyor. Bu durum ülkenin hem ulusal ekonomiyi sağlamlaştırdığı hem de küresel ekonomiye daha istikrarlı ve sürdürülebilir şekilde katkıda bulunduğu anlamına geliyor. Çin’deki asansör endüstrisinin gelişimi bu dönüşümü yakından takip etmiş gibi görünüyor. Ancak, durgun kentleşme süreçlerini ve ülke çapındaki eski kurulumları yenilemek adına giderek artan modernizasyon ihtiyacını düşünürsek, düşen büyüme oranına rağmen halen büyük bir piyasayı elinde tutuyor. CTBUH tarafından yapılan bir çalışmaya göre, dünyadaki asansör ve yürüyen merdivenlerin %40’ı 2020 itibariyle Çin’de olacak. Bu durum inanılmaz ve gerçekten cezbedici.

13'üncü Dünya Asansör & Yürüyen Merdiven Fuarı (WEE Expo) 8-11 Mayıs tarihleri arasında Şangay’da bulunanUlusal Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşti. Katılımcılar 20’den fazla ülke ve bölgeden geldiler. İstatistikler 2016 yılında %5’lik bir büyüme oranıyla 780,000 ünitenin üretildiği ve kullanımdaki asansör sayısında ise %17,6 büyüme oranıyla 5 milyon üniteye ulaşıldığını göstermektedir. 2017’in sonunda ise ülke çapında kullanımda olan asansör sayısının 5 milyon 627 bine ulaştığı görülmektedir. Sektör çalışanları, iş adamları, iş kadınları ve profesyoneller teknoloji ve yenilik hakkında bilgi edinmek, bağlantılarını güçlendirmek, bir araya gelmek ve bu meşhur modern şehirde değişimleri keşfetmek için burada tekrar buluştu.

EW Muhabiri olarak etkinliğin başlangıcı olan Ağustos 1996’dan itibaren tüm 13 WEE Expo fuarlarına katıldım ve 1998’den beri de ELEVATOR WORLD için tüm fuar makalelerini kaleme aldım. 20 yılı aşkın EW misyonunu üstlenmek bana Çin’deki başarılı firmaların habercisi niteliğinde, stantlarda yıllar içerisinde oluşan önemli değişimleri görme fırsatını sundu. Kasım 1998’de Pekin’de kurduğu küçük standında Şangay BST kurucusu Zhu Xiaodi ile ilk kez karşılaştım. Göz alıcı mavi harflerin sarı duvarlar üzerine yazılı olduğu dikdörtgen biçiminde bir stanttı. O günden beri Şangay BST dünya çapında 79 ülkeden ve bölgeden yaklaşık 300 müşterinin sevdiği küresel bir marka oldu.

Birinci gün, Mayr Genel Müdürü Hand Eberle görüşmek için beni standına davet etti. Asansör güvenliği ile alakalı derin kaygılarından bahsetti. Ben de kendisinin duyduğu endişeyi paylaşıyorum. Zira, sektörümüzde özellikle şirketler arasında aşırı bir fiyat rekabeti olduğundan güvenlik faktörünü de giderek ticarete dökmüş durumdalar. “Bence bu furya hem asansör üreticilerine hem de kullanıcılarına büyük zararlar doğurabilir.”

Önceki kazalarda görülen güvenlik sorununun tüm asansör sektörüne zarar verdiğini hatırlatarak, üreticiler ve bina sahipleri bundan ders çıkarmalı dedi. 2017’deki ülke çapındaki girişimlerle asansör kaynaklı kaza sayısı, %50’si alan bazlı, %12,5’i ise donanımdaki güvenlik cihazlarının arızasından veya aksaklığından dolayı olmak üzere 56’ya düştü. Asansör endüstrisinin tümünde güvenliğin öncelikli ve birincil hedef olarak görülmesini sağlayacak yollar elbette vardır.

İkinci gün, EW, Çin’in eğimli asansör işinde öncü isim olan Suzhou Rhine Asansör tarafından bir seminere davet edildi. Birçok kez Yılın EW Projesi Ödülü’nü almış, geçtiğimiz günlerde de Macao’da Taipa Evleri - Müze Yaya Sistemi ile (EW Ocak 2018) ödüle layık görülmüştü. Jiang Liming ve mühendislik ekibi bu kurulumlara olan talep arttıkça eğimli asansör ihtiyacındaki potansiyel müşterilerle çalışmaya devam ediyor.

VR & VR Ziyaretçileri için Bilgi: Yapay zeka modelleri ve sanal gerçeklik ekranları veya başlıkları yaygın kullanım alanı elde etmeye başladı.

Onlarca senedir, asansör ve parça üreticilerinin stantları önemli değişikliklere uğradı ve sergilenen tam uzunluktaki asansör kuyu ayarları ile büyük makineler azaldı. Bunun yerine, yapay zekâ (AI) modelleri ve sanal gerçeklik görüntü ekranları veya başlıklar yaygın kullanım alanları elde etmeye başladı. Bunlar, ziyaretçilere ve misafirlere camdan bir asansör kuyusunda asansör kabini aşağı ve yukarı hareket ettikçe bir yolcunun değişen manzarasını veya uçan bir drone aracılığıyla kuş bakışı görmesini sağlıyor.

Bugünün Fuar faaliyetini ele alma yaklaşımı sürdürülebilir gelişmeye karşı girişimleri kapsıyor. Ortak kaderi paylaşan samimi bir topluluk inşa etme yolunda, ev sahibi ülkenin mevcut uluslararası desteğine paralel olarak yeşil çözümlerle kaynakları korumaya yönelik ilginin fazlalaştığını görmek çok güzel. İtalyan astronot Samantha Cristoforetti’nin dediği gibi uzaydan dünyaya bakarken “... bizler bir insan ailesi olarak bu gezegende geçici değil kalıcı bir varlık olmak istiyorsak birbirimize kenetlenmeliyiz.”

Gerçekten de bizler çeşitli kültürlerin, çoklu etnik grupların, farklı renklerin, dinlerin ve sosyal sistemlerin olduğu zorlu bir gezegende yaşıyoruz. Ancak farklı ülkelerden insanlar aslında birbirine oldukça yakın, bağlı, samimi bir toplumun üyesi. Küresel asansör endüstrisinin dünyanın ekolojik sağlığını ve insan ihtiyaçlarını daha verimli bir şekilde nasıl dengeleyebileceğiyle ilgili zorlukları aşmak için bazı Çinli asansör üreticileri diğer iş alanlarından (örn, inşaat) proje üstlenicileri ile birlikte kent yapılaşmasında gerekli bir rol oynamaya başladı. Daima sürdürülebilir ve çevre dostu çözümlere odaklanarak, Jakarta, Endonezya ve Bangkok gibi canlı şehirlerde yeni binalar için dikey ulaşım sağlıyor ya da çatışmadan zarar görmüş Asya ülkelerinde bulunan evleri onarmada yerlilere yardım ediyor veya Afrika ve Güney Amerika’da gelişmekte olan ülkelerin altyapı sistemlerini kuruyorlar.

Daha fazla sayıda insan kendi evini almaya başladıkça, konut asansörleri Çin’de iyi bir piyasa alanı edindi. Bazı katılımcılar stantlarında evler ve villalar için dikey ulaşım ekipmanları hizmet sağlayıcılarını tanıttı. Kendinden emin ve oldukça tecrübeli bir şekilde ziyaretçilere nesnelerin interneti aracılığıyla görülebilen (hatta çalıştırılabilen) kurulum modelleri gösterdi. Kapı panellerine sabitlenmiş kabin çalıştırma panellerinden birkaçını izlemek için durduğumda, genç bir katılımcı “gerçek kurulumda hiç pratik değil, ama gösterim amaçlı geçici bir çözüm” şeklinde konuştu. Benzer işler, harici kuyulu asansörlerin bağlantısı dâhil modernizasyon projelerinde de görülüyor. Büyük küçük bazı asansör şirketleri kent yaşamını kolaylaştıran bu tür fikirleri tanıttı. Küçük asansör firmaları teklifi kazanmak adına daha esnek olabiliyor. Örnekse, bir müteahhit yaşlıların oturduğu bir binaya, malzemeyi kendisi almak koşuluyla kullanıcıların kira ücretleriyle ödenecek bakım masraflarından ve yerel yönetimin kazancından ufak bir pay alarak asansör kurabilir.

Geçmiş WEE stantlarının aksine, birçok otomatikleştirilmiş ve yapay zekâ kontrollü ürün serileri ve makineler bazı salonlarda sergilendi. Hızlı gelişen yapay zekâ teknolojileri, kaynaklama, sac levha işlem malzemeleri veya robotları, malzemeleri özel müşteri ihtiyaçlarına göre ayarlayabilir.

Çin tabanlı asansör parçaları tedarikçisi Ningbo’nun standında, kullanıcılar için detaylı özellikleri ve her bir parçanın renkli bir fotoğrafını içeren titizlikle hazırlanmış asansör parçaları katalogunu görünce şaşırmıştım. Neredeyse bir Hauer (Alman yedek parça tedarikçisi) kitapçığı kadar iyiydi. Stant tezgahının arkasındaki bu genç insanların özgüvenli ifadelerinden ve çalışma yöntemlerinden, Çin’de ve dünya çapında umut vadeden bir gelecek gördüm. EW Kurucusu William C. Sturgeon’un hep dediği gibi “Fotoğraflar kelimelerden daha çok şey anlatır.” Yani, fuar salonlarının içinde ve dışında çekilen tüm fotoğrafların konuşmasına izin verin.

Bir sonraki WEE Expo 6-9 Mayıs 2020 tarihinde Şangay’da düzenlenecek. Gelişmeler için en.elevator-expo.com adresini ziyaret edin.