Özel Konut Asansörleri: Özel Asansör Parlak Bir Başarı

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Andy Darnley, Nationwide Lifts Yazdır

CORNWALL-ON-HUDSON, NEW YORK

Şekil zorlukları beraberinde getirdi, ancak dört patent başvurusu benzersiz ev asansöründen kaynaklandı.

New York’un Hudson Vadisi, ağaçlı tepeler arasına sokulmuş çekici bir kasaba ve köylerden oluşan baş döndürücü bir nehir manzarasına sahiptir, binicilik ahırlarından ve bot iskelelerinden iki adım mesafede rüya evlerle bezenmiş doğal bir harikalar diyarıdır. Birçok insan, yaşam tarzı nedeniyle buraya çekilir, ancak tam içine girdinizde konu tamamen manzaradır. Bu mimari ev cevherinin sahipleri, kesinlikle bu şekilde düşünmektedir. Çatı taraçasına çıkan ziyaretçiler manzaradan oldukça etkilenirler; nazikçe akan Hudson Nehri ile ayrılmış gür, yeşil bir manzara bulunur.

Dört kattan oluşan evin alt katında misafir alanı, ikinci katta yemek ve yatak odaları, üçüncü katta bir ofis ve teras olmak üzere özünde sanatsal bir yapı olan özel konutun katları spiral bir merdiven ile bağlanmıştır. Ev sahipleri, merdiveni sevmelerine rağmen bir konut asansörü kurarak evi daha erişilebilir kılmak istemişlerdir. Evin sonradan yapılacak tadilatlar için bazı taleplerle yola çıkılması ve çeşitli nedenlerle reddedilmesi ile bunun kısmen karmaşık bir mesele olduğu ortaya çıkmıştır: çözümlerden biiri her seviyeye ulaşmıyordu, bir diğeri evin mimarisi ile uyumlu olmuyordu ve bir diğeri asansörün doğrudan yatak odasına açılmasına neden oluyordu. Bu zorluğa ek olan merdivenin çıkarılmamasına veya hatta tadil edilmemesine dair ev sahiplerinin talebini de eklemek gerek.

Yaratıcı Vizyon

Fayetteville, New York’dan Nationwise Lifts çağrıldığında çözüm net bir hal aldı. Dört seviyeli spiral merdiven çatıdaki bir kümbete erişerek uzun, dar bir orta avludan yükseliyordu. Merdiven alanın çoğunu dolduruyordu ve hilal şeklinde bir küçük alanı açıkta bırakıyordu.

Bu durum, Nationwide’ın o zamana dek inşa ettiği en yaratıcı şekilde tasarlanmış asansörün konumu olacaktı.

Nationwide, spiral merdiven ve dış pencereler arasındaki alana uyacak beş taraflı tasarıma sahip özel bir asansör teklif etti. Bu asansörü yerleştirmek için eve ekleme yapmakla ilgili tüm problemleri bertaraf edilse de hala birçok zorluk bulunuyordu:

Asansör, pencerelerin ve merdivenin sınırını takip ederek mevcut alanın her santimetresini kullanmalıydı.

Rayları asacak yapısal duvar olmadığından asansör kuyusu çerçevesi kendini destekliyor olmalıydı.

Asansör kuyusu çerçevesi evdeki mimari öğelerle uyumlu olmalıydı.

Paneller evin açık atmosferini tamamlamak için şeffaf olmalıydı.

Her dört durağın erişimine imkan verecek şekilde alanın her iki ucunda girişler gerekli olacaktı.

Alt durağın yapısı imkan vermediğinden asansörün kuyusu olamazdı.

Bu zorlukların üstesinden gelme sürecinde Nationwide, dört patent sunacaktı ve Artisan Asansör serisinin “Saray Mücevherini” oluşturacaktı.

Türünün Tek Örneği Şekil

Mevcut alan sadece 86 cm genişliğindeydi ve açıkça eşsiz bir şekle sahipti. Uygun bir şekil tasarlamak, kolay kısmıydı. Yapısal olarak sağlam, kendini destekleyen bir asansör kuyusu tasarlamak çok daha zordu. Nationwide, olağandışı şekli inşa etmek için özel alüminyum haddeler ve çelik halka bileşenler kullanarak özel bir araç geliştirdi. Geleneksel asansör bileşenleri (asansör T-rayı ve kasnak çalışması için), kuyu çerçevesine entegre edildi. Bağlantı elemanlarını ve asansör bileşenlerini saklamak için özen gösterildi. Dört geçici patentin üçü, kuyu tasarımı ve yapımı ile ilgiliydi. Nihai tasarımda kılavuzlar arasında dar 63 cm.lik bir mesafe, derin bir kabin ve her uçta 61 cm genişliğinde kapılar bulunuyordu. Tipik ev asansöründen daha küçük olsa da yine de iki kişi rahatça binebilecekti.

Kuyu Dipsiz Tasarım

Nationwide, bu projenin kuyu dibi omadan tasarlanması işini oldukça ciddiye aldı. Tasarımcılar, doğru çözümün gelecekteki projelere uygulanabileceğini biliyordu, bu nedenle projenin bu yönüne inanılmaz zaman ve çaba harcandı. Dördüncü geçici patent, kuyu dibini ortadan kaldıran çözümü kapsıyordu. Bu asansör, sadece 2 cm kalınlığında bir zemine sahipti ve alt kata düz bir şekilde inebiliyordu. Kabine çıkan sadece 2 cm.lik bir basamak vardı ki bu durum, kamalı bir giriş eşiği ile kolayca halledildi. Aynı derecede şaşırtıcı şekilde bu süreç, diğer şekillere ve boyutlara da kolayca uygulanabilmektedir. Bu tasarım, Nationwide Artisan Asansörlerine asansörleri evlere uyarlamak için yeni bir özellik vermektedir.

Dikkate Değer Estetik

Asansörün bu eşsiz evle uyumlu hale getirilmesi, projenin önemli bir kısmıydı. Renk, teçhizatlar, temiz hatlar ve hatta gürültü seviyesi çok önemliydi. Ev boyunca çelik I-kirişler üzerinde kullanılan “Hudson Vadisi Mavisi” ile eşleşmek üzere özel bir toz boya kaplama renk yapıldı. Asansör kuyusunun dikey öğeleri, orta avlunun pencerelerini çerçeveleyen dikey kirişler ile aynı hizaya getirildi, bu da asansör çerçevesinin evin yapısıyla uyumlu olmasını sağladı. Paslanmaz teçhizatlar evin modern stiliyle eşleşti.

Kendine özgü basitliği ile kasnak ve makina operasyonu, bu asansör için ideal mekanizmaydı. Motor / dişli kutusu buzlu polikarbon panellerin arkasında kuyu tepesinde saklandı. Bu uygulama için seçilen yüksek kaliteli motor / dişli kutusu kabin düzgün bir şekilde ilerledikçe neredeyse sessiz bir operasyon sağladı. Tamamen belirgin polikarbon paneller kuyu çerçevesini ve kabinin duvarlarını doldurdu. Özel alüminyum haddeler panelleri bağlantı elemansız bir görünüm ile çerçeveledi.

Nationwide, bu projeyle yaratıcılık ve yenilik gösterdi ve zorluklar, dikkate değer sonuçlar getiren eşsiz çözümler ile karşılandı.