Eğimli Asansörler: Yukarıdan Görünüm

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Bill MacLachlan and Harrison Swadley, Hill Hiker, Inc. Yazdır

UPPER MARLBORO, MARYLAND

Hill Hiker asansörü, Patuxent Nehri gözlem kulesini herkese erişilebilir kılıyor.

Maryland Eyaleti birçok güzel devlet, kasaba ve bölge parklarını barındırmaktadır ve bunlar arasında Patuxent Nehri Devlet Parkı da bulunmaktadır. Columbia Bölgesinden çok uzak olmayan yaklaşık 28 km2'lik bu alan, tarıma elverişli arazi, dinlenme alanları ve devlet kırsal alanları içermektedir. Üzerinden 160 km.den fazla bir mesafeye uzanan ve Chesapeake Koyuna dökülen resmedilmeye değer bir suyolu olan Patuxent Nehri geçmektedir.

Mevcut tesisler arasında parktaki veya çevredeki en yüksek yapıyı sağlayan ve ziyaretçilere tarihi nehrin ve etrafındaki kıyının ve bitki ve hayvanlar ile dolup taşan bataklıkların net görüntüsünü sunan dört katlı bir gözlem kulesi bulunuyordu. Kule, çocukların Yerli Amerikalılar, eski ABD ticareti ve Devrimci Savaş için önemini öğrenirken nehre doğrudan bakabildiği okul saha gezileri için popülerdi. Yıllarca kullanıldıktan sonra yaşlanan kulenin yıkılması gerekti ve bu değerli varlığı kaybetmek istemeyen park görevlileri yeni bir kule tasarlamanın ilk aşamalarındaydılar. Yeni kulenin engellilik durumuna bakılmaksızın tüm ziyaretçilerin manzaranın keyfine varabilmesi için herkese erişilebilir kılınması gerekiyordu.

Bunu akılda tutarak park, Engelli Amerikalılar Yasası (ADA) ile uyumlu bir kule tasarımı aramaya başladı. Bununla birlikte görevlileri umutsuzluğa düşürecek şekilde önerilen tasarımların çoğunun korumaya çalıştıklarına dair görsel olarak engelleyici bulunan büyük bir dikey kuyusu olan asansör içerdiğini tespit ettiler. Ön tartışmalarla parklar departmanı ve Hill Hiker, Inc., sadece yasanın gereksinimlerini karşılarken veya bunların ötesine geçerken değil, aynı zamanda olası en az çevresel tesiri sağlarken eğimli bir asansörü gözlem kulesinin yapısına dahil etmenin eşsiz zorluklarını tespit ettiler.

Yeni gözlem kulesinin tasarımını oluşturmaya yardımcı olmak üzere Greenman-Pedersen, Inc. Engineering & Construction Services (GPI) ve Carroll Engineering dahil edildi. Hill Hiker Eğimli Asansör Sisteminin eklenmesi için ele alınacak ve çözülecek ilk hususlardan biri, asansörün yapısal olarak sağlam, ancak estetik olarak hoş bir şekilde nasıl entegre edileceğiydi. Bazı tartışmalar ve Hill Hiker’ın verdiği bilgiler sonrasında destek yapısının gözlem kulesinin ahşap destek yapısıyla eşleşecek şekilde yapılması gerektiğine karar verildi. Hill Hiker ahşaplara iliştirilecek standart ticari yolunu yeniden tasarladı. Park 1,35 m uzaklıkta yerleştirilmiş iki adet paralel 30 cm çapında ahşap direk üzerinde kuruldu. Ahşapların tepeleri 2,43 m derinliğinde, 91 cm genişliğinde beton temel ayaklarına yerleştirilmiş iki adet 30 cm kalınlığında, 10,6 m yüksekliğinde dikey destek ahşapları ile destekleniyordu. Ahşapların altı kenet halkası yuvalarına cıvata ile tutturulmuştu ve 60 derecelik eğim açısı oluşturmak için üst destekler ve alt yuvalar birbirinden 6 m ayrı yerleştirilmişti. Ahşap kullanımı ağaçlık alanda yapının uygunsuz görünmemesini sağladı. Hill Hiker, yapıyı stabil ve uygun şekilde hizalı tutarken kabinin tüm yükünü desteklemek için bir mesnet oluşturdu ve yapıyı ahşaplara cıvataladı.

İkinci önemli husus standartlara uyumdu. ASME (Amerikan Makine Mühendisleri Odası) A17.1, Bölüm 5.1 asansör kabinin içindeki kumandaların kabin bükülgen kablosu ile tahrik edilmesini gerektirmektedir, ancak park görevlileri gürültüyü mümkün olduğunca sınırlamakla ilgileniyordu. Hill Hiker bu hususu ele almak için kabin bükülgen kablosu için ayrı bir şasi tasarladı. Şasi iniş ucunda kabinden önce çalışmaktaydı ve yay tamponlarının altına koymak için yeterince alçak bir profile sahipti.

Kablo, fiziksel bağlantılı yönsel kumandalar, aydınlatma, acil durdurma (anahtar ile çalıştırılan) ve kabin içi tek butonlu acil durum tesisatını çalıştırmakta. Şasi, neredeyse tamamen sessizdir ve güçlükle fark edilmektedir.

Park, herkesi dahil etmek istediğinden Hill Hiker, ADA’ya uyan bir kabin tasarlamıştır. Tamamen kapalı kabin 2,3 m2 zemin alanı sağlamaktadır ki bu da üç adet tekerlekli sandalyenin sığması için yeterince geniştir. Hill Hiker, aynı zamanda kabini tam panorama manzaraya imkan veren şeffaf polikarbon duvar paneller ile tasarlamıştır. Park, polikarbonu alana özgü flora ve faunayı tasvir eden oymalar ile dekore etmiştir.

Herhangi bir asansörde olduğu gibi müşteri son derece emniyetli bir asansör sistemi istemiştir. Emniyet düzenekleri, asansörün 453 kg nominal yükünün iki buçuk katı bir yükü kaldırmak üzere tasarlanmıştır. Hill Hiker 70 derecelik eğimde 0,5 m/s hızla giden 1.100 kg yükü yükü hemen durdurabilecek tırtıllı bağlayıcı stili A sınıfı emniyet düzenekleri tasarlamış ve test etmiştir. Bu emniyet düzenekleri, profesyonel bir mühendis nezdinde test edilmiş ve onaylanmıştır. Büyük boy tırtıllı ve yatak gövdeli yastıklar içeren bir düzen ile asansörü kullanan kişilerin acil durum hallerinde güvende olacağından emin olmuştur.

Ahşap bir kule üzerine eğimli bir asansör kurmanın eşsiz ve sarp yapısı, Hill Hiker’ın alt iniş ve kurulum sürecini yeniden düşünmesine neden olan bir zorluk doğurmuştur. Yapıyı 2,43m derinliğindeki beton kuyuya oturtarak zorluğun üstesinden gelinmiştir. Kuyu, misafirlerin asansör kabinine zemin seviyesinde girmesine imkan vermektedir ve göz zevkini bozan ve uzun rampa oluşturma ihtiyacını da önlemektedir. Bir diğer zorluk ise kulenin üstüne erişmek için gerekli olan eğimin dik açısı olmuştur.

Hill Hiker, genel yüklenici Brawner Builders ile çalışmıştır ve üst ray bölümlerini yerine kaldırmak için bir vinç kullanmıştır. Hem kuyu hem de vinç kullanımı, bir Hill Hiker eğimli asansör sisteminin kurulumu için alışılmamıştır.

Trifaze elektriksel güç, bu kurulum için mevcut değildi, ancak Hill Hiker’ın 10 bg.lik motoru, trifaze güç gerektiriyordu. Hill Hiker değişken frekans tahriki yoluyla monofaze gücü trifaze güce dönüştüren UL tarafından listelenmiş, 20 hp’lik kontrol paneli tasarlamak için tedarikçisi ile çalıştı. Hill Hiker aynı zamanda kabin kapısında ve iniş ana kapılarında kilitlerin serbest bırakılması ve devreye sokulması için yeni programlanabilir akıllı kontrol cihazı yazılımı geliştirdi.

Park yönetimi, kulenin tüm ziyaretçilerinin alanın doğal güzelliğinin keyfini çıkarırken Patuxent Nehrinin zengin tarihini anlamasına yardımcı olacağını ummaktadır. Parkın tesisler direktörü Thomas Baden şöyle dedi:

“Patuxent Nehri Parkı, tüm hareket kabiliyetlerinden insanlar için Patuxent Nehrinin harika bir manzarasını sunmaktan dolayı heyecanlıdır. Bu asansör, nehre ve manzaralı sulak arazilere bakan 35 fit’lik gözlem kulemizin üst platformuna erişim sağlayacaktır. Bu projenin yapımındaki her aşama tamamlandıkça ziyaretçiler heyecanlanıyordu.” dedi.

Bu projenin birçok yönü, eğimli asansör sektörü için eşsizdi. Projenin yapısı, Hill Hiker’ın kurulum kabiliyetlerini, ustalığını ve elektriksel bileşenlerini ilerletmesini sağladı. Fiziksel bağlantılı telefon kurulmasına ilaveten eğimli ahşaplar üzerine bir vasıta yerleştirilmesi, projenin gerektirdiği sistem türü için oldukça sıradışıdır. Hill Hiker tüm bu zorlukların üstesinden gelmekle kalmayıp, aynı zamanda çevrenin barışçıl doğasının korunmasına yardımcı olan çözümler sundu. Proje Eylül 2018’de tamamlandı.