Asansörler, Modernizasyon Riverside Merkezi

Yayın TarihiOcak-Şubat, 2019 Colin Wilson, Norman Disney & Young Yazdır

BRISBANE, AVUSTRALYA

Detaylara dikkat edilmesi yerel sektör ölçütü haline gelen modernizasyon sağladı.

Riverside Merkezi 1986’da açıldığında teknolojisi ve hizmetleri nedeniyle Brisbane’in ilk akıllı binası olarak anılıyordu. Brisbane’in merkezi iş bölgesindeki en yüksek kaliteli bina olarak da sayılıyordu. Riverside Merkezindeki orijinal Dikey Ulaşım (VT) çözümü Elevators Pty. Ltd. tarafından tasarlanmış 21 üniteden oluşuyordu. Donanım (Şekil 1’deki gibi) yüksek hızlı ve yandan tahrikli, düşük hızlı asansörlerden binanın üst katlarına hizmet sağlayan tekli, hidrolik asansörlere kadar bir grubu kapsıyordu.

Bina sahibi The General Property Trust (GPT), binanın özel statüsünü sürdürmesini sağlamak amacıyla Dikey Ulaşım danışmanı Norman Disney & Young için aşağıdakiler dahil zorlu hedefler belirlemişti:

Binanın Dikey Ulaşım sistemlerinin Emlak Konseyinin “Seçkin” sınıflandırmasını karşılamasını sağlamak amacıyla sistem performansında önemli iyileştirme

Dikey Ulaşım sistemlerinin bina sakinleriyle ziyaretçilerinin modern ticari ofis binasından olan beklentilerini aşmasını sağlama

Binanın Ulusal Avustralya Yapılı Ortam Derecelendirme Sistemi derecelendirmesine olumlu katkı sağlamak üzere enerji tasarrufu sağlama

Orijinal Harry Seidler mimari tasarımını sahiplenme ve tamamlama

Sonuçta oluşan tasarım, yenilikçi ve ısmarlama Dikey Ulaşım teknolojileri içermektedir ve detaylara dikkat edilerek sunulan mimari çözüm aslını andırmaktadır. Bu projenin de katı bina erişim ve gürültü gereksinimlerine uymak, birçok özel çözüm sağlamak ve GPT’nin hedeflerini karşılamak için yeni modernizasyon kurulum yöntemlerine öncülük etmek dahil kendi güçlükleri vardı. Riverside Merkezindeki asansör modernizasyonları yerel sektör için birer referans noktası haline geldi.

Yenilik

Riverside Merkezinin asansör modernizasyonunun tamamlanması, mevcut binaların sektörün öncüsü teknolojiyi nasıl kucaklayabileceğini ve alanların işlemesini sağlamak için orijinal mimari amaçla kusursuz şekilde nasıl entegre olabileceğini göstermektedir. Ziyaretçi kullanım kolaylığına ilaveten özel bina sakinleri rehberi ekran seçimi, işletim platformu ve yüksek düzey arayüz GPT binası operasyonlarının arka plan görüntülerini, bina sakinlerinin bilgilerini ve ekran pazarlama bilgilerini veya bina bildirimlerini özelleştirmek için bir araya gelmesine geçit vermektedir. Özel interaktif rehber sistemi GPT’ye ticari olarak mevcut olan rehber sistemlerinde nadiren mevcut olan bir esneklik seviyesi sağlar.

Bina Sakinleri Rehberi

Büyük, ticari ofis binalarının ziyaretçileri varış katlarını tespit etmek için çoğu kez bir kapıcının veya rehber panosunun yardımına ihtiyaç duyar. Bununla birlikte işlevsel bir çözüm olan statik rehber panolarının sınırlamaları bulunmaktadır, ziyaretçilerin asansör sistemini kullanmadan önce rehberi incelemesini ve bina sahiplerinin bina kullanımındaki değişiklikleri sürekli ele almasını gerektir. En yeni teknolojiyi benimseme ve kullanıcı deneyimini iyileştirme hareketinde GPT mevcut statik bina sakinleri rehberi işaretlerini interaktif dokunmatik ekran teknolojisi ile değiştirmeyi istemiştir.

GPT’nin amaçlarını elde etmek için büyük giriş salonuna girdiğiniz andan itibaren aşikar olan bir yenilik geliştirilmiştir. Binaya giriş üzerine ziyaretçiler mevcut traverten giriş salonunu tamamlayan büyük bir mermer kaideye yerleştirilmiş beş adet 50 inçlik dokunmatik ekran ile karşılanır. Kullanıcı bilgilerinin incelenmesi üzerine ziyaretçiler, sadece gideceği kişinin ismine basmaktadır. Daha sonra Pixel Technologies sistemi, KONE grup kontrol cihazına çağrı bırakmaktadır ve akabinde asansör tahsis bilgisi görüntülenmekte ve ziyaretçilerin varış noktalarına kolayca ulaşmasını sağlamaktadır.

Asansör Tanımlayıcı Çözüm

Tüm projelerde olduğu gibi GPT binanın mimari bütünlüğünün sürdürülmesini sağlamak için Harry Seidler & Associates'in baş mimarı Greg Holman ile yakın bir şekilde çalışmıştır. Holman’ın tasarımları çağdaş teknolojik bileşenleri orijinal tasarımın ruhuyla entegre etmektedir, asansörün, kumandaların ve iç tasarımın her yönüne yaratıcılık ve orijinallik katmaktadır.

Proje ekibi, asansör yönlendirmeleri ve kat kapısı yenilemeleri için önerilen çözümlerle potansiyel olarak önemli kullanıcı sorunlarına çözüm bulurken, Dikey Ulaşım modernizasyonunda seçkin bir sonuç elde ederek bina sakinlerini tatmin etmeyi hedefliyordu.

Proje hedefleri, insan asansörlerinin ulaştığı her katta tipik kat lobisi görünümlerinde bir iyileştirme gerektirmiştir. Dolayısıyla kat kapıları ve pervazlar, kat kapısı pervazlarına yerleştirilen özel asansör tanımlayıcılarla aynalı paslanmaz çelik ile yeniden oluşturulmuştur. Özel tanımlayıcılar hareket sınırlaması olan kişilerin gelişmiş erişimi amacıyla yerel gereksinimlerin amacını karşılamak için çift aydınlatma ve sesli asansör varış duyurusu ile tasarlanmıştır. Tanımlayıcılar bina boyunca 1980’lerdeki Dikey Ulaşım kurulumlarında genel orijinal dairesel tasarım detaylarını tamamlamaktadır.

Tüm kat kapısı çerçeveleri yangına karşı 2 saatlik yangın dayanırlık derecesi elde etmek için beton derz dolgu ile doldurulmuştur ve yerleşik gösterge tasarımı LED’i ve zil devresi panellerini barındırmak üzere 90 mm’lik arka kutu gerektirmiştir. Bu da tipik projelerde nadiren görülen zorlu bir modernizasyon durumu oluşturmuştur.

Bina sakinlerinin beklentilerini yönetmek ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için kat kapısı ve gösterge çalışmaları kiracılar üzerinde gürültünün etkisini asgariye indirgemek için ve beton tozunun ve molozların konut alanına girmesini önlemek amacıyla her bir asansör lobisinin tamamen izole edilerek çalışmalar mesai saatleri dışında yapılmıştır.

Orijinal kat göstergelerinin çıkarılmasını takiben mevcut göstergelerini bertaraf etmek ve yeni kat göstergelerini kapı pervazları ile birleştirmek için lobideki traverteninin değiştirilmesi gerekti.

Proje tamamlandığından beri Yolcu Tanımlama Sisteminin uygulandığı bu yer, Birbane'de en çok rağbet gören binalar arasında yer aldı.

Makine Dairesiz Asansör Dönüşümü

Kuyuları alışılmadık şekilde üçgen formda olan ve makine daireleri kuyunun orta kısmında yer alan otopark yolcu asansörleri, L tip karkaslı (karkas platformu altta bulunan) ve yandan tahrikli sisteme sahip asansörler olarak tesis edilmişti. Ana binada servis hizmetlerinde kullanılması amacıyla mevcut kılavuz ray konsollarının kullanılacağı üç yeni makine dairesiz asansör tasarlanmıştır.

Orijinal makine dairesi; asansör operasyonu için gerekli KONE sistemi ve server sistemine ek olarak, gelişmiş bina izleme sistemi (BMS), fiber omurga ve güvenlik sistemleri gibi binanın artan teknolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu kata yetkili personelin kolay erişimi, binanın alt katlarında kat kumanda panelleri üzerinden kişisel kimlik numarası ve güvenlik kartının birlikte kullanılmasıyla gerçekleşmektedir.

Kabin İç Tasarımları

Binanın konumu ve modernizasyonunun seçkin cizgisi doğrultusunda, birçok asansör bileşeni mimari açıdan çok az toleransa sahip olup birçok da zorluk barındırmaktaydı. Doğrudan tavana takılmış olan aydınlatma bölmeleri aşağı yönlü sökme yerine kendi yuvasında kayan tavan dekoru, kabin kontrol panelinde sonlanan tırabzanlar gibi detaylar daha geniş bir asansör görünümü ile lüks hissi oluşturmak için tasarlanmıştı.

Kurulum

Projenin sonuna doğru, modernizasyon işlemi boyunca çalışır durumdaki asansörlerin azalması, GPT bina sakinlerinin ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyeceği fark edildi.

GPT, mümkün olan en kısa sürede 38 duraklı bir asansörün verilmesini talep etti. KONE, TIRAK™ tahrik tertibatı üzerinde yukarıda işleyen yedek kabini ve bölümü altında kuyuda çalışan mevcut asansör kabinini ayırmak üzere kuyu ortası koruma bölümünü kullanarak yenilikçi bir kurulum yöntemi geliştirdi. Bu azalan kurulum süresi daha fazla ekibin normal mesai saatlerinde emniyetli ve eş zamanlı çalışmasına imkan verdi. Koruma bölümleri, TIRAK’lar ve yedek kabinler asansör yapımında hali hazırda bulunuyordu ve yenilik bunların işleyen bir binaya entegre edilmesi ve iki hareketli platform bulunmasıydı. Programı hızlandırmak için fazla mesai ile kurulum süresini %30 azaltma hedefi elde edildi.

Koruma bölümü ve yedek kabin kurulduğunda KONE kurulumun çoğunluğunu tamamlamak için iki ekip kullandı. A ekibi, koruma bölümü üzerindeki yedek kabin üzerinde çalıştı ve girişlerin ve kuyu kablolamasının çoğunluğunu bitirdi. B ekibi makine dairesi donanımın değiştirilmesini, kabin kablolaması, kuyu çalışmalarını, alt girişleri ve alt kuyu kablolarını tamamladı. Kabin içleri kurulurken bir hafta süreyle iki kişilik üç ekip asansör üzerinde eş zamanlı olarak çalıştı. Daha sonra koruma bölümü çıkarıldı ve asansör yeniden dengelendi, devreye alındı ve test edildi.

Bu kurulum yöntemlerini modernizasyon projesine dahil etmek için yenilikçi çözümler kullanıldı. Bunlar, kabin aşağıda kuyu tamponu üzerindeyken, 6 tonluk karşı ağırlığın yukarıda sabitlenmesi gibi yöntemleri içeriyordu.

Seyahat Konforu

Gerekli seyahat konforunu elde etmek için tüm marjinal fren boşluğu korunarak, kabin makaraları yüksek konforlu özel olarak imal edilmiş RG300 makaralı kabin patenleri ile değişti. Projenin son haftalarında gerçekleştirilen değişimi takiben tüm asansörler tasarım özelliklerinin ve Avustralya Emlak Konseyi Kılavuzlarının biniş kalitesi gereksinimlerini karşıladı ve hatta aştı.

Riverside Merkezi projesi, bir takım gelişmiş teknolojiler kullandı. Bunlara KONE Varış Noktası Kontrol Sistemi, çağrı tahsisi, Bluetooth kart okuyucular, fiber optik “turbo döngü” ağ, Pixel yüz yüze acil durum telefon sistemi, multimedya içeriği / yangın servisi kat butonları için Opal dokunmatik ekranlar (medya akışı ve sonraki durak bilgisi için ayrı ekranlar yanı sıra), internetten oynatılan asansör müziği, uzaktan asansör izleme, akıllı ölçülen kontrol panoları ve kapsamlı özel yazılım dahildi.

Bina İzleme Sistemi (BMS)

Her asansör makina dairesindeki kontrol panoları modernizasyonun bir parçası olarak değiştirildi. Bu süreç sırasında her asansör için Schneider Electric akıllı sayaçları kuruldu. Bunlar güç trendlerinin sürekli izlenmesine ve bildirilmesine imkan verecek şekilde binanın ana tesisatına bağlandı. Bu veriler bina boyunca sürdürülebilirlik ve optimizasyon hizmetleri sağlayarak Bueno Sistemleri tarafından izlendi.

KONE asansör izleme, özel E-Link™ bilgisayar yazılımı kullanılarak sağlandı. Bu bina yönetimine asansör durumuna, pozisyonuna, yüküne, yönüne ve çağrılarına dair anlık erişim gibi son olayların yeniden oynatılmasını gibi birçok gelişmiş kontrolü sağlıyordu. Tam uzak masa üstü E-Link erişimi bina izleme sistemi sağlayıcısı ile işbirliği yapılması yoluyla mevcut kılındı.

Bu bilgilerin genel açıklaması bina izleme sistemi tedarikçisi tarafından sağlanan, asansör izlemeyi ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme, güvenlik ve diğer hizmetler ile birleştiren mobil cihaz ve tablet ile kullanılabilen bir web sayfasında oluşturuldu. KONE süreç kontrol verileri çıktılarının BACnet’e dönüştürülmesi için bu hizmetin oluşturulmasını sağladı.

Servis asansörleri çok sayıda yüklenicinin, temizlikçinin ve bakım kadrosunun binada taşınmasına yardımcı olmak üzere yoğun olmayan zamanlarda arka plan kullanımı için genellikle tümüyle değiştirildi. Asansör modernizasyonunu takiben güvenlik kadrosu artık bunu varış noktası operasyon panellerinden veya E-Link’den değiştirebilmektedir.

Acil Durum Gücü

Jeneratör programlanabilir mantıksal kontrol cihazı ve kumanda panoları ile ilgili son güncellemeler bir enerji yönetimi sistemi vasıtasıyla binanın elektrik ihtiyacı üzerine gerçek zamanlı veri incelemesine ve dinamik kontrole imkan vermektedir. Yükün yönetimi gücü paylaştırmak için toplam güç mevcudiyetini hesaplarken mevcut çevrim içi jeneratörün izlenmesine dayanmaktadır. Asansör arayüzü tüm asansörlerin çalışmasını sağlama veya diğer hizmet gereksinimleri arttıkça asansörleri çıkarma kapasitesine sahiptir.

Dinamik yük paylaşımının yenilikçi, karmaşık ve zorlu uygulaması bina sakinlerine güç kesintisi zamanlarında istedikleri hizmetlerin verilmesini sağlamak üzere GPT operasyon ekibine mevcut gücün tam kontrolünü sağlamaktadır.

Harry Seidler & Associates ile birlikte KONE’nin detaylara verdiği dikkat Riverside Merkezindeki asansör modernizasyonunun yerel sektör ölçütü haline gelmesine neden olmuştur. Riverside Merkezi yenliğe ve yaratıcılığa ilham vermiştir, bu da KONE’ye yeni bir kurulum yöntemi geliştirmesi fırsatını sağlamıştır. Sonucunda servis asansörleri daha önce teslim edilmiştir ki bu KONE ve GPT için kazan kazan durumu oluşturmuştur.