MAKALE

Kontrol, Bakım, Kaza

Merhaba Değerli Okurlarım, Hepimiz her gün işe giderken, okula giderken, eve dönerken, alışveriş yaparken, ulaşım amacı ile otomobil, otobüs, metro kullandığımız gibi asansör ve yürüyen merdivenleri de kullanıyoruz.Bu nedenle asansör ve yürüyen merdivenler de artık günlük hayatımızın bir parçası haline gelen ulaşım araçları içerisinde yer alıyor.

Devamı için...

TS EN 81-20 ve 50:2014 ile Gelen ve Asansör Kabinini İlgilendiren Bazı Değişiklikler

2014 yılından beri kullanılagelen TS EN 81-20 ve 50 standartları, üç yıllık geçiş sürecinin sonunda 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle ülkemizde zorunlu hale geldi.

Devamı için...

Asansör Kabin İçi Malzemelerin Yangına Tepki Performansının TS EN 13501-1 Standardı Kapsamında Değerlendirilmesi

Bilindiği üzere ülkemizde inşa edilen binaların ve bu binalarda kullanılan malzemelerin yangın ile ilgili uyması beklenen performansları Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik [1] içinde tanımlanmış olup, asansör kabin malzemeleri kullanımına yönelik belirlenmiş özel bir şart bulunmamaktadır.

Devamı için...

Sevgi, Bilmekten Doğar! ”Mevlana”

Rumi, bir dönem Anadolu demekti; Doğu Roma sonrası süreçte Anadolu halkının ekseriyetinin Rumlardan oluşması sebebiyledir bu tanım. Hoşgörü ve barışın öncüsü olarak dünyada da kabul gören ünlü din bilginimize batı dünyasının Hz. Mevlana Celaleddin Rumi demesinin nedeni de buradan gelir.

Devamı için...

Türk Malı Asansör

Merhaba Değerli Okurlarım, Öncelikle birkaç soru ile başlamak istiyorum: Türkiye’de faaliyet gösteren kaç tane asansör firması var?, Asansör firmalarının kaç tanesi montaj yapıyor?, Montaj firmalarından kaç tanesi tamamen kendi tasarımı olan, kendi markası komponentleri kullanarak asansör satıyor, monte ediyor?, Üçüncü maddedeki kriterler doğrultusunda 4 m/s ve daha yüksek hızlarda asansör imal ve monte eden kaç tane firma var?, Üç ve dördüncü maddeyi yapabilen %100 yerli sermayeli kaç tane firmamız var?

Devamı için...

Bir Yolun Hikâyesi ve Öğrenilmiş Çaresizliğimiz!

Çözüm yeteneğinin kişide yitirilmesidir. Mevcut sosyal ekonomik sorunlara çıkış yolu bulamamanın yarattığı acizlik duygusu, kişinin yetkin olamama halidir.

Devamı için...

Ülkemizde Asansör Periyodik Muayenesi ve EN 81-20

Merhaba Değerli Okurlarım, Ülkemizde, asansörlerin periyodik şekilde kontrol edilmesi 2008 Kasım ayında yayınlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği ile zorunlu hale gelmişti.Böylece, asansörlerimizin Avrupa’daki gibi periyodik olarak kontrol edilir olmasıyla zamanla daha güvenli oldu ve olmaya da devam ediyor.

Devamı için...

Asansör Garanti Teminat Fonu

Montajı tamamlanmış asansörlerin yasa gereği 3 yıl boyunca montajını yapan firmalar tarafından garanti altına alınması zorunludur.

Devamı için...

Fatma Hanım ve Feodalizm!

Bodrum Turgut Reis temiz denizi, kuru havasiyla şirin bir tatil beldemiz. Bu şirin tatil cennetinde pet şişe ve çöpleri ortalik yerlerde görünce insan, düşünmeden edemiyor; Ülke olarak doğa harikasi koylara sahibiz sahip olmasina da bu güzellikleri koruyup kollama bilincine sahip miyiz? Kanimca, sadece deniz kiyilarini da değil bulunduğumuz tüm mekânlari temiz tutmali, yerlere çöp atmamaliyiz.

Devamı için...

Yatırım, Üretim, İhracat ve İstihdam!

Cumhurbaşkanı Sn.Erdoğan, katıldığı bir toplantıda, Türkiye’nin 17 Nisan’da yeni bir döneme girdiğini, her yönüyle yeni bir diriliş dönemi olacağını vurgulayarak işverenlerden yatırım, üretim, ihracat ve istihdam yaratmalarını istedi.

Devamı için...

Asansörlerin İnterneti

Günümüzde modern toplumların vazgeçilmez değeri olan yüksek teknoloji ve bu teknolojilerin yoğun kullanımı ve hızla gelişmesi hayatımıza yeni kavramların, fırsatların ve risklerin dâhil olmasına neden olmaktadır.

Devamı için...

İstanbul Asansör Fuarı

Uluslararası İstanbul Asansör ve Yan Sanayi Ürünleri Fuarı 22-26 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. İki farklı noktada toplamda 8 günlük tanıtım, 5 günde tamamlandı. İlk fuar, 22 Nisan Çarşamba günü Yeşilköy CNR Expo Center’da başlayıp 25 Nisan Cumartesi günü biterken, 23 Nisan Perşembe günü Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezinde başlayan 2. Fuar 26 Nisan Pazar günü sona erdi.

Devamı için...

Metrolarda Düşey Ulaşım ve Yürüyen Merdivenler

Yürüyen merdiven ve bantlar, kısa sürede yüksek sayıda yolcuların taşınması için kullanılır ve EN 115-1’e uygun üretilir, monte edilirler. EN 115-1 güvenlikle ilgili şartları tespit eder, ancak yürüyen merdivenlerin çalışma ortamları çok çeşitlidir ve özellikle metrolarda, havalimanlarında ağır hizmet tipi yürüyen merdivenler, bantlar kullanılır. Peki nedir ağır hizmet tipi yürüyen merdiven?

Devamı için...

Yurtdışı Tanıtım Destekleri ve Yerinde Gümrükleme

2023 yılı Türkiye hedefleri kapsamında tespit edilen “500 Milyar Dolar İhracat” seviyesine ulaşmak için Üretim, Reklam – Tanıtım, Lojistik, Gümrükleme faaliyetlerinde; Kurumların, Daha Hızlı – Düşük Maliyetli – Daha Kaliteli ürün – hizmet sunumu ile marka tutunmasını sağlamak maksadıyla bir dizi kolaylıklar ve destekler Devlet kanalı ile yapılmaktadır.

Devamı için...

Asansör Kat Kapıları ve Mevzuata Uygunluk

Hepimizin bildiği gibi asansör kat kapısı kilitleri Asansör Yönetmeliği’ne göre güvenlik komponentidir ve EN 81 - 1 + A3 şartları doğrultusunda, 31.8.2017’den itibaren piyasaya arz edilecek kat kapılarının ise EN 81 - 20 ve EN 81 - 50 standartlarına göre test edilmesi ve uygunluğunun belgelendirilmesi gereklidir.

Devamı için...

Yeni Asansör Standartları, EN 81-20/50

Avrupa Komisyonu, 20 Nisan 2016’da EN 81-20 ve EN 81-50 standartlarını yayınladı ve 31 Ağustos 2017 tarihinde sona erecek bir geçiş süreci belirledi.

Devamı için...