GÜNCEL HABERLER

Nisan, 2018 - Sayı 28

ERCÜMENT HIZAL’I KAYBETTİK

Asansör sektörünün değerli isimlerinden Ercüment Hızal, 26 Mart 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı. 1955 yılında doğan Hızal 1980 yılında DGS Akademisinden İç Mimar ve Endüstri Tasarımcısı olarak mezun oldu. Çeşitli mimari ve tasarım çalışmalarının ardından 90’lı yıllarda kurdukları ASFEN firması ile asansör sektörüne adım attı. Önce SELCOM ASFEN, ardından da Wittur Turkey’i kuran ve Genel Müdürlüklerini yapan Hızal, üyesi olduğu AYSAD’da üç dönem Başkanlık yaparken çeşitli kurullarda da görev aldı. Asansör Teknik Komitesi ASTEK’in kuruluşunda da görev alan Ercüment Hızal ELA, CEN, ISO ve TSE gibi kurumlarla yaptığı çalışmalarda sektöre önemli katkılar sağladı.


ÇUKUROVA ASANSÖR MARKET ADANA’DA AÇILDI

Çukurova Asansör Market, CE Mühendislikten Cem Bozdağ, HAS Asansör’den Sebahattin Şekerci ve Hüseyin Keşanlı, KİPSAN Asansör’ den Nuri Kuzan ve Nejdet Kahraman iştirakiyle Adana Yeşiloba Yeni Metal Sanayi Sitesinde 10 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen törenle açıldı. Açılış konuşmasını yapan Cem Bozdağ Çukurova Asansör Market ile başta Adana, Mersin ve Gaziantep olmak üzere bölgenin asansör aksam ihtiyacını karşılamayı amaçladıklarını belirterek, bölgeye ve sektöre hayırlı olmasını temenni etti.


WITTUR CEO VE COO ATADI

Wittur Grup, Antoine Doutriaux’ı CEO ve Johann (Hans) Koenigshofer’ı da COO ve yönetim kurulu üyesi olarak atadı. Daha önce Valeo Termal Sistemleri ve Zodiac Aerospace’de lider konumda çalışan Doutriaux, ileri teknoloji endüstrilerinde, kapsamlı stratejik yayılma ve lider dönüştürücü küresel kurumlarda bir çok deneyime sahip. Yeni COO Koenigshofer, daha önce ünlü vinç markası olan Avusturyalı hidrolik asansör, yükleme ve çalıştırma sistemleri üreticisi Palfinger AG’nin tüm alan faaliyetlerini genel müdür yardımcısı olarak yürüttü. Avusturya ve Çin’de çeşitli pozisyonlarda yer alarak 2015 yılında Asya bölgesinin sorumluluğunu aldı.


ASFED’DEN İTFAİYE ERLERİNE ASANSÖRDE KURTARMA EĞİTİMİ

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), Sosyal sorumluluk projesi kapsamında İtfaiye erlerine yangın, acil durum, arıza ve benzeri durumlarda asansörde kalanların nasıl kurtarılacağına dair bir dizi eğitim programı düzenledi. 12 Mart 2018’de başlayan eğitimlerin ilki 2 periyod halinde 6 gün sürdü. Eğitimler ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan 150 itfaiye erine verildi. Eğitim sonunda Ankara İtfaiyesinin 150 personeline ASFED imzalı katılım sertifikaları takdim edildi. Ayrıca Ankara’nın ardından ilk olarak Mersin, sonra da İstanbul’da aynı eğitim programı ile İtfaiye erlerine “Asansörden Kurtarma Teknikleri” eğitimleri verilecek.


İZMİR ASANSÖR SEMPOZYUMU’NUN TARİHİ AÇIKLANDI

TMMOB Makina Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odalarınca İzmir Şubeleri yürütücülüğünde 18-20 Ekim 2018 tarihlerinde İzmir’de MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek sempozyum bu yıl 9. Kez kapılarını açacak. Ülkemizde asansör alanındaki teknolojik yeniliklerin, uygulamaların ve bilginin paylaşıldığı en önemli platformlardan birisi olarak gösterilen Sempozyumun bu yılki ana teması ise “Tasarım ve Teknoloji” olacak. Sempozyum hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


GETA ASANSÖR YENİ TESİSİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye’den uluslararası yerli bir marka çıkarma hedefi ile dört yıl önce hayata geçen ve bugün 7 firmayı bünyesinde barındıran GETA Asansör, 20 Mart 2018 tarihinde Tuzla Deri Sanayi’de yeni tesisinin açılışını gerçekleştirdi. GM Asansör, Beta Asansör, EMT Asansör, Ersan Asansör, GEMAK Asansör, Star Asansör ve İntegra Asansörü bünyesinde barındıran Geta Asansör’ün, Tuzla Deri Sanayi Apre Sokak’ta yapılan açılışı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Müsteşar Dr. Veysel Yayan’ın katılımıyla gerçekleşti.


ASANSÖRLER ONLİNE TAKİP EDİLECEK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü AA’ya yaptığı açıklamada Türkiye'deki tüm asansörlerin kurulacak yeni bir sistemle harita üzerinden anlık izleneceğini ve bu yöntemle denetleneceğini belirtti. Özlü açıklamasında geçtiğimiz yıl 369 bin asansörün periyodik denetimden geçtiğini belirterek özellikle konutlarda, iş ve alışveriş merkezlerinde her gün sıklıkla kullanılan asansörlerin can ve mal güvenliği yönünden büyük önem arz ettiğini, bu asansörleri etkin bir şekilde denetlemek amacıyla bakanlık olarak asansör takip sisteminin, coğrafi bilgi sistemi ile entegrasyonu projesi başlattıklarını söyledi. Özlü ayrıca, bu sistemle asansör kimlik numarası sayesinde asansörlere ilişkin bilgilere eDevlet üzerinden de ulaşılabileceğini belirtti.


THYSSENKRUPP’TAN ÇİN’DE YENİ TEST KULESİ

thyssenkrupp, 23 Mart 2018 tarihinde, Çin’in Guangdong Eyaleti, Zhongshan Şehrindeki yüksek hızlı Test Kulesi’nin açılışını gerçekleştirdi. 248 metre uzunluğundaki (Zeminden 31 kat) test kulesinde yüksek hızda ve halatsız asansörler de test edilebilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan thyssenkrupp CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Heinrich Hiesinger, “Yeni Zhongshan test kulesi ve fabrikamız, thyssenkrupp'un Çin'de araştırma ve geliştirmeye, yatırım yapmaya ve yeniliğe olan bağlılığının bir kanıtıdır” dedi.


WIN EURASIA 2018 FUARI TAMAMLANDI

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. organizasyonu ile 15-18 Mart 2018 tarihleri arasında TUYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezinde WIN EURASIA 2018 Fuarı gerçekleştirildi. 22 ülkeden 1.800’ün üzerinde katılımcı firmayı buluşturan fuarı toplam 75 bin kişi ziyaret etti. Fuarda, bu yıl yabancı ziyaretçi sayısında da önceki senelere göre yüzde 51,2’lik rekor artış oldu. 145 ülkeden ziyaretçi çeken fuarda sektörün talepleri doğrultusunda Avrasya bölgesinin önde gelen ticari fuarları güçlerini birleştirdi.


EAYSAD OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

EAYSAD Genel Kurulu 27 Şubat 2018 tarihinde Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. Genel Kurulda Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Yanık geçmiş dönem faaliyetlerini sundu. Oğuz Yanık EAYSAD’ın başarılı bir dönemi geride bıraktığını ve bu süreçte derneğe 13 yeni üyenin katıldığını belirtti. Gelecek dönem hedeflerini de Genel Kurula aktaran Yanık sürekliliğe vurgu yaparak, yeni dönemin daha başarılı olması için herkesin katkı vermesi gerektiğini belirtti. Genel Kurulda 2018-2019 döneminde görev alacak yeni kurullar belirlenerek başkanlık görevine Mert Öğüşlü seçildi.


MMO İZMİR ŞUBESİ’NDEN ASANSÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, asansör periyodik kontrol çalışmalarına ilişkin bilgilendirme amacıyla İzmir’in 6 ilçesinde apartman yöneticisi ve muhtarlara yönelik toplantılar gerçekleştirdi. Toplantılara MMO Asansör Kontrol Merkezi’nden Zafer Güneş’in yanı sıra, MMO İzmir Şubesi Asansör Muayene Birimi Sorumlusu Çağlar Çimen ve Teknik Görevli Çiçek Şimşek Yıldız katılarak bilgilendirmede bulundu. Apartman yöneticileri ve muhtarlar da toplantılarda periyodik kontrollere ve asansör kullanımına ilişkin sorularını konuşmacılara yönelttiler.


LIFTINSTITUUT SOLUTIONS EURASIA, BAE’DE EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ

Liftinstituut Solutions Eurasia, JW Marriott Dubai Hotel’de “EN81-20 Standardı ve 2014/33/EU Lift Directive” konulu bir eğitim semineri düzenledi. Eğitim semineri ESMA (European Securities And Markets Authority) ve Certification Companies katılımıyla 1 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti. Liftinstituut Solutions Eurasia Teknik Müdürü Erol Akçay tarafından verilen ve tüm gün süren eğitimde katılımcılar yeni yönetmelik ve standart ile zorunlu hale gelen değişiklik ve yenilikler hakkında detaylı bilgi sahibi oldular. Eğitimle ilgili açıklamalarda bulunan Liftinstituut Solutions B.V, Avrasya Bölge Müdürü Süleyman Özcan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi yüksek hızlı asansörlerin, özel projelerin çok olduğu bir ülkede, Avrupa Birliği asansör standartları konusunda sektör bilgisinin daha da artması çabalarına katkıda bulunmayı hedeflediklerini dile getirdi.


ÜRÜNLERİN PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİNE DAİR YÖNETMELİĞİN BAZI MADDELERİ DEĞİŞTİ

Ekonomi Bakanlığı’nın 24 Ekim 2017 tarihli yazısı ile 4703 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre Bakanlar Kurulu Kararınca, Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmeliğin 5. Maddesine yetkili kuruluşların sorumlulukları ilave edildi. 6. Maddenin başlığı değiştirilerek Dağıtıcıların sorumlulukları belirlendi. Ayrıca söz konusu yönetmeliğin 11. Maddenin 5. fıkrası değiştirilerek ürünlerin taşıyacağı risklerle ilgili üreticinin ve yetkili kuruluşların alacağı önlemler ve buna dair duyuruların usulü hakkında detaylı bilgiler yer almıştır. 15 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.


SAP’DEN, MERİH ASANSÖR’E KURUMSAL DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÖDÜLÜ

Merih Asansör, Yılın en iyi teknoloji projelerinin ödüllendirildiği SAP (Systems Analysis and Program Development) Forum Ankara etkinliğinde S/4Hana ile Kurumsal Dijital Dönüşüm Projesi Ödülüne layık görüldü. 15 Mart 2018 tarihinde düzenlenen etkinlikte Merih Asansör adına ödülü Genel Müdür Yardımcısı Rasime Sazak aldı. Sazak yaptığı konuşmada asansör sektörü içerisinde SAP ERP sistemini kullanan ilk firmanın Merih Asansör olduğunu belirtip, dönüşümde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.


THYSSENKRUPP 150 GENCİN EĞİTİMİNE DESTEK VERECEK

thyssenkrupp, Hindistan’da yaklaşık 150 gencin sosyal beceri ve temel eğitim, kariyer koçluğu, girişimcilik desteği ve çalışma deneyimi gibi bir dizi eğitim almasını sağlayacak. Gençlerin istihdamını geliştirmek için SOS Çocuk Köyü “SEED Projesi” ile olan ortaklığını büyüten firma, Kolombiya ve Brezilya’daki başarılı ortaklık girişimlerinden sonra Hindistan Pune’deki küresel NGO SOS Çocuk Köyü’ne olan desteğini de arttırıyor. thyssenkrupp ve çalışanlarının destekleyeceği proje kapsamında yaklaşık 150 gencin başarılı bir şekilde iş sahibi olabilmeleri ve bağımsız birer yetişkin olmaları hedefleniyor. Proje kapsamında thyssenkrupp Asansör fabrikalarında staj yapma ve çalışma imkânı sağlanacak gençlere aynı zamanda çalışanlar tarafından eğitim ve mentörlük desteği de sunulacak.


MMO YENİ YÖNETİMİ BELLİ OLDU

TMMOB Makine Mühendisleri Odasının 24-25 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurulu sonucunda 47. Dönem Oda Yönetim Kurulu Üyeleri belirlendi. Yeni göreve gelen MMO Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımı yaptı. Buna göre başkanlık görevine Yunus Yener, Başkan vekilliği görevine A. Selçuk Soylu seçilirken, Elif Öztürk Sekreter Üyeliğe ve Bedri Tekin de Sayman Üyelik görevlerine seçildiler. Genel kurula sunulan Demokrat Mühendisler 47. Dönem Oda Çalışma Programı Taslağı, Oda Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulunda görüşülerek karara bağlandıktan sonra MMO’nun yeni dönem çalışmalarının programlı bir şekilde başlayacağı belirtildi.


TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ YAYINLANDI

Yeni yapılacak binaların deprem etkisi altında tasarımı ile mevcut binaların değerlendirilmesi ve güçlendirme tasarımı için uygulanmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı Resmi Gazetenin Mükerrer sayısında Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yayınlandı. Yeni inşa edilecek, değiştirilecek, büyütülecek resmi ve özel tüm binaların ve bina türü yapıların tamamının veya bazı bölümlerinin deprem etkisi altında tasarımı ve yapımı ile mevcut binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli kuralları ve minimum koşulları belirleyecek olan yönetmeliğe ve Deprem Etkisi Altında Binaların Tasarımı İçin Esasların belirlendiği Yönetmelik Ekine buradan ulaşabilirsiniz.


MERİH, KASITLI TAHRİBATA KARŞI DAYANIKLI “B-01 ANTİ-VANDAL” KAPISINI TANITTI

Merih Asansör, TS EN 81-71 Kategori II gerekliliklerine uygun, ileri düzeyde potansiyel tahrip girişimlerine karşı dayanıklı B-01 Anti-Vandal kapı modelini ürün yelpazesine ekledi. Spor stadyumları, tren istasyonları, acil servis bölümleri ve sosyal konut alanları gibi tahribata açık alanların kullanımına uygun olarak tasarlanan B-01 Anti-Vandal kapı modeli, kasıtlı tahribata karşı dayanıklılığı ile dikkat çekiyor. Yüksek dayanıklılık gereksinimleri sağlamak amacıyla konstrüksiyon yapısı güçlendirilen ürün, belgelendirme testlerini ise başarıyla tamamladı. Ayrıca B-01 Anti-Vandal, EN 81-20, EN 81-50 ve EN 81-58 standartlarına da sahip.

Şubat, 2018 - Sayı 26

CTBUH TÜRKİYE’DEKİ İLK ETKİNLİĞİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Yüksek binaların kent ve çevre ile uyumu konusunda dünyanın önde gelen organizasyonlarından CTBUH (Yüksek Binalar ve Kentsel Yerleşim Konseyi) Türkiye’deki ilk etkinliğini gerçekleştirdi. 17 Ocak 2018 tarihinde Hilton İstanbul Bomonti Otelde Turner International ana sponsorluğunda “Tall & Green” temasıyla iki oturum halinde düzenlenen etkinliğe ilgi yoğundu. Açılış konuşmalarının ardından iki oturum halinde gerçekleşen etkinlikte ilk oturumun teması “Türkiye’deki Yüksek Projelere Yeşil Bakış”, ikinci oturumun teması ise “Türkiye’deki Yüksek Projeler” oldu.


ANKARA’DA ‘ASANSÖR KÜMELENMESİ’ ARAMA TOPLANTISI YAPILDI

Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER) ve Ostim Organize Sanayi Bölgesi iş birliği ile 23 Ocak 2017 tarihinde, Ostim OSB Müdürlüğünde “asansörde ulusal markalar çıkarmak için ‘Asansörde Kümelenme’ ve asansörcülere sağlanacak faydalar” konulu bir toplantı düzenlendi. Bilim Sanayi ve teknoloji Bakanlığı ve Ankara İl Müdürü Vehbi Konarılı, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın ve ANASDER Başkanı Gürhan Cihaner’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, sektörde ulusal ve uluslararası bir marka çıkarmanın önemine değinildi.


İSTANBUL’DA ÜÇ KATTAN DAHA YÜKSEK BİNAYA ASANSÖR ŞARTI GELİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’ni hazırladı. İBB Meclisi’nin Ocak ayı oturumunda oy çokluğu ile kabul edilen yeni yönetmeliğe göre; 3 kattan yüksek binaya asansör şartı getirildi. Yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onaylamasının ardından yürürlüğe girecek. Yeni yönetmelikte; “Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunludur” ifadeleri yer aldı.


İDARİ PARA CEZALARINA İLİŞKİN TEBLİĞ YAYINLANDI

Her yıl belirlenen idari para cezalarının alt ve üst limitleri Ekonomi Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede duyuruldu. Yayınlanan tebliğ ile 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanunun 12’nci maddesinde düzenlenen ceza tutarlarına, 2018 yılında geçerli olmak üzere %14,47’lik artış yapılmıştır. Belirlenen alt ve üst limit ceza tutarlarına ve söz konusu tebliğe buradan ulaşabilirsiniz..


GAZİANTEP’TE ASANSÖRCÜLER "ASANSÖR MEVZUATI" HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ile Gaziantep Valiliği, 23 Ocak 2018 tarihinde asansör mevzuatı ve standartlardaki son değişikliklerle ilgili asansör firmalarının temsilcileri ve çalışanlarına yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Gaziantep Ticaret Odasında gerçekleştirilen toplantının açılışında Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep Asansör Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı M. Hanifi Akgöz ile Gaziantep Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz birer konuşma yaptı.


DÜNYANIN EN DİK FÜNİKÜLERİ İSVİÇRE’DE HİZMETE AÇILDI

Yüzde 110 oranında bir eğime sahip dünyanın en dik füniküler sistemi İsviçre'nin Schwyz kentinde 18 Aralık 2017 tarihinde hizmete girdi. Yeni açılan hat, kent ile aynı ismi taşıyan Schwyz'deki Schlattli vadi istasyonunu 744 metre daha yüksekteki Stoos adlı dağ köyüne bağlıyor. Vagonların fıçı şeklindeki tasarımı sayesinde eğilmeden yolculuk yapmanın mümkün olduğu sistem 10 metre hızla tırmanıyor. İsviçre'nin Bern kentindeki Gelmerbahn füniküleri, yüzde 106’lık eğimle en dik füniküler ray sistemi rekorunu elinde bulunduruyordu. Yeni açılan sistemle birlikte bu rekorda kırılmış oldu.


ASFED YENİ YILIN İLK YÖNETİM KURULU TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Asansör Sanayiciler Federasyonu (ASFED) 13 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu Toplantısında; Milli Eğitim Bakanlığı ile ASFED arasında yapılması planlanan Eğitim İşbirliği Protokolü, İtfaiyecilerin asansörlerde kurtarma çalışmaları için ASFED’ in eğitim vermesi, ASFED ismine Türkiye ibaresinin eklenmesi amacıyla Olağanüstü Genel Kurul yapılması kararlaştırıldı.


KONE 2018’E YENİ PROJELERLE GİRDİ

KONE, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrindeki, WOW Hotel için 23 asansör ve Çin'in Jiangsu Eyaletindeki Nanjing Golden Eagle World kulesine 94 adet asansör tedarik edecek. Dubai'nin Business Bay bölgesinde bulunan WOW Hotel için Kone, 16 Kone MiniSpace® ve 7 Kone MonoSpace® asansörü, Nanjing Golden Eagle World kuleleri içinse 14 KONE MonoSpace® asansör, 86 KONE MiniSpace® asansör ve sekiz KONE TravelMaster® yürüyen merdiven tedarik edecek.


“CE” İŞARETİ TAŞIMASI GEREKEN BAZI ÜRÜNLERE DAİR TEBLİĞ YAYINLANDI

Yayınlanan tebliğ ile bazı Yönetmelikler kapsamındaki ürünlerin ithalatında, tabi bulundukları yönetmeliklere uygunluğunun denetimine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Tebliğin ekinde Asansör Yönetmeliği kapsamındaki Asansör Güvenlik Aksamları Ürün Grubundan; Durak kapsısı kilitleme tertibatı, Kaymalı güvenlik tertibatı, Aşırı hız sınırlayıcılar, Hız regülatörü, Boru kırılma valfi, Fotosel vb. gibi ürünler yer almaktadır. İlgili tebliğin tamamına buradan erişebilirsiniz.


TTSO'DA ASANSÖR SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Asansör sektörü temsilcileri Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında (TTSO) bir araya geldi. Sektör temsilcilerinin sorunları ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, TTSO Başkan Suat Hacısalihoğlu, geleceği düşünerek sektörde doğru adımlar atılması gerektiğini ve bu yönde yapılacak güç birliğinin herkese faydası olacağını ifade etti. Hacısalihoğlu, sektör temsilcilerinin asansör yönetmeliği taslağıyla ilgili alınacak görüş ve önerilerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanalıyla bakanlığa iletileceğini de kaydetti.


MMO'DAN ASANSÖR TEKNİK SORUMLU EĞİTİMİ

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesine bağlı Çorum İl Temsilciliğinde “Asansör Yetkili Servis Teknik Sorumlusu Eğitimi” düzenlendi. Çeşitli konu başlıklarında düzenlenen eğitimin sunumu MMO MİEM Kurs Eğitmeni Makine Mühendisi Soner Akyıldız tarafından yapıldı. Eğitime 14 makine mühendisi katıldı. Kursun sonunda yapılan sınavda başarılı olan katılımcılara “Asansör Yetkili Servis Teknik Sorumlusu Mühendis Yetki Belgesi” verildi.


MERİH’TEN, SANAT EĞİTİMİNE DESTEK

Merih Asansör, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ankara Temelli’de bulunan Türkoğlu İlköğretim Okulu’nun tiyatro salonunun düzenlenmesinde destekte bulundu. Öğrencilerinin sanatsal ve kültürel faaliyetlerini sürdürmesi için tiyatro salonunun düzenlenmesine destek veren Merih Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, gelecek neslin sanatla iç içe bilinçli bireyler olarak yetişmesini temenni etti.


ASANSÖR MEVZUATI MASAYA YATIRILDI

Kocaeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü koordinasyonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi. Asansör ruhsatlandırma aşamasında uygulanacak usul ve esaslar üzerinde görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, belediyeler adına katılan personeller tecrübelerini paylaştı. Toplantı karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.


KEPEZ'DE ASANSÖRLERİN YÜZDE 92’Sİ GÜVENLİ HALE GELDİ

Antalya’nın Kepez Belediyesi, RoyalCert ile yaptığı periyodik denetimler neticesinde ilçenin 4 yıl önce yüzde 13 seviyesinde olan güvenli asansör istatistiğini yüzde 92'ye çıkardı. RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri AŞ, 2017 yılının 9 aylık sürecinde ilçe sınırları içerisinde 3 bin 338 asansörü denetledi. Bu denetimlerde 111 asansöre kırmızı etkilet, 181 asansöre sarı etiket, 1167 asansöre mavi etiket ve 1879 asansöre de '0' riski gösteren yeşil etiket aldı yapıştırıldı.


BÜYÜK ŞEHİRLERE ‘ASANSÖR MESLEK LİSELERİ’ AÇILACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin soru önergelerini yanıtladı. Özlü, Ara eleman yetiştirmek için meslek liselerinde asansör bölümlerinin ve Bursa, İstanbul ve Ankara gibi illerde eğitim alanı asansör olan yeni meslek liselerinin kurulacağını açıkladı. Bakan Özlü ayrıca, asansör montaj ve bakım firmalarına yönelik piyasa gözetim ve denetimi neticesinde 2.358 firmada uygunsuzluk bulunduğunu ve 7 milyon TL idari para cezası uygulandığını belirtti.

Ocak, 2018 - Sayı 25

TASİAD OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULA GİTTİ

Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) Avrasya Asansör Fuarından elde edilen gelirlerden kendi payının ASFED’e devredilmesi ile alakalı 23 Aralık 2017’de Metroplast Asansörün kongre salonunda Olağanüstü Genel Kurul için toplandı. Oylama neticesinde fuar gelirlerinin ASFED’e devrilmesi oy çokluğu ile reddedildi. İkinci madde olarak gündeme gelen yurt içi ve yurt dışındaki dernek ve federasyonlara üye olunması veya üyelikten ayrılması için mevcut yönetime yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Son olarak gündeme alınan İstanbul dışında şube veya temsilcilik açılması kararı ise oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.


ARKEL YENİ ÜRÜNÜ ARL-700’Ü TANITTI

Arkel yeni ürünü ARL-700 Kumanda Kartının tanıtımını 15 Aralık 2017 tarihinde İstanbul Pendik Green Park Hotel’de gerçekleştirdi. Yurt içinden katılımın yoğun olduğu ürün tanıtımını Arkel Genel Müdürü Melih Küçükçalık yaptı. Yarım gün düzenlenen etkinlikte, interaktif bir sunum gerçekleştiren Küçükçalık katılımcılar tarafından gelen soruları salonda sergilenen kart ve pano üzerinden cevapladı. Tanıtım sonunda sürpriz hediyelerin de verildiği çekilişle 5 kişiye ARL-700 Kumanda kartı 5’li seti ve 2 kişiye de Iphone 8 hediye edildi.


HAS ASANSÖR AR-GE MERKEZİ BELGESİNİ ALDI

Geçtiğimiz yıl bünyesinde Türkiye’nin 307. Ar-Ge Merkezini açan HAS Asansör’e Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi Belgesi verildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 6. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi, “Ar-Ge ve İnovasyonla Kalkınma” temasıyla 20-21 Aralık 2017 tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenen törende belgeyi HAS Asansör A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Keşanlı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ’den aldı.


YÜRÜYEN MERDİVEN STANDARDINDA DEĞİŞİKLİK

Türk Standartları Enstitüsü tarafından yeni montajı yapılacak yürüyen merdiven ve yürüyen bantlara dair standart güncellendi. 18 Aralık 2017 tarihinde “Yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar için güvenlik - Bölüm 1: Yapım ve montaj” adı ile yürürlüğe giren TS EN 115-1 standardı ile daha önce yürürlükte olan TS EN 115-1 + A1 yürürlükten kaldırılmış oldu. Üreticiler için makul, öngörülebilir tehlike ve kötü amaçlı kullanım risklerine yönelik düzenlemelerin yer aldığı yeni standarda buradan ulaşabilirsiniz.


MERİH, ÇÖZÜM ORTAKLARIYLA BİRLİKTE EĞİTİM SEFERBERLİĞİNDE

Merih Asansör, ülke genelinde EN 81-20/50 standartlarına yönelik değişiklikleri içeren bir dizi eğitim seminerinin startını verdi. Merih Asansör teknik ekibinin, Türkiye’deki belli bölgelerde çözüm ortaklarının da katkılarıyla beraber gerçekleştirdiği eğitimlerin ilk ayağı 16 Kasım 2017 tarihinde Antalya oldu. Antalya’da Kutup Asansör ile birlikte gerçekleştirilen eğitimden sonra sırasıyla 28 Kasım'da Şanlıurfa ve Mardin’de Elit Asansörle, 7 Aralık'ta Konya’da Ah-Met Asansörle ve 20 Aralık'ta Trabzon'da Par-Mak ve Hay Asansör ile birlikte bir eğitim verildi.


MEKİSAN GELECEĞİN MAKİNE MÜHENDİSİ ADAYLARINI AĞIRLADI

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Kulübü öğrencileri, 7 Aralık 2017 tarihinde Mekisan Asansörü ziyaret etti. Çeşitli sınıflardan oluşan 27 öğrencinin katılımı ile toplu bir ziyaret gerçekleştiren öğrencilere, Mekisan Asansör Genel Müdür Yardımcısı Levent Öğüt, Kalite Yönetim Sistemi (KYS) Bölüm Müdürü Ebru Karaca, Satış ve Pazarlama Müdürü Onur Erhan ve Ar-Ge Müdürü Murat Uysal’ın eşlik ettiği gezide öğrenciler fabrikayı da gezme fırsatı buldular.


DUDULLU-BOSTANCI METROSUNA OTIS İMZASI

Otis, İstanbul’un en önemli metro projelerinden Dudullu-Bostancı hattının yürüyen merdiven ve asansör projelerini üstlendi. Projede, 13 İstasyonla 53 asansör ve 156 yürüyen merdiven olmak üzere toplam 209 ünite bulunacak. Tüm dünyaya yüksek teknoloji ihraç eden Otis Türkiye, 2019 yılında açılması planlanan 14 kilometre uzunluğundaki İstanbul’un büyük altyapı yatırımlarından biri olan Dudullu-Bostancı Metro Hattı için, 53 adet Gen2 Premier asansörlerini de Türkiye’de üretecek.


LIFTECH EXPO KAHİRE YAKLAŞIYOR

LIFTECH EXPO Kahire fuarı 1-3 Şubat 2018 tarihleri arasında Mısır'ın başkenti Kahire’de gerçekleşiyor. Lead Trade Fairs tarafından gerçekleştirilen ve ELEVATOR WORLD Middle East dergisinin resmi medya sponsoru olduğu fuarın beşincisi için ziyaretçi ön kayıtları başlamıştır. Organizasyon, 100 katılımcı firma ile en güncel yenilikçi ürün ve hizmetleri sunmaya önem veriyor. Birçok ülkeden binlerce ziyaretçinin uğrak noktası olan fuarda, bu yıl da uluslararası ziyaretçi profilinde ciddi bir artış beklenmekte.


BULUT MAKİNA GENÇLERİN VE ÜNİVERSİTELERİN YANINDA

Bulut Makina gençlere ve üniversitelere olan desteğini sürdürmeye devam ediyor. Birçok projenin sponsorluğunu üstlenen Bulut Makina, destek verdiği öğrencilerin bir kısmına staj ve sonrasında tam zamanlı olarak çalışma imkânı da sunuyor. Firma, vermiş olduğu desteklerin gelecek dönem de devam edeceğini, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin katılacağı kimyasal reaksiyonla çalışan araç yarışması, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin kurmuş olduğu üç farklı kulübün uydu ve elektrikli araçla Türkiye ve Amerika’da katılacağı yarışmalar, Yıldız Teknik Üniversitelerinin Türkiye’de katılacağı uydu yarışması için gençlerin yanında olacaklarını belirtti.


EAYSAD VE TASİAD YÖNETİMİ İZMİR’DE BULUŞTU

TASİAD’ın “Sektörle Bütünleşme” adı altında yaptığı düzenli aylık Yönetim Kurulu toplantılarının sonuncusunda 8 Aralık 2017 günü EAYSAD ile İzmir’de yemekli toplantıda bir araya geldi. Toplantıda dernek faaliyetleri hakkında bilgi alışverişi ve güncel sektörel konuların yanı sıra INELEX 2018 Asansör Fuarına katılımları ve ASFED çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Her iki dernek yöneticileri, toplantının dernekler arası iş birliğinin devamı, ortak sorunların paylaşılması ve çözüm önerilerini sunmaları açısından önemli bir adım olduğunu dile getirdiler.


ASANSÖRLERİN TASARIMINA İLİŞKİN USUL VE ESASLARA DAİR TEBLİĞ’DE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

14 Haziran 2017’de yayınlanan “Asansörlerin Tasarımına İlişkin Usül ve Esaslara Dair Tebliğ”in, 5 Aralık 2017 tarihinde geçici birinci maddesi değiştirildi. Değişikliğe göre kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerince 1 Eylül 2017 tarihine kadar asansörler için TS EN 81-1 +A3 veya TS EN 81-2 +A3 standartlarında yer alan yapım ve montaj için güvenlik gerekliliklerine göre hazırlanan ihale şartnameleri ve bu şartnamelere göre imzalanan sözleşmeler kapsamında piyasaya arz edilen asansörlerin periyodik kontrolünde ve tescilinde, TS EN 81-20/50 standart gereklilikleri aranmayacaktır.


CTBUH: GÖKDELEN YAPIMINDA REKOR YIL 2017

Yüksek Binalar ve Kentsel Çevre Konseyi (CTBUH) aylık raporunda 2017’nin en az 200m. uzunlukta olan bina inşasında rekor yıl olduğunu belirtiyor. Çevrim içi yayınlanan “CTBUH yılına Bakış: 2017’nin Yükselen Trendleri” isimli interaktif raporda, kurul, 2016’nın rekoru olan 127 adet binayı geçerek, en az 200 m uzunluğunda olan 144 adet binanın tamamlandığını belirtti. Aynı zamanda, 2017 yılı en az 300 m uzunluğunda olan bina sayısı ise 15 olarak kayıtlara geçti. Yakın zamanda bu trendin yavaşlayacağı öngörülmemekle birlikte 2018 yılına dair tahminler en az 200 m uzunluğunda 160 adet binanın tamamlanabileceğini söylemektedir.


TÜRK VE ARAP İŞ ADAMI HEYETLERİ TURAB FUARINDA BULUŞTU

TURAB Fuarcılık Organizasyon A.Ş. (TURABEXPO) tarafından 6-8 Aralık 2017 tarihleri arasında Pendik Greenpark Hotel’ de, 1. Türk-Arap Gayrimenkul, Proje, Yatırım, Finansman Fuarı ve 4. Türk-Arap Yapı-İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri, İç Mimari, Mobilya Fuarı, İşbirliği Alım Heyeti Organizasyonu gerçekleştirildi. Türk-Arap Ülkeleri İş Birliği Derneği (TÜRAP) desteği ile Türkiye ve Arap ülkeleri arasında proje üretmek, Türk ve Arap İş Adamı heyetlerini Türkiye’de ve yurtdışında buluşturmak amacıyla düzenlenen organizasyonun açılışını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik yaptı.

2017 yılı haber bültenlerini görüntülemek için tıklayınız

2016 yılı haber bültenlerini görüntülemek için tıklayınız